chp nin merkez türkiye projesi

chp nin yeni projesi. bu projeye göre türkiye avrupa, asya ve amerika kıtaları arasında köprü olmayı hedefleniyor. baş döndürücü bir ticaret trafiğinin merkezi olmayı hedefleyen chp nin projesi 2035 yılında dünyanın en gelişmiş 20 ülkesi arasında olmak öngörülüyor.

devamını gör...
yüzyılın procesi değil son yüzbin yılın en iyi projesiymiş. maşallah. oy verelim de yapsınlar.
devamını gör...
chp ve seçmeninin 1923'den beri en büyük çılgın projesi milli bayramlarda binlerce insanı bir araya toplayıp atatürk silüeti yapmak ya da mustafa kemal'in imzasını oluşturmak olmuştur. biraz akıllanmış olacaklar ki ekonomi vs demeye başladılar.
devamını gör...
bu projeyi neden son ana kadar saklıyorlar anlamıyorum, hani amaç oy almak ise güzel projeyse açıkla daha önceden millet iyicene sindirsin ne olduğunu. bu saatten sonra amaç ne yani seçmenin fikri mi değişecek ya da verilmek istenen mesaj ne. ülke için iyi işler yapmak istemeleri güzel ama insanın güvenesi gelmiyor.
devamını gör...
henuz yerden yere vurulmamis proje. sumeyye hanim bu yil zam yapmadi galiba. trollerde bir sevksizlik goruyorum.
devamını gör...
hakikaten yüzyılın projesidir. gerçekçi bir projedir, coğrafyanın verdiği avantajla, yıllarca bize anlatılan jeopolitik önemimizin somut bir şekilde kullanılmasını sağlayacak projedir. asya, afrika ve avrupa arasında, hem bir lojistik merkez, hem de bir üretim merkezi yaratma düşüncesidir. bağımsız olacak düşüncesi, vergilendirme, gümrük masrafları ve bürokrasi gibi uluslararası işlerde büyük sıkıntılar yaşatan konuları minimize etmek amaçlı düşünülmüş. özellikle, istihdamın nispeten daha yüksek olduğu batı illerinde değil de, büyük şehirlere en büyük göçün olduğu, doğu anadolu bölgesinde yapılmasının planlanması ise gayet akılcı. 2 yılda bitireceğiz falan denmediği için hayal de satmıyor açıkcası. ben sevdim, beğendim. sosyal medyada 7 dakikalık bir videosu var, eleştirmeden önce o videoyu izleyin. umut verici..
devamını gör...
şahsen chp'ye oy patlaması yaptırabilecek bir proje olduğunu düşünüyorum. ancak çok geç kalınmış seçime 16 gün var kime nasıl ne şekilde anlatacaksın...

yazık edilmiş projedir.

chp 4 yıl daha beklerse bu proje 2039'a kadar ancak tamamlanacak.

eğer chp bu gün seçimi kazansa projenin tamamen bitiş tarihi 2035...

güzel proje çöpe gitti... şahsen akepe'nin önümüzdeki dönem de bu projeyi faaliyete geçirecek dinamikleri hareketlendirmesi lazım geldiğini düşünüyorum...

şimdi düşündüm de belki chp oy verebilirim. bir an içim ısındı bu projeye...
devamını gör...
200 milyar dolara mal olacak projeymiş ve 2035 yılında tamamlanacakmış. gerçekleşir gerçekleşmez, yapabilirler veya yapamazlar bilemem ancak mhp'nin, saadet'in, hdp'nin, chp'nin böyle ekonomiyi iyileştirmeye yönelik vaatleri ak parti'ye çok oy kaybettirecek demedi demeyin. artık insanlar yapılan hizmete değil hangisi ekonomik vaat veriyor ona bakıyor. yani ak parti bu seçimde yüzde 50 leri falan ancak rüyasında görür. hatta yüzde 40'ı bile göremeyebilir.
devamını gör...
anladığım kadarıyla bu projeyle türkiye'ye dünyanın her tarafından yatırımcı gelecek.bu önemli bir nüfusun ve kapitalin ülkeye girmesi demek.soru şu:
1- 3. havalimanına karşı çıkan
2- halkbankası'nın büyümesinin önüne geçen
3- 3. köprüye karşı çıkan
chp bütün bu insan,sermaye yükünü nasıl kaldırmayı planlıyor.
atatürk havalimanı yetmediğini onlar da biliyor, bu kadar büyük bir hedefin getireceği maddi gelirin yönetimi eğer ülkende güçlü bir banka yoksa bir işe yaramayacağını da biliyor.günümüz hızlı yaşama devri. rusya'dan gelen iş adamı trafiğe takılmadan istanbul'dan izmir'e ya da ankara'ya gitmek isteyecek alternatif yolların olmadan bunların olmayacağını da biliyor.nasıl olacak peki bu yükü kaldırmak.
devamını gör...
ütopik bir partinin uzaydan dünyaya seslenmesi şeklinde teşekkül bir proje. dünyanın en gelişmiş 20 ülkesine 2035'de girecekmişiz. oecd'de 19. zaten. 2035'te bunu 20. yapacakmış.

türkiye'nin üç kıtanın ortasında köprü olacağı söylenmiş. türkiye'nin kuruluşundan beri tüm partilerin en büyük vaadidir zaten. herkese ilkokulda coğrafya dersinde türkiye'nin jeopolitik önemi başlıklı konuda bu durumdan özellikle bahsedilir. dolayısıyla türkiye'nin bir köprü olduğunu her türk genci bilir. ama bize bir hayrı dokunmaz o ayrı konu. bu konu en son stratejik serinlikte işlendi. geldiği nokta ortada.

dünyanın gidişatına uygun realistik hiçbir öneri söz konusu değil. dahası coğrafyamızın mevcut durumu yok sayılmış. dünyada ekonomik sistem çöküyor. liberal demokrasiler, parlementer demokrasiler vs. bir dönüşümün hemen öncülünde. kapitalizmin doğduğu coğrafya, kapitalizme alternatif ekonomik sistemler planlıyor. bunları hayata geçirmenin risk haritalarını çıkarmakla meşguller. üretim planları, şekilleri, ihtiyaçlar vs. her şey bir değişimin ve dönüşümün başlangıcında. chp 2002 yılında akp'nin vaatleriyle iktidar hayalleri kuruyor. türkiye'de muhalefetin vizyonu bu kadar. sonra diyoruz ki bu halk niye akparti'ye oy veriyor? şundan eminim büyük bir çoğunluk çaresizlikten.

devamını gör...
merkez türkiye demek her şeyi ile bu yatırımları karşılayan türkiye demek.
biraz daha açalım,
enerji ihtiyacını karşılamak için rusya,iran veya azerbaycan'ı tercihe devam etmek demek gelen birikimlerin dolaylı olarak yine dışarı gitmesi demek.yani yine köprü oluyoruz merkez değil. peki nasıl olacak? yani elektriği nasıl kendimiz üreteceğiz? baraj deseniz ülkemizin en büyük barajlarından üretilen enerji ancak kendi çevresine faydası oluyor. edirne'deki vatandaş keban barajı'ndaki elektiriği kullanamıyor.barajlardaki verimliliğini etkileyen diğer unsurun iklim olduğunu düşünürsek yani yağmur kar yağarsa su birikir su çok birikirse debi hızı artar bu da elektrik üretimini etkiler.bu kadar büyük bir proje için enerji kaynağını hidroelektrik ya da diğer doğal üretim yöntemlerinden beklemek biraz saçmalık olur.tek seçenek ne kalıyor geriye diğer gelişmiş ülkelere bakarak rahatlıkla diyebiliriz ki nükleer santral.hani bu ingiltere hariç bütün dünyada sözde çevreci greenpeace örgütünün eleştirdiği yapı.
chp her zaman olduğu gibi vaatlerini temellendiremiyor.82. şehir için maddi kaynak nereden gelecek?
enerji ihtiyacı nereden karşılanacak?
şehir nereye kurulacak? (konya-karapınar'a kurarlar heralde hani orada ağaç yok ya ondan )
kısacası bu kadar büyük bir vizyon projenin destek kolonları yok.şunu deseler bu ülkeye dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor,3. köprü yapılıyor,otobanlar yapılıyor, nükleer santraller yapılıyor biz de bu projelerin tacını oluşturacak merkez türkiye projesini hayata geçireceğiz dese zannımca daha inandırıcı olur.
dip not: bunlar istanbulun kuzeyine kurulacak şehre de karşı çıkmışlardı.
devamını gör...
haber sitelerinden okuduğumdan gördüğüm kadarıyla bence gayet aklı başında bir proje. bunun muhtelif uygulamaları da var dünya üzerinde. mesela çin'in düşündüğü ipekyolu projesi. bir de nafta ile güney amerika ticaret yollarını birleştirmeye yönelik bir proje var buna benzer.

bunu yapmanın zorluğu finansal değil, stratejik. o stratejinin içindeki en büyük zorluk ise çevremizdeki karışıklık. proje bu karışıklığı aşmanın bir yolu da olabilir ama kolay değil.

bence chp son 30 yıldaki en büyük vaadini yapmış hatta ak parti iktidarı devam ederse çöksünler bu projeye... kanal istanbul filan bunun yanında bu haftanın en büyük projesi kalır...
devamını gör...
akparti icraatleri kopyala yapıştır projedir. bakın projelerinin değil icraatlerinin diyorum.bu ülkede ticaret yapılabilsin diye akpartinin iktidarının yarısı bunların 20 senede hortumdan bitiremediği yolları projeleri tamamlamakla geçti. toptan kopya. adı bile kopya. bu kadarlar işte.
devamını gör...
80 yıldır bu proje yürürlükte. nası yani annamadım? birileri bizi keliyo mu? akp de yeni türkiye ile bu yollu bişi diyor. biz cidden keriz miyiz?
devamını gör...
chp merkez ayık olsun herkes

bugüne kadar istanbul ve çevresinde yoğunlaştırılan dev yatırımlar ve kurulan hesaplar bölgeler arası kalkınma dinamiklerini altüst edip uçurumu daha da genişletmişti, bugün anadolu kentlerinde en büyük sorun yerel ekonomik kalkınma.

daha detaylı analiz ve eleştirileri kalkınma planı raporları ile inceleyebilirsiniz. kalkınma ajansları kurulurken herkes çok umutluydu ancak merkez yatırımlarını bir bölgede sabitlediği için zora girmiş durumdalar.

bu nedenle anadolu da yerel ve bölgeler arası kalkınma farkını giderecek çalışmalar önemlidir. hangi anadolu ya da doğu kentinde gençler işçi ya da memur olmak dışında kendine bir hizmet sektöründe gelecek kurabiliyor?

zaten var olan istanbul hızlı tren hattına bir kez daha yatırım yapmak ya da istanbul a kuzeyde su havzalarını yok edip 17 milyonluk şehri susuz bırakmaktansa ülkenin kalkınması için çaba sarf etmek daha kıymetli.
devamını gör...
çok mantıklı ve ciddi bir proje. ancak akp'lileri rahatsız etmiştir. normal. adamların tek derdi iktidar, ülke gelişmiş gelişmemiş zerre umurlarında değil. yeter ki kendileri açıktan kadrolara yerleştirilsin, binlerce liraları cukkalasın. hizmet mizmet, traşşş.

hayde, oylar yaptıkları çoğu proje teker teker yıkılan akp'ye.

hatırlayın, 100 milyona kayak pisti yaptı akp'liler, 5 sene dayanmadı, çünkü alıştıkları üzere çalmışlardı.
devamını gör...
chp'nin doğru yada yanlış bir proje ile gündem oluşturması, memleket açısından olumlu bir gelişmedir. kuru kuru laiklik,modernlik nevinden seküler vaazların yerine ekonomi temelli projelerin gelmesi, bu konularda kafa yorulması siyasetin ideolojik kimlik dışında hiçbirşey vadetmeyen kısır döngüsünün kırılması açısından bir başlangıç. evvela, proje kanalistanbuldan daha uçuk değil. kanalistanbul açıklandığında hafriyatçı tayyip demeyenler, bugün kargocu kemal demişler. evet ben dünyanın lojistik merkezi olacağım dediğinizde diğer ülkeler aaa öylemi, tamam hemen gelelim demezler. coğrafi,siyasi ve ekonomik olarak bahsi geçen denize kıyısı olmayan ülkelerin böyle bir merkezi/rotayı kabul etmesi ha deyince olacak şeyler değil. 2035 lerde bugünkü ab ortalamasına yakın 35.000 usd kişibaşı yıllık gelire ulaşmak sadece böyle bir proje ile mümkün değil. projenin kendisi kılıçdaroğlunun dediği ölçek ve rakamlarda olmasa da mümkün ki, mehmet şimşek bugün twitter da "chp zihniyeti 2007'de engel olmasaydı bugün izmir limanı çin ve asya'nın avrupa pazarına giriş üssü olmuştu! çin'li firma yunanistan'a gitti" diye twit atmazdı.

mesele projenin gerçekliği, kusurları felan değil. istihdam üzerinde ve anadoludaki şehirleri merkez alarak kafa yormak. dilerim tüm bunlar ileride unutulacak seçim vaadleri olarak kalmaz ve siyasi ortam/rekabet partileri proje üretmeye zorlar. dilerim, chp içindeki ulusalcı damarın iktidar icraat hayalleri arasında laikliğin korunması, irtica ile mücadele eylem planı yoktur.
devamını gör...
anıtkabir'in bayrak ipini ürettikten sonraki en büyük proje...

mustafa kemal'in askerleriyiz diyerek yazdıkları t.c. kısaltmalarını saymazsak...

tabi izmir buca'da bulunan kaya atatürk kafası heykelini de bir kenara atmayalım...

arkadaşların da dediği gibi insandan atatürk silueti yapmaları ise yeryüzünde ilk ve tek olsa gerek...

hele bir şu suriyelileri ülkeden şutlasınlar da...sonrada yandaş medya gazetelerini de kapattıktan sonra...neyse ya ben bişe demiyorum..
devamını gör...
kardeşlerim
sayın kılıçdaroğlu proje açıkladı
yol
liman
havaalanı diyor ...
birisi ona hatırlatsın
doğu batı aksında yollar tamam
hükümet kuzey güney aksı yollarına geçti...
3. havalimanı yapılırken gerçi karşı çıkıyorlardı
demek ki havaalanı
yol
köprü tünel de iyi bir şeymiş
ve yollar ın ekonomiye katkı olduğu da doğruymuş...
bunu nihayet anlamışlar da...
limanlar büyütülürken durdurma kararı çıkartmak için mahkemeye koşan lar
özerk kent kuracakmış ...

e ağaçları kesecekler demek ki ...

hızlı tren projeleri
ve demiryolu modernizasyonuyla
zaten tcdd birçok şehirde lojistik merkezlerini kurdu ...bile
yani türkiye zaten lojistikte hükümetin yaptığı yol
demiryolu
havaalanı ile merkez oldu bile..
birçok uluslararası şirket
merkezini istanbul a taşıdı bile...
chp nin vizyonsuzluğu bu işte
hem engel olup
hem de zaten yapılmış olanı proje diye sunmak ...


esselamu aleyküm

(bkz: ottomanm2d)
devamını gör...
adamlar benim tanımı arak etmişler abooov
bakın bu benim tanımım (#1531646) benim amacım istanbul un trafiğini ve insan yoğunluğunu azaltmaktı onlarsa bunu değiştirip ekonomi demişler ki hala benim projem daha fiyakalı*.
banane kardeşim ben yapacaktım bu projeyi benim adım geçecekti.***
bari alıntı yapsalardı*
ayriyeten kendi projem için bana yapma imkanı sunun seneye hazır..ee öğrenciyiz biz hallederiz.*
proje iyi de yapamazlar o kadar kolay değil bu işler yeni kent kuracan da bura tutacakta...bağa verin ben yapayım*
o değilde geçende de aklımda oturayımda kitap yazayım fikri gelmişti kiler markette aval aval gezinirken kitap reyonunun orada aklımdaki kitapla giriş kısmı birebir kitap gördüm akıl labirenti .ya bunları ben bir yerde görüyorum ama farketmiyorum bilinçaltımda varlar yani sonracığıma aa benim fikrim var diyorum böyle oluyor zaar dur ya ben nerden nereye geldim.*

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar