çocuk odasına sahip olmamış çocuk

bütün çocukluğu "çekyat" larda geçmiş çocuktur. çekyat derken bile o çıkttt sesi kulağına gelir hala.

odası olmayan çocuk için çekyat her şeydir. gündüz oyun oynama alanı, akşam odev yaptığı masa sandalye, gece yatağı, altındaki bölmesi giysi dolabıdır!

her "çıkkttt" sesiyle kah çocuğa oda olur kah başka bir çıkkttt sesiyle yarış arabası temalı yatak olur.

ebeveynler burdan size sesleniyorum. boşverin taht misali koltuklu, devasa bufeli misafir odalarını. çocuğunuza 30 yaşından sonra ferrarili genç odası aldırmayın! bütün bir çocukluğu çekyat üzerinde bir köşe yastığı gibi geçittirmeyin!

çıkkkkttttt
devamını gör...
bilen bilir benim feryadımı. odam yok benim, odam yok yok! oturma odalarını, misafir odalarını kendime oda bilip çekyat çekyat gezdim. şööyle rahat rahat odama çekileyim de şunu yapayım havalarına giremedim.

bizi de çok üzdüler de, biz yine akşam gelip çekyatlarda yattık.*
devamını gör...
benim. ben hayallerimdeki o büyük odada büyüdüm. odam çok küçüktü, iki kişi yatardık abimle, fakat hayallerim çok genişti. şimdi yalnızım odamda. bir kedim bile yok. yorgana sarılıp uyuyorum.
devamını gör...
arkadaşlar ben benim çocuğa büyüyen beşik aldım liste fiyatı 1600 tl cik
bir kere bile yatmadı.
yerde sandalyede masada tuvalette uyuyan çocuk bir kere bile yatağında yatmadı.
çocuk odası almak için çok da erken davranmayın.

2-3 numaralı çocuklar da aynı bu yüzden kesin konuşuyorum.
devamını gör...
benim bu çocuk. çekyatta geçti çocukluğum, kardeşimle birlikte. ama bir gün bile niye benim odam yok diye şikayet etmedim.

30 yaşına yakın kendi odam oldu. şimdi odamda televizyonum da var, modem de benim odamda. evet hala ailemle yaşıyorum ve sıkıntım yok bu konuda. velhasıl kelam oda değildir önemli olan, huzurlu bir evdir; tek göz de olsa.
devamını gör...
oturma odasını da geçtim biz bi odada dört kişi yatar şanslı abilerim çekyatta biz ikizimle yerde sünger yatakta uyurduk kıçlı başlı*.bir de en kötüsü daha topluca olan abim benim tepemde yatar gece de deli uyuduğundan kafamın üstüne düşerdi.sonra kafayı kurtarsam uzun olan saçlarımı kurtaramazdım.**
devamını gör...
bütün çocukluğunu köşe minderi gibi çekyatın üstünde geçirmiş çocuktur.

bangır bangır tv sesi olan odada yeri gelmiş ders çalışmış, masası da olmadığı için suluboyanın suyunu çekyata döküp annesinden dayak yemiş, yeri gelmiş yorgan altından gizli gizli tutti frutti izlemiş, yeri gelmiş çekyata işeyip muşambayla uyumuş cefakar çocuktur.

odası olmayan çocuk 80lerde doğup da cine5 izlememiş insan gibidir. yapmayın etmeyin ebeveynler! misafir odası değil; çocuk odası yapın. çocuğunuza köşe minderi gibi davranmayın!
devamını gör...
çok ta sorun değil hatta bazı durumlarda iyi bir şey bile denebilir. odası olacak, cep telefonu olacak, interneti olacak. yok efendim öyle. kendi çocukluk zamanınızdaki masum odalarla karıştırmayın lütfen.
devamını gör...
sözlük yazarlarının da çoğunu kapsayacağını düşündüğüm bir duruma maruz kalmış çocuk.
eski nesiller imkansızlıklar yüzünden kendi odasına sahip olamadı maalesef. salonda yer yataklarında, misafir odalarında çekyatlarda geçen bir komün yaşamın parçası oldu.
günümüzde ise orta gelir sahibi çoğu aile çocuklarına ayrı odalar, sağlıklı fiziksel ortamlar oluşturmaya gayret gösteriyor. ancak bu defa da çocuklar bunun kıymetini bilmediği gibi, yalnız olma ihtimali onları mutsuz ettiği için ailesiyle salonda vakit geçirmeyi, ebeveyniyle beraber uyumayı tercih ediyor. öyle ki odalarına kovulsalar da gitmiyorlar.
devamını gör...
hemen hemen çoğu yazar. varsa da buradan kendisine selam ederim.
devamını gör...
çocukluğumuzda , çocuk odasının ne kavramı ,ne tasavvuru, ne dizaynı ne de sağda solda adını dahi duymadık. yani biz fakirdik durumumuz yoktu olayı falan değil. 90'lardan sonra tüm dünya bir anda küresel bir köye döndükten sonra çocuk olan varsa onlar görmüştür.
devamını gör...
hiç sahip olmadığım odadır. 6 yaşına kadar somya üstünde yattım, sonra bir büyüğün yardımı ile ranzam olmuştu ne mutlu olmuştum. ama hala ablamla aynı odada kalıyorum. önceden hiç odam yoktu salonda yatardık ablamla şimdi şükür odamız var.
devamını gör...
benimdir. çocuk odamız yoktu zaten oda küçüktü annem sonradan baza aldı fakat takım şeklinde değildi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar