çocuğu cinsellik konusunda eğitmemek

toplumumuzun önemli eksiklerinden biridir.

cinsellik insanın yaratılışın bir gerçeği, türlerin çoğalmasının bir aracıdır. bu konuyu bir tabu olarak tutmak, çocuğun ahlakı bozulur endişesiyle gerekli eğitimleri vermemek büyük hatadır. işin pedagojik kısmına hakim olmamakla birlikte çocuk ergenliğe girmeden, yani üreyebilirlik vasfını kazanmadan bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. çocuk hem kendisinden, hem karşı cinsten haberdar olmalı ki tutumlarını ona göre geliştirmeli. aksi durumda hormonlar baş gösterdiğinde merak hasıl olacak, yanlış yönlendirmeler veya tecrübeler eşliğinde bu bilgilere ulaşacaktır.

burada önemli husus cinselliğin meşru dairede son derece güzel ve elzem olduğu, gayrimeşru yaşanan cinselliğin ise hem dini, hem ahlaki yönden muhakkak kaçınılması gerekliliği hususunda çocuğa yeterli bilgi verilmesidir. tüm bunlardan önce bu eğitimi verebilmek için kendimizi eğitmeyi de ihmal etmemeliyiz.
devamını gör...
genellikle alelerin 18 yaş altı çocuklardan dünyanın en büyük sırrıymışçasına ve insanlar mitoz bölünme yaşıyor gibi bir tavır takınmalarıyla ortaya çıkan ciddi bir problemdir. çocuk bunun ucuna dahi dokunan bir soru sorduğunda aile panikler, ne diyeceğini bilemez, kelimeleri seçemez.

mesela geçen gün 10 yaşlarındaki kuzenim teyzeme "kadınlar hamile olduğunu nasıl anlıyor" diye sorduğunda, teyzemin yüzünün aldığı şekille yarım saat dalga geçtim. çünkü gereksiz. 10 yaşından önce öğretilmeliydi bu ki o kuzenimin niyeti de annesini panikletmekti aslında çok merak ettiğinden sormadı. bir noktadan sonra bu mesele çocukların arasındaki bir espri, eğlence olarak kullanılıyor. internet çağındaki bir çocuk zaten istediği bilgiye google verileriyle 0.2 saniyede ulaşabilir ve bunun bilincinde. ki konu ailesinin en büyük sırrı olduğunu bildiği cinsellik olduğunda sınır tanımıyorlar. inanın. ancak önemli olan internette onun bunun gereksiz çocuğunun aklıyla yazılmış bilgilerden ziyade çocuğun ailesinin örfüne uygun bilgilerin belleğinde temel olması. bu sayede çocuk bu konuda edineceği yanlış arkadaşlıklardan korunabilir.
devamını gör...
bu iş nerede başladı bileinmez fakat uzun yıllardır sanki bu iş sokaklarda öğreniliyor gibi. ilkokul 1. sınıfta oturduğumuz site ve çevresi porno dergi kaynıyordu. biz tabi o zamanlar daha olayın farkında değiliz. yani bakıyoruz ama ne oluyor ne yapıyorlar bilmiyoruz. sonraları her mahallenin olmazsa olmazı her şeyden haberdar p** çocuk gelir ve sana ufaktan mevzuyu ayıktırır. yaş biraz daha büyür başka bir p** gelir o bir şeyler anlatır, başkası gelir anlatır, ergenliğe girince de merak başlar ve kendin araştırırsın. bundan çok daha önceleri bu iş nasıldı bilinmez fakat bir babanın evladını karşısına alıp ''oğlum yapışacaksın manitaya sonra şöyle yapıcan böyle yapıcan...'' şeklinde detaylı bilgi vermesi ne kadar doğru bilemiyorum. erotik değil bilimsel de anlatsa çocuk için utanç verici olabilir. babam bana ortaokulda ingiltere kraliçesinin ne kadar günah olduğunu anlattığında yerin dibine girmiştim. bunu aile yerine sanırım okul öğretse ya da arkadaşlar daha iyi gibi.
devamını gör...
bütün ailelerin vermesi gereken eğitim imiş. yani anlamıyorum. çocuğu nasıl eğitebiliriz cinsellikle ilgili. aile yapısı gereği uygulamalı eğitim yapamıyoruz. kitaptan resimlerle bak oğlum bu meme, bak kızım bu da düdük mü diycez? yani biz kadınlar bile kendi vücudumuzun farkında değilken diğer cinsleri nasıl anlatalım? eğitmeliyiz diyoruz da, nasıl yani? bana bu işin formülünü verin.
devamını gör...
istatistiklere göre türk kadının %70 i orgazm olmayı bilmiyor. önce kendinden başlarsa ebeveynler sonra belki çocuklara da öğretecek seyler bulabilirler.
ayrıca bir ebeveynin çocuğu böyle bir soru sorunca eger dersine çalışmadıysa haliyle fener görmüş tavşan gibi kalacaktır. kendisi görmüş mü böyle bir şey çocuğa nasıl aktaracak bilmiyor, öğrenme çabası yok. daha kendi vücudunu tanımıyor çocuğun cinsellik bilgisinimi araştıracak.
geç.
devamını gör...
zamanın modalarından biri de bu şimdi. bundan 40-50 yıl öncenin problemi olabilirdi bu belki de. ama bugün anaokulu bebesi bile işin pratiği dışında kalan her şeyi hatta bilmesi gerekenden çok daha fazlasını biliyor. yok efendim türk kadını orgazm olamıyormuş, olamıyorsa geri zekalılığından olamıyordur. sanki ona uçak yap demişiz.
devamını gör...
bizim toplumumuzda çocuğa böyle şeyler öğretmeye gerek yok. zaten arkadaşlarından öğrendikleriyle gidip anasına babasına ders verir, o çocuk.
kazanma, kâr etme, yeme, cinsellik yönünden bizim toplum kimseden ders almaz, aleme ders verir.
devamını gör...
çocuklarda sıkla görülen ve yetişkinlerde de rastlanılan bastırılamayan merak duygusu..
bu duyguyu yok etmek ve yahutta bastırmak onu daha fazla istemesi anlamını taşır.. bu hayatımızın bir çok kısmında vardır. insan bastırdığı duygunun esiri olur.
bu nedenle bilinçli bir eğitim ve ebeveyn çözüm olacaktır. tacizci, sapık veya kurban olan bir birey yetiştirmemiş olurlar. ne yazik ki ülkemiz ve dünyamız bazı sığ düşüncelerle cinsellik konuşmaktan aciz, doğru zamanda doğru eğitim gereklidir keşke bunu tüm dünya idrak ediyor olsa.. daha yaşanılabilir bir gelecek kurabilirdik..
devamını gör...
bir çoğunuz "bizde olmaz öyle şeyler" diyerek kulak tıkayacaksınız biliyorum ama emin olun bizde "öğretmemekten" ziyade, "pisliğini öğretmek" daha baskın. karne hediyesi olarak geneleve götürülen ortaokul öğrencileri mi dersin, çocuğa sırf eğlencesine en galiz küfürleri öğretmek mi dersin, artık siz düşünün... iğrençlik ve yozluk diz boyu. bilhassa da varoşlarda. biz sadece kendi marjinal sayılabilecek "muhafazakar güvenli alanlarımızdan" bakıyoruz topluma. kemalistlerin bir zamanlar düştüğü yanılgıya aynen düşüyoruz. yazık ediyoruz. üstelik bu çürümeyi engellemeye dair fikirleri olabilecek bilinç seviyesine erişmiş adamlarımız gerçekten çok az. varsa yoksa hamasi retorik parçalıyoruz, daha da başka bir halt etmiyoruz...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar