çocuklarda bağlanma türleri

bağlanma biçimleri annenin ve yabancı birinin, varlığı ve yokluğu test edilerek ortaya konmuştur. mary ainsworth bu çalışmalarına dayanarak 3 tip bağlanma şekli tanımlamıştır.

1) güvenli bağlanan çocuk:

yalnız bırakıldığında özellikle anne ilgili üzüntü ve sıkıntısını rahatça dışa vurur, anne geri geldiğinde onunla kolayca yakınlaşır. annenin gelişine sevinir, ilgi, fiziksel temas ve avutma ister, annenin kucağından inmeye direnç gösterir. yabancı biri tarafından rahatlatılamaz.
güvenli bağlanmış çocuklar korktuklarında, endişelendiklerinde bağlandıkları yetişkinden teselli ararlar. bu çocuklar bağlandıkları yetişkinin onları rahatlatmak, korumak ve ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman uygun-orada olduklarını bilirler.

2) güvensiz-kararsız bağlanan çocuk:

anneden ayrılıp tekrar annesini gördüğünde, temas kurmayı istemesine ve teması sürdürmesine rağmen anneye tepki koyar. yalnız bırakıldığında şiddetle ağlar ve öfkelenir. anne geri geldiğinde anneye gitme ile ondan uzak durma arasında bocalarlar. annenin terkinden dolayı hayal kırıklığı içinde olduğundan, anneye yaklaşıp yaklaşmamakta tereddüt içindedir, çünkü daha fazla hayal kırıklığına uğramak istememektedir.

3) güvensiz-kaçıngan bağlanan çocuk:

bu bağlanma şeklinde çocuk anneye ve yabancı kişiye nerdeyse aynı davranır. annesinden bir beklentisi kalmamıştır. korku, öfke, üzüntü gibi duygularını baskılamıştır. anne geri döndüğünde onunla yakınlık kurmaktan kaçınır, annenin temas çabalarına sırt döner. kucağa alınınca sarılıp sevinmez, yere bırakılınca tepki koyup üzülmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar