herkes adına konuşmayayım tabi illa ki vardır birilerinin. video kamera sahibi olmak ancak zenginlere hastı o dönemler demekki. o yüzden bizim de yoktu işte. çok isterdim lan bebekliğime dair videolarımın olmasını. nasıl hareket ediyordum, nasıl konuşuyordum, nasıl ağlıyordum, nasıl yürüyüp, nasıl düşüyordum? merak ediyorum yahu. ancak fotoğraflara bakıyoruz işte. fotoğraf da çok yok zaten. 0-6 yaş arası toplasan 15 fotoğrafım ya var ya yok. şimdiki veletler vallahi çok şanslı.
devamını gör...
0-6 yaş arası 15 fotoğrafla çok şanslıymışsınız.
2 fotoğrafım onlarda inşallah bana aittir.
birinde kumral diğerinde sarışınım çünkü.
devamını gör...
hiç düğüne gitmediğinizi gösterir. ilk torun olduğumdan dolayı düğünlere götürüp maskot gibi kucakta tutmuş, videoya doğruda kaldırmışlar. o kadar tatlıyım ki o gürültüde ağlamam gerekirken kameraya bakıp ritim tutup kucaklarında oynuyorum. sıpa ya. ha ben olsam bebemi o kalabalığa, nenesi dedesi de olsa o kadar süre kendimden uzağa asla bırakmam.
devamını gör...
yaş olarak çoooook büyük olmasam da benim çocukluğumda da herkeste yokmuş.

ama teyzemgiller birazcık zengin olduğundan annemlerin düğün kasetinin arkasında kalan 15 dk lık filme benim 1. yaş günümü çekmişler.

0-7 yaş arasında 2 fotoğrafım olmasına rağmen, 1 adet videom var.

hatta ve hatta buradaki profil fotoğrafım bile o videodan bir kesit. tüp çikolata yiyip ağzıma bulaştırmayı seviyormuşum.
devamını gör...
bu konuda enişteme duacıyım. hakkını ödeyemem. meraklıymış zamanında video ya fotoğrafa. bir ton resim çekmiş arada da video. her aileye resme meraklı bir fert şart.
devamını gör...
babam imamken bol bol caminin kayit cihazindan sesimi kaydetmis. 2,5 yasında subhaneke okuduğum ses kayıtları, ilkokul döneminde meraba arkadaşşşlarrr bonim adııım diye agzimi mikrofona dayayıp webcamdan çektiğimiz videolarım var. saçma salak kendimi tanitmisim, doğum tarihimi bilmiyorum arkadan ablam söylüyor falan.
evet bu konuda kendimi oldukça şanslı hissediyor, ismimi söyleyemediğim yaşta bana subhaneke okutturmaya çalışıp kayda alma radikkalliğinde bulunan babama hürmetler sunuyorum.
devamını gör...
5-6 yaşa kadar olan sürecimin kesitlerinin olduğu iki video kaseti var. böyle de geniş bir bebeklik arşivi.

teyzemin kameraya meraklı oluşundan çoğu ânım kayıt altına alınmış. aynı şekilde ablamın ve abimin de çocukluk dönemleri var.

izleyip izleyip hey gidi günler diyoruz.
devamını gör...
insana mutsuzluk verir. sadece diğerlerinin söyledikleri kadar bilirsin çocukluğundaki hallerini. bir sürü fotoğraf var bir video yok. keşke azcık da video çekseydiniz.
devamını gör...
anılardan geriye fotoğrafların,video kasetlerin kalması çok güzel bir şey. bunlar olmayınca insan üzülebiliyor. mesela annemin 20li yaşlarının ortasına kadar hiç fotoğrafı olmamış. hep çocukluk fotoğrafının olmamasından yakınır. insanın küçüklük hallerini izlemesi çok hoş oluyor. bazen gülerek bazen de hüzünlenerek izliyorsunuz.
devamını gör...
günümüz teknolojisini görüp de hayıflanmamak elde değil tabi. insan kendisiyle ilgili bir ses bir görüntü canlı bir duyguyu ister istemez merak ediyor. şu an elimde benim de böyle bir kaydım yok. belki bir gün olur. belki bir gün olur derken zamanlararası yolculuk yapacak değilim. bizim bir almancı akrabamız varmış kendi kızıyla ben yoluşurken bizi çekmişler. iki yaşlarında falanmışım. bebeklik işte hangi oyuncağı paylaşamadıysak. neyse kayıtları inşallah hala muhafaza ediyorlardır da ben de birgün alabilirim.
devamını gör...
bizim çocukluğumuzda fotoğraf makinesi bir lüks gereçti. herkes de olmazdı. genelde gurbetçi vatandaşlarımızda bulunur, özel günler için eş-dosttan temin edilirdi. flaşlar çok pil yerdi.
şimdi öyle mi ? dijital devrim yaşandı ve 4 yaşındaki çocuklar klip çekiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar