çin imparatorunun hz muhammed'e yazdığı şiir

ming hanedanlığına ilk imparatoru olan hong wu'nun 14. yüzyıl sonlarında peygamberimizi öven bir şiir yazdığı ortaya çıktı.kainatın yaratılışından bu yana
Allah elçi atamayı kararlaştırmıştı
bu büyük, imanlı adam
batı diyarlarında dünyaya geldi
o, kutsal kitabı getirdi
o kitap otuz parçaydı
tüm alemler için rehberdi
tüm yöneticilerin emiri oldu
her mukaddesin başıydı o
destek alarak önemli insanlardan
ümmetini selam yoluna eriştirdi
beş vakit namaz ile
sükunet, umut ve barış ile
Allah'a dayanıyordu tüm kalbiyle
fakirler için umut oldu
onları felaketlerden, zorluklardan kurtardı
karanlığın üzerlerine çöktüğünü görünce
ruhları ve alemleri aydınlattı
uzakta kaldı tüm günahlar
kelimeler yetmez ona teşekküre
kutlu yolu sundu bize
tüm şeytanları mağlup etti
onun dini saf ve haktır
muhammed soylu ve büyüktür!
devamını gör...
şayet gerçekse, bildiğin şehadet getirmiş bu adamcağız.
inşallah gerçektir ve o mümin olarak rabbine ulaşmıştır.

tanım: çok güzel bir şiirdir. kafiye değil içerik mühim..
devamını gör...
güzel şiir. çin'de 1750'li yıllardaki mançur hanedanlığına kadar islama düşmanlık yok, hatta konfucyanizmle benzerlikleri bulunarak sempati ile karşılanmış.

--
"çin'de 1368-1398 yılları arasında hüküm süren imparator hong wu (zhu yuanzhang)'ın hz. peygamber için bir şiir yazdığı ortaya çıktı. hong wu, yuan hanedanına galip gelerek ülke yönetimine geçen ming hanedanının ilk hükümdarı. hong wu'nun ordusunda, aralarında chang yuchun, lan yu, ding dexing, mu ying, feng sheng ve hu dahai gibi meşhur generallerin de olduğu 10 müslüman komutan bulunuyordu.

imparator hong wu'nun saltanatı sırasında çok sayıda cami yaptırdığı, nanjing şehrindeki yıkılmış olan jinjue camii'ni de yeniden inşa ettirerek, çok sayıda hui müslümanının bu şehre taşınmasını sağladığı da biliniyor. imparatorun eşi imparatoriçe ma'nın da sonradan müslüman olan bir aileden geldiği tarihi iddialar arasında."*
devamını gör...
çinliler dünyanın en stratejik düşünen milletidir. şiir muhtemelen siyasi bir stratejinin taktik parçasıdır. çinliler Allah 1 derse inanmadan önce iyice denemek gerekir.
devamını gör...
o zaman için yorum yapmak ve doğruluk tespiti kolay değildir. bu şiir ile iman etmiş olmasını çin imparatoru adına mutluluk verici.
devamını gör...
çok basit bir açıklaması vardır. çin bu hanedandan önce moğol istilasına maruz kalmıştı. moğollar işgal ettikleri ülkelerde hukuki anlamda cengiz yasalarını uyguluyorlardı. daha sonra müslüman olunca şeriat-yasa karışımı bir sistem uyguladılar. bizdeki örfi hukuk-şer’i hukuk gibi. fakat cengiz yasaları, şeriat gibi evrensel ihtiyaçlara cevap verebilecek bir içeriğe sahip değildi. bu yüzden bu ikisinin karşımı bir düşen kurdular. fakat moğolların yıkılmasından sonra, bunların hükmettikleri topraklarda bu yasa-şeriat melezi, bir çekişmeye neden oldu. dolayısıyla ming hanedanı dönemindeki hükümdarlar da bu çekişmeden nasibini aldı. bu şiir eğer gerçekse muhtemelen bu iki hukuki düzeni inceleyen hükümdarın şeriatı daha daha münasip bulması ve bunu getiren peygambere de yakınlık duyması ile alakalıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar