çiçero

#özgürler 

m.ö 100'lü yıllarda yaşŸamışŸ hatip. başŸta kekemeyken, bunu yenmek için ağŸzına çakıl taşŸı doldurup sahilde sürekli konuşŸurmuşŸ. bu şŸekilde kekemeliğŸi yenip hatip olduğŸu söylenir...
devamını gör...
*

marcus tullius cicero. romalı bilim adamı, siyasetçi, yazar, düşünür. ve ekleyelim: "daha ne kadar sabrımızla oynayacaksın catilina" diye bağırmış cicero, roma formunda. sorgulayan bir adam olduğu gerçeğini de ekleyelim buraya!
devamını gör...
-adaletsizliğin iki türü vardır; biri zarar verenlerin, diğeri ise başkalarına haksızlık yapılmasına mani olabilecekken bunu yapmayanların adaletsizliğidir.

- kendisine cezasızlık ve herkesçe bilinmeme imkanı tanındığında haksızlık yapmaktan çekinecek çok az insan bulunur.

- iki tür uzlaşmazlık vardır: biri tartışmayla ilerler, diğeri kaba kuvvetle; biri insana özgüdür, diğeri vahşilere; insan ancak ilkini kullanamadığında ikincisine sığınmalıdır.

yükümlülükler üzerine
devamını gör...
yazdığı her şey özel mülkiyetin korunmasına yönelik lan. mal gibi okuyoz anca. kikero ( biz aramıda böle diyoz) benim kalın bağırsağımıyesin hacım. neymiş efenim gerçeğin tam olarak algılanması ya da zihinde geliştirilmesi şarttırmış, hadi oradan. hadi dedim bağalımı napcam lan. tühünüz.
devamını gör...
romalı devlet adamı. (m.ö. 106-43)

“halk, siyasal hayattan dışlanmamalıdır. geçmişteki bilge kralların yaptıkları gibi onlara bazı tavizler verilmelidir. böylece yönetim erkinin bir parçası olduklarına inanmalıdırlar. bu onların yıkıcı hırslarını söndürür. en aşağıdaki insan dahi, en yukarıdakiyle eşit olduğuna inanmalıdır. bu devleti güvenlikli kılar.”
devamını gör...
yönetmenliğini serdar akar'ın gerçekleştirdiği ve 2019 yılında vizyona girmesi planlanan biyografik drama filmidir.

tanıtım güzel görünüyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar