evet dostlar hayli uzun bir versus oldu farkındayım ancak bu versus ancak böyle açılabilirdi.
meseleye gelirsek, evlenme arefesinde olan çiftler için kafa karıştırıcı bir durum bu.
bazı çiftler vardır, sanki birbirleri için yaratılmışlardır ancak aileler farklıdır. bir aile izmirli diğer aile karslıdır mesela. yahut bir aile radikal islamcı iken öbür aile ölümüne kemalist ölümüne solcudur ama çiftler birbirini seviyordur.
bazı çiftler de vardır ki aralarında pek de uyum yoktur ancak aileler son derece uyumludur. bu durum genelde çiftlerin birbirini bulması ile değil de ailelerin çocuklarına aday bulması ile ortaya çıkar.
malum dostlar bir laf vardır: evlilik sadece iki kişi arasında değil, aileler arasında da olur diye.
şimdi burada iki ucu şeyli değnek söz konusu. eğer aileler uyumsuz ise bu uyumsuzluk çiftlerin huzurunu kaçırabilir, aralarını bozabilir. yok çiftler uyumsuz aileler uyumlu ise bu sefer de iletişim kuramadığın bir eş ile bir hayat geçirmek durumunda kalınabilir.
şahsen benim görüşüm, uyumlu çiftin ailelerinden kopup gröndland'a yerleşmesi.
devamını gör...
net söyliyeyim, 'ailelerin ne önemi var canım, siz evleniyorsunuz' mantığı muazzam yanlıştır.
en azından ailelerini biraz uyumlu olması çok makul zira çiftler sıknıtı yaşayabilirler.
devamını gör...
uyumlu aile de nedir? o kadar uyumlularsa damadı alıp hep beraber uyusunlar. iki aile anlaşıyor diye içimin almadığı elin herifiyle aynı evi nasıl paylaşayım? varsın aileler anlaşmasın bana ne? ben anlaştıktan sonra pek de yapmayacağım şey yok.
devamını gör...
ikisi de evliliği zor durumlara sokabilecek olumsuzluklardır. sadece çiftlerin uyumlu olması ya da sadece ailelerin iyi anlaşıyor olması yeterli değildir. bence birbirini seven uyumlu bir çift ile saygılı olmayı bilen ve birbirleriyle akraba olduğunun farkında olan aileler kafidir.
devamını gör...
okurken bile yoran iki karşılaştırma hali.

ikisi de birbirinden beter duruyor.

en güzeli dua etmek, iki durumdan birine düşülürse kaderimse çekerim diyerek daha çok dua etmektir. *
devamını gör...
neticede orta da bir uyumsuzluğun olduğu gerçeği üzerinde durmak lazım. uyumlu sanmak yada o yöne meyletmekten ötürü oluşan bir göz kapama söz konusudur. örnek verelim.
oğlumuz standart bir türk genci ailesi de orta halli memur ve namazında niyazında gel gelelim kızımız biraz elit rahat köpek besleyen bir cekete 5000 tl veren dekolte giymeyi seven birisi şimdi oğlan tarafı durumdan haz duymasa da saygı duymaya çalışıp susuyor olsun, kız tarafında ise oğlanı metroseksuel yapma eğilimi hasil olsun, hem vazgeçmeyip hemde gelecek planlama konusunda yaşanılan sıkıntıları öngörebiliriz yeterki iyi olsunlar aşk olsun demek polyannacilik olur ama saygı duyuyor ilahi adalete güveniyoruz.
not: kisi ve kurumlar gerçektir.
devamını gör...
şu ailelerin anlaşması ya da anlaşamaması işine çok uyuz oluyorum. ulan taş çatlasa 20 sene sonra toprağa gömüleceksiniz ama kalkıp çocuğunuzun hayatına hükmetmeye çalışıp hem kendinizi hem de onun kurduğu hayatı huzursuz ediyorsunuz. ne becil insanlar var arkadaş!
devamını gör...
her iki durumda da huzursuzluklar çıkacaktır. fakat çiftler uyumsuz ise ailelerin uyumlu olması ancak ailelerin dostluğu şeklinde olur o kadar. aslında çiftler uyumlu olmadığı için aileler arası münakaşa çıkması yine muhtemel*. "aileler eşlerin işine karışmasın" diyeceğim ama o da mümkün değil. avrupa tarzı akraba ilişkilerimiz yok sonuçta. ancak sanırım böyle bir durumda iş ailelere düşüyor. "çocukların huzuru bozulmasın yeter" diyerek birbirlerine tahammül etmeleri, çocukların ailelerin hatrı için birbirine tahammül etmelerinden daha kolay. tabi "benim oğlum, benim kızım" diyenler habire ortada dolaşırken bu da pek olası değil.

hasılı böyle bir duruma düşünce içinden çıkmak pek kolay değil. birbirlerini sevmişlerse "vazgeçsinler" demek de olmuyor. Allah kurtarsın, ne diyelim. *
devamını gör...
çift uyumlu aileler uyumsuz olursa aileler eşleri sürekli dolduracaktır. özellikle ailelerin kadın üyeleri türlü entrikalar çevirecektir. eğer eşler bu durumda bilinçli davranmaz da dolduruşa gelirse kıyamet kopar. ama eşler dolduruşa gelmeyip ailelere bakmadan birbirlerine sarılırlarsa hiç bir şeycik olmaz. tersi durum sıkça yaşanır. eşler kavga eder, aileler barıştırır, yatıştırır olay tatlıya bağlanır.
asla dolduruşa gelmemek lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar