civciv

2003 yılında 24 milyar nüfus ile, dünya'da en fazla bulunan kuş türüdür. insanlara iki çeşit sık kullanılan besin kaynağı sunarlar: etleri ve yumurtaları. tavuklar uçamayan kuşlardandır. yumurta ile çoğalırlar. yavrularına 'civciv' denir. akciğerleri ile nefes alırlar. 2 ayakları vardır. otçullardır. zararsız hayvanlardır
devamını gör...
pazar yerlerinin kenarlarında köşelerinde envai renkte satılan zavallılar, 'şımarık' bir çocuğun elinde evin balkonunda oyuncak olarak kullanılıp en fazla bir hafta içinde ölüyorlar. can ne kadar da kıymetsiz hale geldi.*
devamını gör...
cevad arkadani'ya ait 2001 yapımı iran filmi.

filmin başrolünü oynayan 6 yaşındaki zehra'nın, piyasa değerine pek aldırış etmeksizin civcivini iyileştirmenin mücadelesine girişir. kapitalist bir dünyada bencillik ve şiddet tuzağının içinde yetiştirmek zorunda kaldığımız çocuklarımıza acımayı, merhameti, şefkati, bencil olmamayı, başkalarını da düşünmeyi anlatmak için kullanabileceğimiz bir eğitim materyali olarak kullanılabilir bir film.

arkadani, civciv'de kader konusunun üzerinde de durmuş. filmin son dakikalarında tanışacağınız ağır bir depresyonda olan tıp öğrencisinin dünya ile yeniden bir bağ kurabilmesini de zehra'nın civcivini iyileştirmek için verdiği azimli mücadele sağlıyor. zehra'nın son başvurduğu kapı olan bu tıp öğrencisi zehra'nın saf gözyaşları karşısında çözülüyor ve zehra'ya, sakat civcive ve hayata yeniden elini uzatıyor. filmdeki küçük bir civcivin iyileşme hikayesi de böylece bir insanın hayata tutunmasını sağlamış oluyor.

iran sinemasının sadeliği ile örülmüş güzel bir film.
devamını gör...
tavuğun yeni doğmuş yavrusu.
pazara gidildiğinde kutu içinde renk renk satılan civcivleri büyük bir hevesle alıp , biraz büyüyüp eski sevimliliğini kaybedince beslemekten sıkılırdık.
devamını gör...
insanoğlunun pazarda alınıp satılabileceğine karar verdiği dünyalar güzeli canlı. yavru daha, annesine muhtac. üşüyüp diğerlerine sokuldukça, yumuk gözlerine dalıp; onları satmaya, onları annesinin kanatlarının altından koparıp beton yığınları arasındaki sorumsuz çocukların ellerinde oyuncak yapmaya kimin ne hakkı olabilir? civcivdi onlar. yavruydu onlar. bari onları satmayın/dı.. ama nafile!

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar