çocuğu başkasının yanında övmek

mümkün mertebe kaçınılması gereken davranış. bizde genelde tersi yapılır. "zeki ama çalışmıyor" diye başkalarının yanında övülerek tembelliği örtbas edilen süper zeka çocuklarımız büyüyüp birey olduğunda önce kendi ebeveynlerini ezerler.

miskin, bilgisiz buna rağmen hemen her konuda yorum yapan süper zekaların harcında bolca ebeveyn övgüsü vardır. çocuğu ölçülü bir şekilde teşviklendirerek cesaretlendirmeyi "çok zeki çocuğum var"dan ibaret zannederken aslında çocuklarının rehavete kapılacaklarını düşünecek zekaya sahip olduğunu ıskalayarak savlarıyla çelişecek kadar da basiretsizdirler.

(bkz: oğlunuz çok çalışıyor ama gerizekalı)
devamını gör...
dövmek olarak algıladığım hede*. zor frenledim kendimi ne oluyoruz diye entry yığmaktan buraya. neyse.

çocuk kendinin sevildiğine, iyi olduğunu ve bir şeyleri başarabildiğini duymaya ihtiyacı olan bir varlık. tıpkı yetişkinler gibi. en ufak bir teşvik genç yaşlarda, ilerideki yetişkin tavrını belirler. sürekli negatif üzerinde duran veya daha çok isteyen ebeveynden kaçar çocuk ve ilk teşvik ve destek gördüğü yere gider. çeteleşmeler de genelde böyle başlar.
devamını gör...
+bizim oğlan namaza başladı..

- o da bir şey mi!? bizim oğlan hacca gitti hacca..
--------------

+bizim oğlan mason olmuş, artık sirtimiz yere gelmez!

-hahaha bizim oğlan tapınak şövalyesi olmuş sen daha ne diyorsun!

gibidir.
devamını gör...
yapılmaması gerekir. çocuğun yanında ise hiç yapılmaması gerekir. şimdi misafirliğe gelen herkes kendi çocuğunu övüyor. ebeveynler bilmiyor veya düşünmüyor ki haset kişiler çocuğa nazar değdirecek. hele hele bazısı bırakın nazar değdirmeyi, direk kendileri kötülük yapıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar