çocuk eğitimi

dayakla. ben dayakla büyüdüm, ve dayağa oldukça hoş bakıyorum. sabah namazına kalk yok mu dayak, yalan söyleme söyledin mi dayak. babaya atar yapma yaptın mı dayak evden kaçma kaçtın mı dayak, benimle shbetlere gel gelmiyon mu dayak.. bu böyle gider. ama babamı canımdan çok seviyorum ayrı mesele.

tabi ki dayak iyi bir eğitim metodu değildir ama bu dönemdeki ailelerin çocuklarına yaklaşımı ölümüne salakça ve başlarına iş açacak derecede çocuğu tepelerine çıkartıyorlar. büyüğüyle nasıl konuşmasını bilmeyen saygısız ordusu yetişiyor. bu da bazı görmemiş kimselerin çocuklarını zerre uyarma ihtiyacı hissetmediğinden
devamını gör...
kitap okumakla, öyle youtube’dan aratıp videolar izlemekle olmuyor.
çocuk eğitimi sevgiyle mümkündür.
ebeveynin nasıl bir örnek oluşturduğuyla doğru orantılı ilerler. bu yüzden siz kendinizi nasıl eğittiyseniz çocuk da öyle olacaktır. hiçbir şey yapamıyorsanız sevgi ve ilgi gösterin. duygularını eğitin.
devamını gör...
bağırmak yok.
ceza yok.
dövmek hiç yok.

ne var lan.

ekleme:
şöyle galiba:
(öfke barındırmayan bir kararlılık, tutarlılık, güzel mode olma, koşulsuz sevgi sunma, birlikte nitelikli zaman geçirme ve olumlu davranışlarına odaklanma)
devamını gör...
şu mantar kadar insanları köpek yerine koyup bas bas bağırarak büyütmeyin de... tepemde insan mı yetişiyor fil mi tepişiyor belli değil. anası oğlundan beter.
devamını gör...


bu fotoğrafta küçük bir çocuk var. onunla ilgili sohbet etmek gerek. bak oğlum bu çocuk sen de olabilirsin demek empatiyi öğretmek önemli.
devamını gör...
biz büyürkene, büyüklerin kalıbına zorla sokulduk. ortalık babasını geçemeyen gençlerle doldu.
bizden sonra bu yanlışmış denildi. büyüklere, çocuklara hayır demeyin öğutlendi. sonra bakıldıki; birçok mesuliyetten uzak genç ortalıkta dolaşmakta.
bundada bir yanlış var. çocuklara, herşeyin bir sınırı varı öğretin dendi. ortalık ne zaman traş olucan sorusuna; babam maaş alınca diyen çocuklarla doldu.
belliki buda yanlış diyecekler. kimlermi; uzmanlar. çocuk yetiştirmek mühim iş.
şimdi...
devamını gör...
itten it, kurttan kurt doğar.

dikkat ederseniz çocuklar anne ve babalarını taklit ederler. kız çocuğu ayna karşısına geçip annesi gibi makyaj yapmaya çalışır. annesinin ayakkabılarını yiyer. yahut erkek çocuğu babası gibi tıraş olmaya çalışır. namaz kılıyorsanız şayet sizinle birlikte eğilip kalkar. çünkü çocuklar taklit ederek öğrenirler.

siz dondurma isteyen çocuğa "dondurma bitti" dediyseniz ve çocuk dondurmayı dolapta gördüyse o çocuğa doğru sözlü olmayı 7/24 nasihat etseniz de pek payda etmez. siz doğru sözlü iseniz çocuk doğru sözlü olur.

siz ne iseniz çocuğunuz o olur. o yüzden diyoruz itten it, kurttan kurt doğar. atalar boşuna armut dibine düşer dememişler.

çocuğa yaşantınızla örnek olarak eğitim verin. bence çocuk eğitimi budur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar