çocuk kitapları

yıllardır okul kütüphanelerini karıştırırım, çok güzel çocuk kitapları var. benim zamanımda olsa da okusaydım diyorum. ama popüler kültür bu alanda da bir yıkıma sebep oluyor. adı duyulmuş kitaplar alıp başını yürüyor. gerisi yayan kalıyor. çocuk kitapları konusunda çok hassas olması gereken yayıncılar ve çocuk kitabı yazanlar da bazen öyle büyük hatalar yapıyorlar ki çocuklar okumaktan soğuyor.
çocuk kitapları ufuk açmalı.
çocuk kitapları heyecanlı olmalı.
çocuk kitapları çocuk seviyesinde olmalı.
çocuk kitapları yeni bir şeyler öğretmeli.
çocuk kitaplarında büyükleri ilgilendiren duygular olmamalı.
devamını gör...
yıllar geçse de üstünden aklımdan çıkmıyor bir tanesi. nerde çocuk kitabı mevzusu açılsa hemen söylerim. esra avgören'e ait anahtar adlı mini roman. kitapta bir grup ilköğretim çağındaki öğrenci şifreli bir yazıyı çözmeye çalışıyor. okuduğum ilk polisiye romandı. son da olabilir polisiye kitap okuyasım pek gelmedi ama bu hala aklımda. karakterlerin türk olması da ekstra bir heyecan katıyordu işin işine. yıllar sonra lisede bi daha okumuştum.
devamını gör...
eyüp'te zal mahmut paşa külliyesinde çocuk kitabı basan yayınevleri standlar açmışlar, bir de kermes gibi bir şey yapmışlar.
yayınevi fiyatına satıyorlar kitapları. bakılabilir.
devamını gör...
metinleri kadar çizimlerinin de çok detaylı irdelenmesi gereken yayınlardır. ufuk açmak evet ama ufuk açalım diye de 3 yaşında soyut düşünmekten çok uzak bir çocuğa fenomen annelerin dilinden düşürmediği seni çok seviyorum kokuşuk surat kitabı gibi kitapları yazmak, okumak, önermek çok çok yanlış. kitabı yetişkinler beğenecek fakat bir çocuk gözüyle okuduktan sonra mutlaka.

ayrıca
(bkz: çocuklar için kitap önerileri)*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar