coder

kod gibi bi kelimenin türkçeye bir şekilde girmemesi beklenemezdi. hem tek hece olmasıyla türkçeye uyum sağlamakta zorluk çıkartmayacak bir gece, hem de türkçe karşılığı olan betik'ten çok daha kısa. betikyazar ya da betikci gibi terimler de 'kodır' gibi bi okunuşa göre çok daha zor. * *

edit: ne eksileyip duruyosun, sanki ben çok memnunum türkçe'nin her geçen gün darbe almasından. *
devamını gör...
uzun tartışmaların sonunda, programcının okul bitirmiş ve ekseriyetle ezberci yapısına karşı ortaya çıkmış, pek az alanda süksesi olan alaylı takımının kendisini yaratıcı ve yapıcı yönleriyle ispatlamış olarak haklı bir ün saldığı ünvandır. yazık ki, eline cd alanın bilgisayarcıyım demesi gibi, iki satır kod kopyalayan/karalayanın da kendisini coder sanması/olarak göstermesi de bir vakadır.

çok yaygın bir örnekle:

-isveren: şu sitenin içerigini ve database'ini bu siteye, şu modüller ve eklentilerle ama şu özellikleri ve eksileri güncelleyip iyileştirerek taşıyabilir misin?
+programcı:
ya şu özellikleri ve bu modülleri çıkarırsak belki mümkün olabilir sanırım...

-freelancer olarak işbirliği yapılmış herhangi bir işveren: bana bilgisayarda* Allah'ı gösterebilir misin?
+ hm, evet mümkün.
devamını gör...
çok uyuz olduğum bir kelime. yazılımcı deyin, programcı deyin arkadaşım coder ne. düşün ki inşaat mühendisisin ve birisi sana "hee inşaatçısın yane" diyor. işte öyle bir his.
devamını gör...
yazılımcılık veya yazılım geliştirme uzmanlığı değildir. mesela çinli, hindistanlı o kadar çok insan tanıyorum coder ama algoritma bilgileri yok. paralı köleler sadece. algoritma şeması veriliyor al yap deniliyor. adama bir site hayal et ve yap desen, bir program yap desen donup kalıyor. lakin kodlama bilgisi de seni 10 defa cebinden çıkartır. her güzellik bir arada olmuyo işte...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar