chp nin merkez türkiye projesi

chp nin yeni projesi. bu projeye göre türkiye avrupa, asya ve amerika kıtaları arasında köprü olmayı hedefleniyor. baş döndürücü bir ticaret trafiğinin merkezi olmayı hedefleyen chp nin projesi 2035 yılında dünyanın en gelişmiş 20 ülkesi arasında olmak öngörülüyor.

devamını gör...
chp ve seçmeninin 1923'den beri en büyük çılgın projesi milli bayramlarda binlerce insanı bir araya toplayıp atatürk silüeti yapmak ya da mustafa kemal'in imzasını oluşturmak olmuştur. biraz akıllanmış olacaklar ki ekonomi vs demeye başladılar.
devamını gör...
bu projeyi neden son ana kadar saklıyorlar anlamıyorum, hani amaç oy almak ise güzel projeyse açıkla daha önceden millet iyicene sindirsin ne olduğunu. bu saatten sonra amaç ne yani seçmenin fikri mi değişecek ya da verilmek istenen mesaj ne. ülke için iyi işler yapmak istemeleri güzel ama insanın güvenesi gelmiyor.
devamını gör...
hakikaten yüzyılın projesidir. gerçekçi bir projedir, coğrafyanın verdiği avantajla, yıllarca bize anlatılan jeopolitik önemimizin somut bir şekilde kullanılmasını sağlayacak projedir. asya, afrika ve avrupa arasında, hem bir lojistik merkez, hem de bir üretim merkezi yaratma düşüncesidir. bağımsız olacak düşüncesi, vergilendirme, gümrük masrafları ve bürokrasi gibi uluslararası işlerde büyük sıkıntılar yaşatan konuları minimize etmek amaçlı düşünülmüş. özellikle, istihdamın nispeten daha yüksek olduğu batı illerinde değil de, büyük şehirlere en büyük göçün olduğu, doğu anadolu bölgesinde yapılmasının planlanması ise gayet akılcı. 2 yılda bitireceğiz falan denmediği için hayal de satmıyor açıkcası. ben sevdim, beğendim. sosyal medyada 7 dakikalık bir videosu var, eleştirmeden önce o videoyu izleyin. umut verici..
devamını gör...
şahsen chp'ye oy patlaması yaptırabilecek bir proje olduğunu düşünüyorum. ancak çok geç kalınmış seçime 16 gün var kime nasıl ne şekilde anlatacaksın...

yazık edilmiş projedir.

chp 4 yıl daha beklerse bu proje 2039'a kadar ancak tamamlanacak.

eğer chp bu gün seçimi kazansa projenin tamamen bitiş tarihi 2035...

güzel proje çöpe gitti... şahsen akepe'nin önümüzdeki dönem de bu projeyi faaliyete geçirecek dinamikleri hareketlendirmesi lazım geldiğini düşünüyorum...

şimdi düşündüm de belki chp oy verebilirim. bir an içim ısındı bu projeye...
devamını gör...
200 milyar dolara mal olacak projeymiş ve 2035 yılında tamamlanacakmış. gerçekleşir gerçekleşmez, yapabilirler veya yapamazlar bilemem ancak mhp'nin, saadet'in, hdp'nin, chp'nin böyle ekonomiyi iyileştirmeye yönelik vaatleri ak parti'ye çok oy kaybettirecek demedi demeyin. artık insanlar yapılan hizmete değil hangisi ekonomik vaat veriyor ona bakıyor. yani ak parti bu seçimde yüzde 50 leri falan ancak rüyasında görür. hatta yüzde 40'ı bile göremeyebilir.
devamını gör...
anladığım kadarıyla bu projeyle türkiye'ye dünyanın her tarafından yatırımcı gelecek.bu önemli bir nüfusun ve kapitalin ülkeye girmesi demek.soru şu:
1- 3. havalimanına karşı çıkan
2- halkbankası'nın büyümesinin önüne geçen
3- 3. köprüye karşı çıkan
chp bütün bu insan,sermaye yükünü nasıl kaldırmayı planlıyor.
atatürk havalimanı yetmediğini onlar da biliyor, bu kadar büyük bir hedefin getireceği maddi gelirin yönetimi eğer ülkende güçlü bir banka yoksa bir işe yaramayacağını da biliyor.günümüz hızlı yaşama devri. rusya'dan gelen iş adamı trafiğe takılmadan istanbul'dan izmir'e ya da ankara'ya gitmek isteyecek alternatif yolların olmadan bunların olmayacağını da biliyor.nasıl olacak peki bu yükü kaldırmak.
devamını gör...
ütopik bir partinin uzaydan dünyaya seslenmesi şeklinde teşekkül bir proje. dünyanın en gelişmiş 20 ülkesine 2035'de girecekmişiz. oecd'de 19. zaten. 2035'te bunu 20. yapacakmış.

türkiye'nin üç kıtanın ortasında köprü olacağı söylenmiş. türkiye'nin kuruluşundan beri tüm partilerin en büyük vaadidir zaten. herkese ilkokulda coğrafya dersinde türkiye'nin jeopolitik önemi başlıklı konuda bu durumdan özellikle bahsedilir. dolayısıyla türkiye'nin bir köprü olduğunu her türk genci bilir. ama bize bir hayrı dokunmaz o ayrı konu. bu konu en son stratejik serinlikte işlendi. geldiği nokta ortada.

dünyanın gidişatına uygun realistik hiçbir öneri söz konusu değil. dahası coğrafyamızın mevcut durumu yok sayılmış. dünyada ekonomik sistem çöküyor. liberal demokrasiler, parlementer demokrasiler vs. bir dönüşümün hemen öncülünde. kapitalizmin doğduğu coğrafya, kapitalizme alternatif ekonomik sistemler planlıyor. bunları hayata geçirmenin risk haritalarını çıkarmakla meşguller. üretim planları, şekilleri, ihtiyaçlar vs. her şey bir değişimin ve dönüşümün başlangıcında. chp 2002 yılında akp'nin vaatleriyle iktidar hayalleri kuruyor. türkiye'de muhalefetin vizyonu bu kadar. sonra diyoruz ki bu halk niye akparti'ye oy veriyor? şundan eminim büyük bir çoğunluk çaresizlikten.

devamını gör...
merkez türkiye demek her şeyi ile bu yatırımları karşılayan türkiye demek.
biraz daha açalım,
enerji ihtiyacını karşılamak için rusya,iran veya azerbaycan'ı tercihe devam etmek demek gelen birikimlerin dolaylı olarak yine dışarı gitmesi demek.yani yine köprü oluyoruz merkez değil. peki nasıl olacak? yani elektriği nasıl kendimiz üreteceğiz? baraj deseniz ülkemizin en büyük barajlarından üretilen enerji ancak kendi çevresine faydası oluyor. edirne'deki vatandaş keban barajı'ndaki elektiriği kullanamıyor.barajlardaki verimliliğini etkileyen diğer unsurun iklim olduğunu düşünürsek yani yağmur kar yağarsa su birikir su çok birikirse debi hızı artar bu da elektrik üretimini etkiler.bu kadar büyük bir proje için enerji kaynağını hidroelektrik ya da diğer doğal üretim yöntemlerinden beklemek biraz saçmalık olur.tek seçenek ne kalıyor geriye diğer gelişmiş ülkelere bakarak rahatlıkla diyebiliriz ki nükleer santral.hani bu ingiltere hariç bütün dünyada sözde çevreci greenpeace örgütünün eleştirdiği yapı.
chp her zaman olduğu gibi vaatlerini temellendiremiyor.82. şehir için maddi kaynak nereden gelecek?
enerji ihtiyacı nereden karşılanacak?
şehir nereye kurulacak? (konya-karapınar'a kurarlar heralde hani orada ağaç yok ya ondan )
kısacası bu kadar büyük bir vizyon projenin destek kolonları yok.şunu deseler bu ülkeye dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor,3. köprü yapılıyor,otobanlar yapılıyor, nükleer santraller yapılıyor biz de bu projelerin tacını oluşturacak merkez türkiye projesini hayata geçireceğiz dese zannımca daha inandırıcı olur.
dip not: bunlar istanbulun kuzeyine kurulacak şehre de karşı çıkmışlardı.
devamını gör...
haber sitelerinden okuduğumdan gördüğüm kadarıyla bence gayet aklı başında bir proje. bunun muhtelif uygulamaları da var dünya üzerinde. mesela çin'in düşündüğü ipekyolu projesi. bir de nafta ile güney amerika ticaret yollarını birleştirmeye yönelik bir proje var buna benzer.

bunu yapmanın zorluğu finansal değil, stratejik. o stratejinin içindeki en büyük zorluk ise çevremizdeki karışıklık. proje bu karışıklığı aşmanın bir yolu da olabilir ama kolay değil.

bence chp son 30 yıldaki en büyük vaadini yapmış hatta ak parti iktidarı devam ederse çöksünler bu projeye... kanal istanbul filan bunun yanında bu haftanın en büyük projesi kalır...
devamını gör...
akparti icraatleri kopyala yapıştır projedir. bakın projelerinin değil icraatlerinin diyorum.bu ülkede ticaret yapılabilsin diye akpartinin iktidarının yarısı bunların 20 senede hortumdan bitiremediği yolları projeleri tamamlamakla geçti. toptan kopya. adı bile kopya. bu kadarlar işte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar