çocuklara programlama öğretilmesi

zamane çocukları daha yaşını doldurmadan teknolojinin farkına varıp biraz büyüyünce de kullanmayı öğreniyorlar. insanlar, teknolojiyi verimli kullanmak adına çocuklara programlamayı öğretmeyi amaçlıyorlar. bunu oyun tarzında sunuyorlar minik programcılara.
http://code.org/learn sitesi ve daha bir çok site bu işi yapıyor.
çocuklara artık yabancı dillerin yanında makina dilleri öğretmekte şart olmaya başladı.
devamını gör...
cocuklara oyle seyler yapiliyor ki bu tur egitimlerden gecen bir cocuk yirmili yaslara geldiginde filmlerdeki ajanlar gibi olacak sanirim. her halti bilen bir suru dil konusabilen, sanki ogrenmemis de birileri beynine yerlestirmis gibi.
devamını gör...
yapmadığımız takdirde gelecekte de ikinci sınıf ülkelerden biri olacağımızı söylemek yanlış olmaz. kesinlikle çocukların özendirilmesi gerekir.
devamını gör...
çocukları da dahil etmiş midir bilmiyorum ama steve jobs bu konu hakkında "herkes programlama öğrenmeli. çünkü programlama size düşünmeyi öğretir" demiştir. programlama öğrenmek algoritma öğrenmeyi sağlar. bu da olaylara farklı açıdan bakmayı öğretebilir evet. fakat matematik de aynısını yapıyor zaten.
devamını gör...
scode adında bir uygulama var, 3 tane okul öğrencisi tarafından geliştirilmiş. kodlamayı eğlenceli hale getiren uygulamada ilgi alanlarına göre kategoriler var; yemek, savaş, makyaj gibi. benim de merakım olduğu sırada, üstelik çocukları bu alana yönlendirme amacıyla bir zaman kullandığım uygulamaydı. savaş kategorisinde seçmiştim, parametrelerde "büyük taarruz, istiklal" gibi terimlerin olması çok hoşuma gitmişti. geleceğin tükenmeyecek bir mesleği olması adına bu tür uygulamalarla alt yapılar sunulabilir çocuklara.
devamını gör...
geçen senenin yarım kalan işlerinden biriydi bu. kodlama atölyesinin inşaatı bitmiş, iç donanımı için gerekli ödeneği almıştık. kenar mahalle okulları için ne kadar büyük bir hevesle beklendiğini tahmin bile edemezsiniz. neyse sağlık olsun, tekrar açılsın okulumuz... atölyemize doluşalım. ben birinci sınıftan beri çocuklara bu işin temelini atmak için uğraşıyordum.
devamını gör...
eisenstein'ın dediği o taşlı sopalı 3. dünya savaşı gerçekleşene kadar programlama diye bir şey bundan sonra hep hayatımızın içinde olur. hatta bir dil bilmekle aynı hale gelebilir bu yüzden küçük yaştan eğitimin bir parçası haline getirilmesi zihni aktif kullanmak anlamında çocuklar için yararlı olur.

şimdi başlığı görünce merak ettiğim 5 yaşındaki okuma yazma bilmeyen yavrumuza öğretebilir miyiz nasıl? online alabileceğimiz eğitim var mı? çocukla ilgilenecek kişi de* alelade word ve excel kullanabiliyor sadece bilgisayarla ilgisi bu kadar. bilgili yazarların aydınlatmasını bekliyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar