ana okulu yıllarından başlayarak sürekli elalemin çocuğu ile kıyaslanan insandır. yok o şu üniversiteyi kazandı yok o çalışan akıllı ve güzel bir bayanla evlendi falan sürekli bir rekabet içindedir. hatta çocuk yaştayken televizyonda piyano ve kanun çalan çocukla bile kıyaslanmaktadır. vücut geliştirme reklamlarında bile ''bak elalemin oğlu baklava kas yapmış bizimki hep göbek hep göbek'' sözlerine bile mahsur kalmış olabilir.
devamını gör...
kendisi de bir süre sonra bilinçsiz olarak kendini başkalarıyla kıyaslamaya başlayacaktır. belki elindekileri daima başkalarıyla kıyaslamaktan dolayı hiçbir şeyden tatmin olmayacak, hiçbir zaman mutlu olmayacak, daima daha fazlasını isteyecektir. eğer ahlak da düzgün verilmediyse bir süre sonra onları geçmeye çalışmak yerine çelme takarak kendinden daha düşük bir seviyeye çekmeye çalışacaktır. toplumun şu anki hali gibi. başkalarını taklit etmeye çalışmayan, kendini bilen özgün insanlar yetiştiremiyoruz bir türlü.
devamını gör...
muhtemelen sosyal anksiyete yaşayan insandır. birilerinin kıyaslamadığı, eleştirmediği zamanlarda kendi kendini eleştirerek bu açığı kapatır. reçete ; korktuklarının başına gelmesinin ölüm olmadığını görmesidir.
erasmus deliliğe övgü kitabında ''her insan aptaldır '' diyor.çok şey edip biri bin yapmamak lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar