çin

toplam 1.3 milyarla dünyanın en kalabalık ülkesi çin'in nüfusu, uygulanan 'tek çocuk' politikasına rağmen artış hızını sürdürüyor. tekstilden elektroniğe, aklınıza ne geliyorsa üreten ferrari' nin bile aynısını yaparak ferrari başkanını şaşırtan ülke.
devamını gör...
--- alıntı ---

çin korkulu bir devlet; aylığı 20-30 dolara işçi çalıştırırken bırakınız sendikal hakları, temel insan hukukuna bile aldırış etmeyen, yurttaşlarını mevhum çin kalkınmasının temeline beton gibi akıtırken gözünü kırpmayan bir ceberrut cihaz. halkının kanı ve kemiği pahasına yapılan tasarrufu abd bankalarında değerlendirdiği için kısa vadede "dünyanın iflahsız eniştesi" rolüne soyunan ve dünyaya madara olan abd yönetiminin çin'e sert yapması beklenmiyor.

--- alıntı ---

ahmet turan alkan'ın doğu türkistan'da yaşanan olayları eleştirdiği 'seğirmek' başlıklı köşeyazısından.
http://www.on5yirmi5.com/ge...
devamını gör...
bir buçuk milyara yakın olan nufusunu gitikçe homojen* bir yapıya sahip kılmak isteyen, dolayısı ile bugün uygur türklerine yaptığı zulmün aynısını yarınlar da daha bir çoklarına yapacağının sinyallerini veren, güya komünist fakat icraatı faşizanca olan , dünyanın en kalabalık ülkesi.
devamını gör...
türk erkeğinin bir vuruşta üçünü devireceği, çoğunun köse olduğu insanların yaşadığı ülke.

çin ile türkiye arasında ki savaşta sanırım bir piyade erine bin çinli düşmektedir. *
devamını gör...
sınırları zorlayan gereksiz insan topluluğunu bünyesinde bulunduran ülke. anlık hissiyat kaybına değil geçmişten gelen ezikliğin devamı niteliğinde sergilediği olaylar derin öfke uyandırıyor. çin seddini unutan çin'e aşina değiliz.
devamını gör...
çinlilerin türlü işkencelerden geçirdiği doğu türkistanlılar hakkında konuşulan klarkâ´ta, şuna benzer bir şey söyledi murat menteş:
"çin, sen de adam değilmişsin be!"
devamını gör...
komünist rejim nedeniyle halkının yüzde 80'lik kısmı ateist olan robotlar ülkesi...

çinliler düşünmezler, mantık aramazlar, istemezler...

sadece emirleri uygularlar...
devamını gör...
sokaklarında mcdonald's' ın adresini sormaya bayıldığım dev devlet. öyle mc deyip geçmemek lazım özel bir özen istiyor telafuzu...aşağııııdan yukarıya...
devamını gör...
nüfusunun kalabalık olması hasebiyle üzerinde değişik espriler yapılan ülke...

örnek: savaşta biz kurşun atsak onlar adam atsalar savaşı onlar kazanır gibi veyahut çin'de ki insanlar aynı anda zıplasa dünyada deprem olur...
devamını gör...
boy ortalamasının 1.98 olduğu ülkedir. bu ülkede en az altı çocuk sahibi olunmalıdır. grafitti yapmak için çin seddi'ni inşa etmişlerdir. pusula, barut gibi icatları da türklerden çalmışlardır. ülkenin her yerinde köpek eti yenir, yemeyen dayak yer. ama yine o eti yer.
devamını gör...
erkek çocuk düşkünlüğü gösteren doğu ülkelerinin en uzaklarındandır.

kız çocuğu doğuracağı nasılsa bilinen kadınlar hamileliklerini tamamlamadan ya toplumsal baskılar sebebiyle kendileri bebeklerini düşürmek için bir yolunu bulurlar, veya bunu aile buyuklerinden biri bizzat yapar. doğumdan sonra kız bebek ölümleri de sık yaşanır. bunun dışında çinde köyden şehre göç bazı kurallara bağlanarak kontrol altına alınmaya çalışılıp, oğlu olan ailelere işlemeleri için toprak parçası verme gibi yöntemler kullanırken, aynı tavır kız cocukları dünyaya geldiğinde gösterilmez. bir de hamilelere ultanson muayenesi yasağı vardır ki kimse çocuğun kız mı erkek mi olacağını önceden bilemesin. yasağa uymayan doktorlar için de ağır cezalar bulunur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar