çiğ köftenin abartılmış bir balon olduğu gerçeği

balon listenizde bugün çiğ köfte var. urfa antep adıyaman taraflarında yapılan ve içinde et olan çiğ köfte dışında mevcut köfteler Allah için ne kadar güzel? içine dandik şekerli sos biraz göbek marul üç beş salatalık turşu. sonra al sana çiğ köfte dürüm. hayır sade olsa bile hiçbir tadı yok. seven sever ama zerre abartılacak bir tadı yok.
devamını gör...
katıldığım önermedir. zaten acıdan tadının anlaşılmamasından dolayı ortada bir lezzeti ben de alamıyorum. yapın mercimek köftesi daha güzel.
devamını gör...
sanırım yalın olarak isot yiyemeyen insanların çıkardığı bir yiyecektir zaten çiğköfte. bulgurdan oluşan bir balondur evet.
devamını gör...
diye bir şey yoktur.

çiğköfte önemli bir mevzu. dışarıda yediğiniz içinde ne olduğunu dahi bilmediğiniz salçalı bulgurlu şeye çiğköfte diyorsunuz. ama öyle değil arkadaşlar.

et olacak içinde. ev yapımı isot olacak. ev yapımı üzüm sirkesiyle yapılmış turşu olacak yanında. ekşi yayık ayranı olacak, evde pişirilmiş yufka olacak yanında. acı yakacak ama sen yemeye devam edeceksin her halükarda. yapanı da usta olacak buzla yoğuracak şişmesin diye.

gerçek bir çiğköfte yemeden yorum yapmayalım lütfen. ağırımıza gidiyor efendim. *
devamını gör...
pul biberde ağzı uyuşan zevksiz söylemidir. her acının ayrı bir lezzeti vardır. kuru bulgura isot acısı karışınca da muazzam bir harmoni oluşur. aksini iddia eden erzincanın güneyine inmemiş cahildir*.
devamını gör...
şöyle anlatayım. 10 günde bir yaparım. hanım, hanımın bacıları,kardeşleri, çocuklar yerler ben yemem! bana göre bulgur ve et izdivacının zirvesi bizim kutilk dediğimiz bir içli köfte türüdür. diğer türlü bu ikiliyi yakıştıramıyorum.
t: doğrudur. ortaya çıkan lezzet verilen emeğe değmiyor.
devamını gör...
etsiz çiğ köfte, son 15 yılın en başarılı trendlerinden biri. böyle bir şeyin adı sanı yoktu, şu an binlerce çiğ köfteci var ve hepsi iş yapıyor.

bunları bildiğimiz çiğ köfteyle bir tutmamak lazım. isim benzerliği var denebilir.

bilimum çeşit baharat, bulgur ve salça. eser miktarda olsa da yeşillik. satarken de marul, roka, nane gibi taze yeşilliklerle satılıyor. fiyatları da gayet makul.
hem yemeğin yanına aperatif, hem duruma göre başlı başına bir öğün olarak yemek mümkün.

ülkenin en yaygın fast food yiyeceği halihazırda. ve bu birkaç senede bu hale geldi. balon demek zor. kalkıp geleneksel çiğ köftemiz ile kıyaslarsak gerçekten yavan, ancak bunu sadece bir isim benzerliği olarak düşünürsek taşlar yerine oturuyor.
devamını gör...
et mevzusu dini açıdan sıkıntılı olabilir dikkat eden için. et koymayıp yumurta koyanı gördüm o da güzeldi. ama genel anlamada etli,yumurtalı ya da et suyu katılmış olanı hepsi abartılmış balon bence de.iyimidir evet iyidir ama sadece o kadar.
devamını gör...
piyasadaki satılan bulyonlu cıvık şeyler için söyleniyorsa doğrudur. büyük bir balon.

onun yerine imkanı olan evinde kendi imkanlarıyla yapsın. hiç tutturamasa ıslak burgur yer ama ne yediğini bilir. imkanı olmayan da kimin yaptığını bildiği çiğ köfteyi yesin. o balon değil işte.
devamını gör...
ülke geneli öğrenci yurtlarında belirli günlerde saat 23.00 sularıyla başlayan balon söndürme festivalinin ortaya çıkmasına vesile olan bir çeşit gerçeklik.

nar ekşisiyle hem de, evet.
devamını gör...
niye abartılmış balon olsun canım. onca emeğin var olduğu hibçir yiyecek balon değildir be değil.. yemezsin, ağız tadına uymaz ayrı da niye balon. keyfi yüzünden şöyle yorum yapanlar, fikirdir saygı duyalım da ne bileyim. olsa da yesek diyelim bari. ama şu bahsedilen çigköftenin hası nerede, kim tarafından yapılıyorsa onu da bi bulsak az biraz şans vereceğim. bu konuda herkesin bir üst çıtası var, ama o çıtaların biri urfa der, biri şöyle böyle der, öbürü başka. ortada buluşulan köfteyle buluşmayı bekliyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar