çocuk bakıcılığı

yoğun stresi olan, toplumsal saygınlığı düşük ve işverenin psikolojik üstünlük kurduğu bir meslek grubu.

bir insan bir bakıcıya çocuğunu emanet ediyorsa onu el üstünde tutmalı, taltif etmeli.

anne kaygılı, kendisinin yaptığı hatalarda derin sevgisi nedeniyle asla kötü niyet aramaz, bakıcının yaptığı en ufak hatalar onu derinden rahatsız eder. çocuğunu bakıcıya teslim eden her annenin gizli ya da açık suçluluk hisleri geliştirmesi de olasıdır.

bakıcıya dönelim. gerçekten spontane şekilde ve içinden gelen bir şefkat ve merhametle bir çocuğa bakması ne kadar olası? profesyonellik ve kendiliğinden derin bağ oluşturmak arasında nerdedir?

peki popüler deyimle bilinçsiz bir anne babaya göre bilinçli bir bakıcının bazen daha çok katkısı olur mu?

bakıcılık yapan insanların mesleki doyum anlamındaki durumları nedir?

tüm bunlar şundan aklıma geldi.

"ingiliz araştırmacılar 0-3 yaş arası bakıcıların baktığı çocukların ileride davranış bozuklukları geliştirdiklerini tespit ettiler" gibisinden kaynak belirtmeyen bir sosyal medya iletisi.

bu işin ideali belli. bütünlüğü ve dengesi olan öyle ya da böyle mutlu ve bilinçli, güzel model olan ebeveynlerin oluşturduğu ailede en azından ilk 3 yıl anne tarafından büyütülen çocuk.

başlangıç, temel, ham sinir ağlarının nasıl şekilleneceği en mühim hadise. lisede yatırım yapmak yerine başlangıca daha önem vermemiz gerektiğini bilmemiz, bilmek yetmez anlamamız elzem.
devamını gör...
küçük kardeşiniz doğduğu andan itibaren edinmiş olduğunuz meslektir. bu misyon size aile örf ve adetlerinizce yüklenir ve bir ömür boyu taşımakla yükümlüsünüzdür.

belki de fıtrattan bilemiyorum ama insan ister istemez küçüğünü sahiplenme psikolojisine bürünüyor, onsuz bir şey yediği zaman kötü hissediyor, mutluluk, onsuz olunca tam olmuyor mesela.

bunlar güzel yanlar, bu örfî bakıcılığın zorlayıcı zarureti de var; mesela oyunlarınıza girmek istemesi, kendinize ait özeliniz olmaması, arkadaşlarınız ile takılacakken peşinizde bir bücür ile gezmek...

olumlu yanlar ağır basıyor bende genelde, ben bu mesleğimi seviyorum; hamdolsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar