zordur çok zordur.çocuklarla ilgili yapılacak olan filmler oyunlar, yazılacak olan kitaplar çok çok zordur.

önce hangi yaş grubuna hitap edeceğinizi seçeceksiniz.daha sonra o yaş grubu çocukları ele alıp baya bir inceleyeceksiniz. kesinlikle bir pediatristden yardım almanız gerekecektir. çocuğun hayal dünyasına bilgi dünyasına zarar verecek hiçbir şey yazmamalı, söylememelisiniz.

bi hocamız anlatmıştı. kızını çocuk tiyatrosuna götürmüş. kelebekler falan varmış işte. oyun bittikten sonra kız babasına ama baba kelebek neden uçmadı diye sormuş. çok basit bir ayrıntı bile çocuğun beklentilerini düşürebiliyor.

anneler babalar çocuğunuza bir şey okurken, izletirken önce kendiniz bir tahlil edin; sonra çocuğunuza uygun mu, onun yaş grubuna hitap ediyor mu, düşünlerine zarar verir mi diye düşünüp öyle sunun.
devamını gör...
son derece dikkat ve profesyonellik gerektiren bir uğraş. belki onlarca, yüzlerce uzmandan görüş alınmalı. ince elenip sık dokunmalı.

bir vesileyle piyasadaki çocuk kitapları ile ilgili inceleme yapan bir arkadaşla konuşmuştuk. şu andaki durum felaket derecesinde kötü.
devamını gör...
osmanlı'dan cumhuriyete ayrılırken ince ayarlar verilmiş pedogojik fiiliyat.

babamın, anamın adını bilmezken, beni kimin kurtardığını biliyordum lan ben! bunu başarmak, bir ülkenin evladına vatanı, milleti, kurtarıcısını her şeyden ama her şeyden çok sevdirmek mükemmel bir bilgi ile olur.
devamını gör...
ara ara niyetlenip başladığım yazma eylemi. ben yazdıklarımı hiçbir zaman beğenmediğimden ileriye götüremiyorum. ha sınıftaki çocuklara sorsan öğretmenim çok güzel yazıyorsun diyorlar ama onlar çöp adam çizemeyen benim yaptığım resimleri bile beğeniyorlar. belki bir gün neden olmasın, benim de beğendiğim kitaplar yazarım.
devamını gör...
sanılanın aksine sağlam bir zeka, bilgi ve donanım gerektirir.
en basiti;
(bkz: jules verne)
adam sağlam bir üniversitede hukuk diploması vardır.
(bkz: james matthew barrie)
adamın edinburgh ünivertesinde diploması var. çok iyi bir gazeteci.
(bkz: jean de la fontaine)
adamın hukuk diploması var.
çünkü iki şey sonsuzdur.
birincisi evren. ikincisi bir çocuğun hayal dünyası. oraya girmek herkesin çapı değil.
piyasada bir sürü dandik dandik çocuk kitabı var. çocuğu hayal dünyasından alıp başka bir dünyaya götüren kitap yok.
canı sıkılan çocuk kitabı yazmaya çalışıyor. çünkü basit bir şey zannediyor.
dünya çapında dev eser yazma ihtimalin çocuk kitabı yazma ihtimalinden daha fazladır.
devamını gör...
bence bu tutku gibi bir şey olsa gerek.. 'hadi bakalım' diye yazı masasına oturup yazılacak bir şey değil. zaten çocuk kitabı yazmak isteyenlere bakınca o tutkuyla ve tabii ucunda hesap kitaptan ziyade başka şeylerin olduğu bir arzu ile yola girdikleri görülür. adımları hep bu yöndedir ve farklı farklı da yetenekleri vardır. hakikaten donanımlıdırlar ve hep bir yazma deneyimi hayatları içindedir.
devamını gör...
nasıl bir duygu merak ediyorum. yani yazılmış var şu anda da basılmadı henüz, bir yayınevinden olumlu yanıt gelirse olur Allah’ın izniyle. o zaman ‘çocuk kitabı yazmak’ fiilinin duygusunu tatmış olacağımı düşünüyorum. şimdilik kendi kendimize gelin güvey...
hayırlısı inşaallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar