çiçero

#özgürler 

m.ö 100'lü yıllarda yaşamış romalı hatip. başta kekemeyken, bunu yenmek için ağzına çakıl taşı doldurup sahilde sürekli konuşurmuş. bu şekilde kekemeliği yenip hatip olduğu söylenir...
devamını gör...
''hata yapmaktan korkan hiç bir şey yapamaz.''
''insan ne söylüyorsa odur.''
"çocukluktan önceki tarihini öğrenmeyen-araştırmayanlar çocuk kalmaya mahkumdur."
"acı tanımamış olmak, büyük bir acıdır."

sözleri ona aittir.
devamını gör...
*

marcus tullius cicero. romalı bilim adamı, siyasetçi, yazar, düşünür. ve ekleyelim: "daha ne kadar sabrımızla oynayacaksın catilina" diye bağırmış cicero, roma formunda. sorgulayan bir adam olduğu gerçeğini de ekleyelim buraya!
devamını gör...
-adaletsizliğin iki türü vardır; biri zarar verenlerin, diğeri ise başkalarına haksızlık yapılmasına mani olabilecekken bunu yapmayanların adaletsizliğidir.

- kendisine cezasızlık ve herkesçe bilinmeme imkanı tanındığında haksızlık yapmaktan çekinecek çok az insan bulunur.

- iki tür uzlaşmazlık vardır: biri tartışmayla ilerler, diğeri kaba kuvvetle; biri insana özgüdür, diğeri vahşilere; insan ancak ilkini kullanamadığında ikincisine sığınmalıdır.

yükümlülükler üzerine
devamını gör...
yazdığı her şey özel mülkiyetin korunmasına yönelik lan. mal gibi okuyoz anca. kikero ( biz aramıda böle diyoz) benim kalın bağırsağımıyesin hacım. neymiş efenim gerçeğin tam olarak algılanması ya da zihinde geliştirilmesi şarttırmış, hadi oradan. hadi dedim bağalımı napcam lan. tühünüz.
devamını gör...
romalı devlet adamı. (m.ö. 106-43)

“halk, siyasal hayattan dışlanmamalıdır. geçmişteki bilge kralların yaptıkları gibi onlara bazı tavizler verilmelidir. böylece yönetim erkinin bir parçası olduklarına inanmalıdırlar. bu onların yıkıcı hırslarını söndürür. en aşağıdaki insan dahi, en yukarıdakiyle eşit olduğuna inanmalıdır. bu devleti güvenlikli kılar.”
devamını gör...
yönetmenliğini serdar akar'ın gerçekleştirdiği ve 2019 yılında vizyona girmesi planlanan biyografik drama filmidir.

tanıtım güzel görünüyor.
devamını gör...
başrolünü erdal beşikçioğlunun oynadığı türk ajan filmi. ikinci fragmanı yayınlanmış. hayal kırıklığı yaşatmaz umarım.

devamını gör...
--! hayal kırıklığı !--

zaten trailerdan bi dandiklik olduğu belliydi ama yine de bi şansımızı denedik, olmadı. filmin hikayesi de oyunculukları da kurgusu da dublajı da bayağı yetersiz. karizmatik bir karakter oluşması gerekiyor ama oluşmuyor. yabancıları canlandıran oyuncular yabancı olduklarına kesinlikle inandıramıyor. sadece görsel benzerlik üzerinden bunu yapmaya çalışmışlar. aksan yok, yer yer türkçe oynayıp sonradan dublaj var ve senkron tutmuyor. ara ara güzel görsel efektler konmuş onun dışında yok abi, buna sinematografik açıdan mı deniyor bilmiyorum ama kesinlikle inandıramıyor film kendisine. o karakterler o kişi olduğuna. hikaye de hızlı hızlı aksak pata küte ilerliyor zaten. erdal beşikçioğlu ve burcu biricik'e rağmen kötü film.

k ö t ü f i l m.

--! hayal kırıklığı !--

ayrıca o ismet inönü nedir ya, bu adam türkiye'yi dengecliğiyle asıl savaştan uzak tutan kişi ve ona benzeyen bi dayıyı koymuşlar aciz aciz tercümanının kulağına fısıldıyor, sırf benziyor diye oyunculuğu olmayan biri konmuş sanırım.
payeyi de atatürk'e benzeyen ama oyuncu olmayan başka birine vermişler. churchill nası diyor... bullshit.
devamını gör...
"yüzyılın casusu" sloganıyla vizyona giren film.
halbuki yüzyılın casusu listesinde victor serge, kızıl orkesta üyeleri, markus wolf gibi isimler varken ilyas bazna'ya alt sıralarda yer vermek gerekiyor.
devamını gör...
18 ocak'ta seyirciyle buluşmuş serdar akar filmi. beklentimi karşılamış ve dahi insanın ne kadar iğrenç bir varlık olduğunu bir kez daha suratıma çarpmıştır. sert bir tokat olduğundan bir iki sahnede de ağlamadan edemedim. bunun yanında "çünkü yoktu." cümlesinin ne kadar büyük olabileceği üzerine düşündüm. yokluğa bir kez daha aklım ermedi. insanın aklı yokluğa, yok olmadan erer mi? genel anlamıyla akıcıydı. dozunda bir hareketlilik kullanılmıştı. erdal beşikçioğlu beyefendiyi izlemekten keyif aldım. filmin 2 saatlik bir süresi vardı ancak daha da uzun olsa izlenirdi. kendisini fazlasıyla sevdim. zaman ayırınız.
devamını gör...
bir uşak ama fazlaca ünlü bir uşak, ilyas bazna.

behzat ç ayrı ama çiçero'yu da ćok güzel sahiplenmiş. Eee adamın işi bu. Sanırım Ćiçero biraz saf, aptal, mutlu olmalıydı ve erdal beşikçioğlu bunun üstesinden gelmiş.
ilyas bazna'nın para hırsı gözümden kaçmazken, gönlüne düşen aşkı müthiş gözüme ilişti.

ah çiçero, aşk varken gönülde vazife tanınmıyor işte, savaşta kazanan taraf da olmuyor zaten...

"allah türk milletine uşaklığı öğretmesin hanfendi" sözünden sonra salondaki sessiz bir iki amini duydum ya, en güzeli buydu bence. *gülücük*
devamını gör...
çok fazla beğenmesem de fena değildi izlenir yani. baştaki kardeşini kaybettiği ve intikamını aldığı sahne beni çok etkilemişti. daha farklı çekilebildi bazı eksiklikler var. bazı sahneler de daha gerçekçi olabilirdi.
devamını gör...
dublaj konusunda biraz şey etse de yine de saran filmdir, tavsiye edilir. giriş sahnesi ise bayağı bir etkileyici olmuş özellikle.
ana karakterler hakkını vermiş rolün.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar