çocuğu sürekli başkalarıyla karşılaştırmak

her ne kadar çocuğumuzun iyi yönde hırslanıp motive olması isteme amaçlı yapsak da aslında zararlıdır.
misal bu şekilde kıyasa sokulan çocuktan artık öz güvenli bir birey olmasını beklemek hayal olur yada ne yaparsa yapsın artık sürekli başkaları ile kıyaslanıp aşağı görüleceğini bildiği için agresif davranışlar sergilemeye başlayabilir. tabii işin ucu kıyaslayan ebeveyne de dokunuyor ve çocuk anne babasının kendisini sevmediğini düşünüyor.
devamını gör...
ileride haset olur evet; ama aç kalmaz, zamanın adamı olarak sistemde yerini alır.

bir de herkes kendi zihniyetini çocuğuna, öğrencisine pompalar.

eğitim çok önemli bir şey. çocuklarımızın ileride topluma karşı aç gözlü bir canavar olmaması için onları kur'an ahlakıyla yetiştirmeliyiz. bu şart.
devamını gör...
bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülük. çocuklarda kaygı problemine neden olabiliyor. yaşadığım bir olay üzerinden örnek vereyim. bir velim çocuğunu sınıftan bir öğrencimle sürekli karşılaştırıyordu. bir gün yazılı esnasında çocuk bir anda hüngür hüngür ağlamaya başladı. "neden ağlıyorsun?" diye sorduğumda "hocam ben bu soruyu yapamadım ama ayşe kesin yapmıştır. ben yapamıyorum, kesin ondan düşük alacağım." yanıtını verdi. sınav esnasında bir çocuk neden bunu düşünür ki? çocuklara bu kötülük yapılmamalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar