çığ

istanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatrolarında oynanan oyun.

--- alıntı ---

Çığ, 40. sanat yılını kutlayan Tuncer Cücenoğlu’na bir armağan niteliğinde. Yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüle layık görülen Tuncer Cücenoğlu’nun oyunları, birçok dile çevrildi ve kırkı aşkın ülkede sahnelendi.

Çığ, yalnızca bir doğa olayının anlatımına dayanmadığı gibi; adeta bir yaşam biçimine dönüşmüş sessizliğin etrafında gelişen, güçlü bir gerçeklik ile temelleniyor. Çevresi dağlarla çevrili bir yerde yaşayan insanlar yüksek sesle konuşamasalar, gönüllerince kahkaha atamasalar da sessizlik içinde esir oldukları yaşamlarını sürdürmeye çabalarlar. Hayatın tüm coşkusunu hissedebilmeleri ve yaşayabilmeleri için sadece üç ayları vardır. Tuncer Cücenoğlu oyunun önsözünde “yalnızca bir doğa olayı değildir Çığ; belki de biz yarattık bu korkuyu beyinlerimizde” diyerek evrensele giden yolda özgür düşüncenin gücünü sorguluyor.

--- alıntı ---
devamını gör...
dağın yüksek bir yerinden kopan bir kar kütlesinin yuvarlandıkça büyüyerek meydana getirdiği kar yığını. [is.]
ara sıra duyuluyor bir çığı/sürükleyen kasırganın çığlığı-orhon

çadır bölmesi.

çadır çiti.

ince kamış veya kendirden yapılan seyyar perde.

çevresi çitli kuzu barınağı.

göçer türklerin kullandığı arşının üçte ikisi nisbetindeki uzunluk ölçüsü.

gürültü, yüksek ses, yaygara.
*
devamını gör...
en ufak sesin dahi tetiklediği kar felaketi. ülkemizde en çok da doğu anadolu bölgesinde bitki örtüsünün zayıflığı ve çorak toprak yapısı bu felakete meydan vermektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar