cizre

adı terörle anılan,birçok mazlum insanın haince katledildiği ve kirli ellerin oyunlarını rahatlıkla sergilediği güzel ülkemin garip insanlarının bol olduğu,şırnak ilinin ilçesi.
devamını gör...
hüda par ve pkk'nın gençlik örgütlenmesi ydg h arasında yaşanan çatışmaların normale çekilmeye çalışıldığı yer lan. hükümet kanadı bu olaylardan dolayı hdp yi suçluyor, hdp provakasyon diyor. ölen iki gencin bedeni hala sıcak. ben süreci okuyamayan mallardanım, birisi bana mesajla izah edebilir mi? litfen.
devamını gör...
roboski katliamının ölüm yıl günü idi ve medyanın gündemini bu yöne yani kürtlerin kavgacılığına çekmekti amaç. şimdi okuyabildinmi denilesidir. devletlerin hin liğine ''şeytan'' yetişmez. hele t.c kine hele iran gibi t.c gibi islamcı devletlerinkine hiç yetişmez.
devamını gör...
şırnak iline bağlı önemli tarihi geçmişe sahip ilçedir. türkiye suriye ırak üçgeninde dicle kenarına kurulmuştur.
kürtçenin günlük hayatta kullanılma oranı türkiyede en yüksek yerleşkedir. tabi olduğu ili şırnağın iki katı nufus oranına sahiptir. bedirhani hanedenliğinin başkentidir. rivayete göre 4 bin yıllık bir tarihi vardır ve guti imparatoluğununda başkentliğini yapmıştır.
(guti) imparatorluğu zamanından önce cizre nin adı dilmun iken, sonra bakarda, gerz u bakarda (gerzu bakurda-) adını almıştır. daha sonra, bu ismin yerini-bajare kurdan adlarını almıştır.
bajar kardunun (cizre) doğusunda o zamanlar bir semt olan bazibda,19, yy da petrolun su kaynağı gibi fışkırması nedeniyle, petrolun önemine binaen tüm şehre artık bazibda denilmeye başlandı. ciddi ciddi çarşısında inekler gezer. 150 bin nufuslu bu yerleşkede asfalt yol bulunmamaktadır. bir kaç devlet binası ve güvenlik kurumları binası dışında evler doğal kerpiç ve taştandır.
edit: akp hükümeti geçen sene şehir-il yapmak istemişti yerliler buyuk protestolarla engel oldular.
devamını gör...
dün akşam başbakan ntv - star tv ortak yayınındaydı. soruları cevapladı. cizre soruldu kendisine. orada ne oluyor ? cevapladı. orada devletin tek bir polisi bile kurşun sıkmadı, gaz atmadı dedi. peki o çocukları kim kurşunladı? hüda par mı? parelel yapı mı? pkk mı? dış güçler mi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar