çocuklara söz vermek

söz bahsi bana hep ağır gelmiştir çünkü hakiki sorumluluk bilinci gerektirir. vicdan sahibi herkesin bir nebze de olsa hassasiyet göstermesini beklerim.
ancak çocuklara söz verme ve onu tutma hususunda hassasım hatta bu konu büyükleri bile aşar. ki insanlar duyguları ve güveni incitme konusunda en çok çocukları kullanıyor. bu durum biz farkında olmasak da fazlasıyla tehlikeli çünkü onların hafızası maalesef verilen hiçbir sözü kolay kolay unutmayacak kadar kuvvetli.
devamını gör...
ağızdan çıkan her sözün bağlayıcılığı vardır. bu söz kime verilirse verilsin tutulmalıdır. o an beklenmedik bir sebepten tutulamıyorsa da telafisi yapılmalıdır. bu bir erdem ve kişilik göstergesidir. hele ki çocuklara verilmişse bu söz mutlaka tutulmalıdır. çünkü onlar mazeretten anlamaz. güven duygusu çok hassastır. sözünde durma bilincini edinmesi için sözünde duran insanları görmeli çocuk.
devamını gör...
tutulmadığı zaman büyük yıkımlar oluşturacak durum. verdiğiniz küçük bir sözle öyle büyük hayaller kurmaya başlıyorlar ki o hayallere zarar vermekten çok korkuyorsunuz. bunu öğrencilerimde çok net fark ediyorum.
devamını gör...
söz vermek yalancı birilerinin inandırıcıcılığını kanıtlama biçimi. yoksa dile gelen her kelime bir sözdür, vaattir. ne dediğine dikkat etmeli insan söz ağızdan çıktı ise adresine ulaşmalı yerine getirilmeli. şimdi çocuklar için her şey ve herkes bir gözlem aracı. farkında olmadan model olabilirsiniz, dikkatedilmeli. onların kişiliği temasa geçtiği herkesten bir nokta ile oluşuyor elbette.
devamını gör...
verilen sözlerin gerçekçi ve tutarlı olması elzemdir. buradaki tutarlı ifadesi anne ve babanın tutumunu ifade ediyor. ebeveynlerin en çok düştüğü hatalardan birisi de büyüklerden birinin çocuğa verdiği sözü tutarken diğerinin buna karşı çıkması veyahut tam tersi bir tutum sergileyerek ikilik çıkmasına sebebiyet vermesidir. bir şeyin çocuğa zararlı olabileceği düşünülerek yapılamayacağı söyleniyorsa yani söz verilmeyecekse anne ve baba ortak bir tavırla bunu çocuğa ifade etmeli.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar