çocuğa değer vermek

kıymete, değere, özene hayran olmamak ne mümkün.
--&--

peygamberimiz sav. buyurur;

“allah’a kulluk yap ve hiçbir şeyi ona ortak koşma. kur’an’ın yo­lunu izle. hoşuna gitmese de küçük veya yaşlının arz ettiği hak ve doğru olan şeyi kabul et. hoşuna gitse de küçük veya yaşlının arz ettiği haksız ve batıl olan şeyi kabul etme!”

kur’an’ı güzel okuyan, ilim ve irfanı olan ergen bir çocuk, kendi­sinden yaşça büyük olanlara imam ve önder olma hakkına sahiptir.

rasulullah sav “üç kişi yolculuğa çıktığında, yaşça en küçükleri de olsa içlerinden kur’an’ı en güzel okuyan - ve namazın ahkâmını en iyi bilen- kimse onlara imam olsun. imam olduğu vakit, artık onların emiri demektir, dedi ve devam etti: “işte bu, rasulullah sav'in tayin ettiği emirdir/başkandır.”

--&--

bir gün bir çocuk bir çok alimin bulunduğu halifenin makamına girer ve konuşmak ister. bunun üzerine halife çocuğu "bunca alim varken bu makamda çocuk konuşur mu?" diye azarlar. çocuk ise;

"sen hz. süleyman peygamberden daha büyük değilsin, ben de hz süleyman 'ın hüdhüd' ünden küçük değilim" der. zira hüdhüd, hz süleyman as.'a,

“ben, senin bilmediğin bir şeyi öğrendim...çok mühim ve doğruluğu kesin bir haber getirdim.” demiştir. (bkz: neml suresi 22)

--&--

ebu hanife yanlışlıkla bir çocuğun ayağına basar. çocuk,

“ey yaşlı! kıyamet günü kısastan korkmuyor musun?” der ve bunun üzerine ebu hanife bayılır. ayıldığında bu durumu soranlara,

“ben onun bu hususta telkine maruz kalmasından ve yarın kıyamet gününde bana davacı olmasından korkuyorum.” cevabını verir.

(kıyamet gününde bizlerden kaç çocuk davacı olacak kimbilir.)
devamını gör...
kişilik ve ahlak gelişimi açısından önemlidir. özgüven geliştirir. birey olduğunun farkına varır. fakat değer vereceğim derken de dozunu kaçırıp şımarık saygısız çocuklar da yetiştirmemek gerekir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar