çıplak vatandaş

türk sinemasında bir toplumsal gerçekçilikten bahsedecek olursak çıplak vatandaş filmini es geçmemiz olanaksızdır. başrolünde usta oyuncu şener şen'in oynadıgı filmde anlatılanlar geçim sıkıntısının, buhranın beyaz perde de dile gelmiş halidir. film toplumumuzun içinde bulunduğu karmaşayı,geçim sıkıntısını net ve keskin bir dille anlatmaktadır. filmde ailesini geçindirmek için limon satan, bulaşıkçılık yapan, statların önlerinde bayrak ve şapka satan, sokaklarda geceleri boza satmak gibi ek işler yapan dar gelirli bir adam olan ibrahim'in (şener şen)yine de ailesini geçindiremediği anlatılmakta. ibrahim bu sorunlarından dolayı kafayı tırlatır ve bir gün sokağa don atlet çıkarak koşmaya başlar.sonuçta tımarhaneye yatar. tımarhaneden çıkışta ise kendini büyük bir reklam yıldızı olarak bulur.bu filmde en güzel sahnelerden birisi ise şudur.şöyle ki:

şener şen tv de haberleri izlemektedir dönemin başbakanı tv de ulusa sesleniş konuşması yapmaktadır. ibrahim birden başbakanı kendi simasında görür ve televizyonla konuşmaya başlar:


--- alıntı ---
şener şen-yetmiyor yetiremiyorum
tv-yeter güzel kardeşim yetirirsin
şener şen-yetmiyor dedim yetiremiyorum
-yetirirsin güzel kardeşim
--- alıntı ---
(sinirlenir ayağa kalkar yetmiyor ulan der burda güzel bir enstantane yakalarız zira televizyonda konuşan başbakan ki yine kendisi üzerine geldiğini görünce hafiften geriye doğru çekilerek ''sinirlenme güzel kardeşim yeter yeter'' der bunun üzerine şener şen televizyonu kucakladıgı gibi camdan aşağıya atar. atarken de:


--- alıntı ---
yetmiyor ulan yetmiyor
--- alıntı ---


diye bağırır. kısacası çıplak vatandaş gün yirmi dört saat, hafta yedi gün ama yine de yetiremedim repliğiyle bile insanı derin düşüncelere iten yönetmenliğini başar sabuncu'nun yaptıgı şaheser bir şener şen filmidir.

devamını gör...
şžener şžen in türk halkının değŸişŸmez talihini anlattığŸı aslında ne fakirler gördük gönlü deniz gibi , ne zenginler gördük gönlünde sevgi yok diye kendimizi avutabileceğŸimiz halkımızın değŸişŸmez kaderidir çıplak vatandaşŸ olmak .
en son izmirde ekonomik kriz yüzünden soyunan bir vatandaşŸımız olmuşŸtur aslında üzen ve düşŸündüren olaydır çıplak vatandaşŸ.
devamını gör...
åžener åžen in türk halkının değişmez talihini anlattığı aslında ne fakirler gördük gönlü deniz gibi , ne zenginler gördük gönlünde sevgi yok diye kendimizi avutabileceğimiz halkımızın değişmez kaderidir çıplak vatandaş olmak .
en son izmirde ekonomik kriz yüzünden soyunan bir vatandaşımız olmuştur aslında üzen ve düşündüren olaydır çıplak vatandaş.
devamını gör...
pek psikopat müzikleri barındıran şener şen filmi. ayrıca şener şen'in çıldırıp bindiği magirüste herkesi kendisi olarak gördüğü sahneyi her gördüğümde yıkılırım.
devamını gör...
bu aralar planet türk'te sıkça yayınlanan 1985 yapımı,şener şenin unutulmaz filmlerinden biri.80'li yıllarda sistem eleştirisini en iyi yansıtan filmlerden biridir.filmde geçim sıkıntısı yüzünden geçinemeyen bir adamın çeşitli işler yapmasına karşın geçinememesi ve bunu sonucu olarak çıldırması ve soyunmasını anlatır.fakat filmin can alıcı noktası ise soyunduktan sonra şener şenin başına gelenlerdir.bir sürü kişi onu kullanmıştır.reklamlar,tanıtım kampanyaları... o artık çok tanınmış bir adamdır.ama işler sonra sarpa sarar.o artık miladı dolmuş bir adamdır.kullan at bıçağı gibi işi bitmiş ve bir pundunaya getirilip akıl hastanesine yatırılmıştır.bu akıl hastanesine gitmeye direnme sahnesi kanımca şener şenin en aştığı,oyunculuk açısından muhteşem görüntülerdir.
filmde başar sabuncunun imzası var.filmin müziklerinin ise melih kibar yapmıştır.
devamını gör...
türk sinemasında bir toplumsal gerçekçilikten bahsedecek olursak çıplak vatandaş filmini es geçmemiz olanaksızdır. başrolünde usta oyuncu şener şen'in oynadıgı filmde anlatılanlar geçim sıkıntısının, buhranın beyaz perde de dile gelmiş halidir. film toplumumuzun içinde bulunduğu karmaşayı,geçim sıkıntısını net ve keskin bir dille anlatmaktadır.

ibahim bu sorunlarından dolayı kafayı tırlatır ve bir gün sokağa don atlet çıkarak koşmaya başlar.sonuçta tımarhaneye yatar. tımarhaneden çıkışta ise kendini büyük bir reklam yıldızı olarak bulur. reklamlarla mahremiyetini de alırlar elinden ibrahim'in. ee sistem bu ibraam... tak reklam midesizliği ve "ev erkekleri tak için soyunuyor!" bir de şarkı yaparlar:

deterjanım tak tak al keyfine bak
soyun soyun soyun mutlu yaşa.

kadınca'ya bile çıkartırlar.

kısacası çıplak vatandaş gün yirmi dört saat, hafta yedi gün ama yine de yetiremedim repliğiyle bile insanı derin düşüncelere iten yönetmenliğini başar sabuncu'nun yaptıgı şaheser bir şener şen filmidir.

devamını gör...
hastane sahnesinde beyaz doktor elbisesi üzerine uzun siyah palto giymiş adamların ibrahim için çıkarımda bulunduğu film. nedense bu görüntü bana çok garip gelmişti. mesaj veriyor olabilir miydi acaba bilemiyorum ama harika müziğini şuraya koyalım.devamını gör...
komedi filminden ziyade dram filmidir. hatta iddia ediyorum psikolojik bir filmdir. 1980 dönemi türkiye'sini öyle bir anlatır ki adeta yaşarsınız. bu realitede en büyük pay melih kibar'a ait olan filmin müziğinin ayrıca.

bazen cepte 5 tl kalınca benim de soyunup sokaklara atasım geliyor kendimi! sonra da diyorum ki boşver şimdi kim uğraşacak!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar