en çok istenmeyen kişiden telefon geldiğinde devreye giren ve çok sık karşılaştığımız durumdur.çocuk telefona bakar:''aaa ahmet amca ya da mehmet amca sen misin?''...anne ve ya baba devreye girer:''evde yok de''...
hem çocuğa yalan söylememesini tembihle,hemde yaşayışınla tersini uygula...bu ne perhiz,bu ne lahana dolması!!!
devamını gör...
ilk önce kendi yalanından sorumlu olacak aile. kendi emellerine kendini alet etmek böyle bir şey olsa gerek. kendim aracılığıyla öteki kendime, o öteki kendim aracılığıyla da hangi sosyal çevredeysem oraya yalan söylüyorum, mis. artık çocuğa söylediğim/söylettirdiğim yalanın tespiti imkansız.
devamını gör...
çocuk yalan söylediğinde gülüyorsa anne-baba,
yahut azıcık zor bir durumdan yalan söyleyerek kurtulunca çocuk ''afferin la, senden adam olacak..!'' deniyorsa çocuğa,
anne-babanın her iki lafından biri yalansa ve çocuk artık bunu farkedebiliyorsa;
çocuğun insanlara güvenmemesi gerektiğini ve normal olanın yalan söylemek olduğunu öğretmiş olur anne-baba. hem de evvela.

devamını gör...
sosyal hayatta mutlak sekilde doğru olmanın dogrucu davutluk yapmanın ahlaki acıdan onemini ve degerini teslim etmekle beraber mutlak dogruculugun insanın günlük yaşamında ihtiyac duydugu sosyal iliskileri baltalamasi seklinde bir durum da soz konusudur. bu nokta cocuğuna insanları manipule etmeyi meziyet olarak sunan ve bunu miras bırakan insanlar mesela ezel de eysan karakterinin babası yakışıklı serdar gibi insanlar bilerek yafa bilmeyerek cocuklarının elindeki tek mutlu olma imkanını sevme imkanını onların elinden alıyorlar sevemeyen insan nefretle büyüyor ondan sonra gidip sabi subyan cocukları tarıyor ırzına geçiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar