yedik içtik kalktık. tanıştık ettik bilmemne. tanım yerine.. 6 ağustos 2011 günü üsküdar sahilde yapılan cogito sözlük iftar zirvesinden sonra yazarların izlenimleridir efendim. buyrun..
devamını gör...
profoundity insanıyla üsküdar'a adım attık vapurdan. orda bizi cameloque karşıladı. sonra hep beraber mihrimah sultan camii'nin avlusuna yöneldik ama saat altıya gelmekteydi. yürürken "acaba direkt iftarın yapılacağı yere mi gitsek" diye de düşündük ama tayfanın henüz gitmemiş olabileceğini -biraz ümitsiz de olsa- hesaba katıp önce bir avluya uğrayıp öyle geçelim dedik. avluya girdik. profoundity sordu.. "nasıl tanıyacağız elemanları?" dedim ki "burda ellerinde nevaleyle bekleyen bi' grup görürsek illa ki onlardır." "peki ne diyeceksin gruba" diye sormuştu ki ben yanlarında nevaleler bulunur halde söz konusu grubu gördüm ve "sözlük mü burası" dedim. kalabalıktan biri "burası değil sözlük ama biz sözlükteniz" şeklinde bir espri girişiminde bulunsa da üstünü kapattık, fazla irdelemedik.* o arkadaş kimse ortaya çıksın.

derken kısa bir tanışma faslı oldu. orda nickimi söyleyince zirvenin hanım kanadından bir gülme efekti yayıldıysa da sebebini sormadım. sonra öğrenecektim ki aziyade benim cinsiyetimi yanlış tahmin etmiş, zirve öncesi "mercimek köftesi de mercimek köftesi" diye tutturmasının sebebi de benim kadın olduğum zannıylaymış. hatta uvey'le dedikodumu bile yapmışlar "bir kız nasıl mercimek köftes yapamaz" diye. zira ben ısrarla mercimek köftesi yapamayacağımı, elimden öyle şeyler gelmeyeceğini yazıyordum özel mesajlarda. neyse, bu da bir hatıra olarak kalsın, hatırladıkça güleriz.

sonra camii avlusunda kalan son grup olarak uvey, derviche moderne, profoundity ve cameloque'la beraber yürüdük de yürüdük. yol bitmedi. nihayet mekana ulaşınca baktık ki beyaz zenci bildiğin kilim yüklenip getirmiş ulan. helal olsun. oturduk ama bırakın iftar saatinin gelmesini, saat yedi bile olmuyordu ulan. fonksiyonlarını sigarasızlıktan mütevellit yitirmiş kafam, tabu oyununu da kaldıramadı. öbür tarafta pis yedili oynayanlar vardı be. ben pis yediliyi kaçırır mıydım hiç. ama kafa bitmiş, gitmiş arkadaş.

aklımda kalan ayrıntılara gelecek olursak..

profoundity: bu adam iki tane lahmacun yedi, o kadar yemeğin üstüne. hele ikincisinin içine bütün salatayı boşalttı, yetmedi, benim tabağımdaki közlenmiş domatesleri de alıp karıştırdı oraya. yedi. sofradan kalktıktan sonra "bir bu kadar daha yerim abi" dedi. sustum.

gumus kupe.lee kiz: ben bu kadar hareketli insan görmedim arkadaş.

derviche moderne: adam topyekun komik. sevdim ben bunu, o da beni sevdi 'lan heralde.

aziyade: o kadar çok çalıştı ki anlatamam.

uvey: kafamdaki tipin aynısı çıktı. ayrıca bayağı ilgilendi herkesle sağolsun.

amentu: atom karınca. yok böyle adam. bir ara profoundity'le bildiğin arda-mecnun konuşması yaptılar. uzun süre izledim, sonra dayanamadım müdahale ettim. "arda kim peki" diye sordu, profoundity'yi işaret ettim, bayağı keyiflendi.

cameloque: bu da çok yedi. hem de çok konuştu. her taraftan bunun sesi geliyordu bir ara.

trequartista: hiç sohbet edemedik ama ben bir insanın tipini tahmin ederken hiç bu kadar yanılmamıştım. ilk izlenim: güzel adam.


entry'nin ikinci kısmında görüşmek diyeğiyle. esen kalın..
devamını gör...
galiba en erken ayrılmak zorunda olanlardan birisi ben oldum.
öncelikle maximilianus kardeşime, gebze'den bana yol arkadaşlığı ettiği için teşekkür ediyorum. gebze-harem hattı boyunca gevezeliğimle başını ağrıtmış bulunmaktayım. hakkını helal etsin.

maximilianus ile haremde inip mihrimahsultan camii'ne geçtik. galiba ilk gelen grup bizdik diye düşünüyorum. o da öyle düşündü. etrafta tanıdık kimse yoktu. zaten ben de tanımıyordum*

ikindi namazına hazırlandık, içimden bir ses zaten gelen kardeşlerin bir çoğu ya caminin içindedir, ya gelecektir, ya da etrafımızda birbirimize bakıyoruz modundaydık. namaza hazırlanırken ilk rahatsızlanmam oldu. sağolsun kısaca maksim kardeşimizin desteği ile iyi olduk. o da alıştı.

bir aneknot başlamadan: ismini daha doğrusu nicklerini hatırımda tutamadığım kardeşlerimden özür diliyorum. ne yapayım, böyle yabancı cisim gibi yabancı isimler almayın kardeşim ne yapayım.

namazdan sonra zaten gelen grup belli idi. maksim, 31 temmuz hadiselerinden diğer kardeşleri tanıyordu.
ben yabancı yabancı, maksim tanıdık tanıdık yürüdü bu güruhun üstüne.

üvey abi ve dünya ve ahiret yoldaşı aziyade ablamız oradaydı. kişilerin karı-koca olarak böyle bir organizasyonda omuz omuza olması, ittifak ve ittihad halinde olması gerçekten güzel bir netice. beni mutlu etti. ilerleyen safhalarda zaten özellikle üvey abi, ablamızın yanında evlilik esprileri yaparak takılarak beni içten içe tebessüm ettirdi.teşekkür ediyorum. üvey abinin nicki üvey olabilir gerçi belki de aynı yaşlardayız, ancak öz tavrı iftarın öz babası hükmündeydi.

üvey abi ile aziyade ablamızın yanında iflah olmaz karakter, pardoniflah olmaz karamsar, vosvosumolsun, sümeyye kardeşimiz,(nickinizi hatırımda tutamadım affolunsun) diğer bir büyüğümüz yine nicki hatırımda değil, detaylı tanışamadık. hatırlayamadım ordaydılar.

sonrasında modern dervişimiz teşrif etti. kendimi narrateur olarak takdim edeceğim ancak, narrateurun narratör olarak okumasını pek beceremediğim için yapamadım. kendisi de zaten, hocam ben zaten senin olsa olsa narrateur olduğunu bilirdim dedi, neden dedim. ben de kendimde bir fark var zannederek. diğer herkesi tanıyorum demesin mi? geriye ben kalıyordum tabi ki*

sonrasında hafif bir rahatsızlığımız daha. ve sonrasında iftar bahçemize, çimlere yolculuk gruplar halinde.
oradaki kardeşlerimizle özellikle ismen tanışmak istedim.

başta da dediğim gibi nickleri hatırımda olmayanları isimleriyle zikredeceğim. kusurumu hoş görsünler lütfen.

daha ziyade, nicki amentü, adı şevket olan kardeşimle ve ahmet kardeşimizle mukalememiz oldu. amentü'nün kısa tarifi, cismi küçük kalbi ve aklı büyük bir kardeşimiz. ondaki meziyetler, kendimdeymiş gibi mutlu oldum ve iftihar ettim.

onur abimiz, aslında benim yapmak istediğimi yaptı(nickin hala hatırımda değil kusuruma bakma kardeşim), köşesine çekilip kitabını açıp okudu.

tabi bir de tabu oynama çabamız var, benim de oyuna dahil olmak için oyunu en baştan öğrenmeye çalışmam. üvey abi öz evlat muamelesi yapıp anlattı. oynamaya çalıştık ama kısa sürdü. hep o kızların yüzünden.*

dandelion kardeşimiz,-öncesinde nasıl yazışmalar oldu bilemiyorum- fikren biraz ayrı gibi durdu. ancak bir izlenim elde etmek için geldiği belliydi. galiba en uzun hasbihal edebildiğim kardeşim oldu.

tuğrul ve çağrı bey kardeşlerimizi samimiyetlerini tebsik ediyorum.

modern derviş. rahat.her şey normaldi onun için. şakacı. birilerine takılan bir tip.

vosvosumolsun, etrafta dolandı durdu, sataştı herkese. tabi bizim bir de yanlış anlaşılmamız var öncesinde. o da bir hatıra olarak kalacak zamanın mazisinde.

gumus kupe.lee kiz tatlıcılarımızdan birisiydi. diğeri malum bendim. zorla yediremedim tatlıları ama ben gittikten sonra inşaallah çayla afiyetle yemiştir kardeşler.

otoban faresi. zıpır kardeşim. yerinde duramıyor. fotoğraf çekip durdu. beyaz zenci de çırağıydı belki. ondan arta kalan zamanlarda bu samimi beyaz zenci kardeşim fotoğraf işleriyle meşgüldü. bir de sümeyye kardeşimizde sanırım. bir şeyler çekiyordu. tüm pozlar ortaya çıksa gizli çekimler olduğunu görebiliriz sanırım*

sakızım düştü. rahat. firi. free.* hareketli. maçlara ısınan kaptan gibi.
sonra suya nikahlanan hayat geldi. otururken. en son zamanda. iftara yakın. bi baktım ki tanıdık. açık söyleyeyim abi; kardeşlerle tanışırken kendini takdim ederken ki o "ben suya nikahlanan hayat" demen. bana hep bir film repliği gibi gelecek. öyle bir vurgulu söylüyorsun ki.

sonra hami kardeşler geldi galiba. pek bir fikrim olmadı.
diğer yönetici kardeşimizin ismini hatırlayamadım. biraz mesafeli geldi bana. bilemiyorum. t ile başlıyordu nicki. dedim ya yabancı kelimeleri hatırımda tutmam zor oluyor biraz.

düşünmeyen adam aslında tam bir düşünür. bu kadar düşünmüş ki hala düşünemediğini düşünüyor. yine nickini yanlış hatırlayacağım galiba öyle değil de böylemiydi. böyle bir şeydi işte. hep heyecanlıydı. gözleri ışıl ışıl. rabbim ahiretini de böyle parlak yapsın.

en son gelenlerden yine bir kardeşimiz. hepsi öyle.

beyaz zenci kardeşim. beni hareme kadar asker arkadaşıyla uğurladı. ona ayrıyeten teşekkür etmem galiba borcumdur. bir abi dedi, bir hocam dedi, karıştı işte. tüm sıfatlarımızdan önce kardeşiz.

onur abi, şefkat tokatları bize birer kamçıdır. hastalıklar birer şefkat tokadı ki biz bunu anlamışız ne güzel. senden kitap tavsiyeleri alacağım.

amentü kardeşim, seni Allah için sevdim.

dandelion kardeşimi hep sorgular halde buldum. bu çok güzel bir şey. eski kendime benzettim. ama bir çok şeyin farkında olmak çok güzel.

sümeyye kardeşimin yanındaki kardeşimizin nicki yine aklımda değil, bana mütereddit göründü. inşaallah dandelionla ben gittikten sonra kavga çıkmamıştır.

valla kurda kuşa yedirdin beni yi unutmamak lazım. yemek duası için ayrı olarak teşekkür ederiz.

iflah olmaz karamsar kardeşim inşaallah bu seneden itibaren öğrencilerini iflah edecek.

yunus kardeşim.seni unutmadım. rabbim yüzünü hep ak eylesin.
yemekler için alın teri döken ve masraflardan kaçınmayan kardeşlerimize de Allah razı olsun diyorum.

benim için değişik bir gün oldu ve yeni kardeşlerimi tanıdım.

nicklerini hatırımda tutamadığım ama simaları hala hatırımda olan kardeşlerimden tekrar özür diliyorum. pek bir şey yazamadım.

daha güzel şeyleri onların kalemlerinden zaten okuyacağız.

muhabbetle.devamını gör...
(bkz: uvey):eee... şeyyy.. pas
(bkz: aziyade): aaa ben.
(bkz: trequartista):ne var o fotoda ya..abartıyor onlar . en kısa zamanda kendisine uvey'in ortaokul fotoğraflarından birini yollayacağım.
(bkz: o değil de): en küçüğümüz. iyidir ,hoştur da bir de gece horlamaları olmasa. *
(bkz: derviche moderne): temiz kalpli biliyorum. rabbim yolunu açık etsin...
(bkz: lugavi): güzel insan. terbiyeli, ahlaklı, güleryüzlü,içten.... ve dost.
(bkz: beyaz zenci): 3+1 evi döşeyecek kadar halı yüklenip gelmiş fedakar kardeş.
(bkz: cameloque): ayıp ettiklerimden. * beynim beni nasıl böyle bir yanılgıya sürükledi hala bilemiyorum. yine bekleriz, hep bekleriz
(bkz: smyrzr): içten, hoş sohbet ve hep görüşülesice...
(bkz: iflah olmaz karamsar): kafa dengi, kafa dengi, kafa dengi...
(bkz: düşünmeyenadam): bir dahaki zirvelere katılamayacak. ama belki kaçar gelir. güleryüzlü, konuşkan, dost canlısı.
(bkz: valla kurda yedirdin beni): çekmiş kaprisini gelmiş istanbul'a. zirve için. helal olsun.donanımlı,kültürlü...
(bkz: maximilianus): kocamaaannn bi adam. heybetli, uzun boylu. umarız üsküdar'dan bir alan oldu hocam seni.
(bkz: suya nikahlanan hayat): adam ciddi beyler. renk kattı aramıza. her zaman bekleriz.
(bkz: vosvosumolsun): bi susmadı yav. çaykolik bir o kadar dobra. ama hep görüşürüm ki ben bununla *
(bkz: gumus kupe.lee kiz): kıpır kıpır,isim hafızası zayıf, güleryüzlü arkadaşım iyi ki geldin. hep gel e mi?
(bkz: in pink we floyd): ayıbım büyük. adama kadın zannedip mercimek köftesi yap diyorum adamcağız yapamam dedikçe yav nasıl yapamazsın yapman gerek diyorum. meğer adam erkekmiş . ismini duyunca afalladım bi an. oradan koşarak kaçmak istedim.
(bkz: amentu): bundan sonra yazılarını daha sık okuyacağımız samimi insan.
(bkz: sakızım düştü): bildiğin cool adam. bir de pasta da yapıyor daha ne olsun.
(bkz: narrateur): ağır rahatsızlığına rağmen uzak yollardan gelmiş fedakar bir kardeş. geçmiş olsun tekrar.
(bkz: otoban faresi): hiç yorum yapmasam olur mu acaba* adam yedi de yedi. bi de yetmedi eve götürdü.
(bkz: profoundity): süleymaniye kafirler cemiyeti üyesi. * iyi ki geldiniz.
(bkz: birnev-i)güler yüzlü hem de fazla fazla. getirdiği kısırdan yedim acaba yediği içtiği mi onu bu hale getiriyor diye ama yok . bildiğin gülerek geziyor. her daim gül inşallah*
(bkz: dandelion): sessizce gelip halımıza oturan insan. sessiz ve gözlemci. hoş sohbet olduğunu tahmin ettiğim yazar. zira benim pek vaktim olamadı.
(bkz: kodein): iyi ki gelmiş yazarlarından. iyi ki geldiniz, şeref verdiniz efenim.
(bkz: hami):yahu ben şimdi öğreniyorum orada olduğunuzu. bilsem bi hoşgeldin der yazılarınızı ailecek takip ediyoruz derdim. nasip olmadı.
(bkz: mira): arkadaşıyla beraber katıldı. güleryüzlü ve emektar insan.
(bkz: zerhoş): kim olduğunu sonradan öğrendim. hem sözlüğümüze hem iftarımıza iyi ki geldin.
(bkz: chorus): bu kez piposu yoktu yanında. yurtdışı maceralarından mahrum kaldık çünkü bu kez kitap okumayı tercih etti.

ve bir kaç konuğumuz...
beyaz zencinin katkılarıyla koca bir alan bize aitti.
etraftan gelen geçenin gözü bizdeydi. sanırım anlam veremiyorlardı.
bir tarafta namaz kılanlar diğer tarafta pis yedili oynayanlar,çember oluşturup elleri çenesinde devlet meselesi konuşanlar, ayakta geyik yapmanın tadına varmış kahkahaları kabataş'tan duyulan arkadaşlar.
samimi bir ortamdı. katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
devamını gör...
bir de şu vardı unutmadan. çok sigara içildi. bilmiyorum tek içmeyen benim sandım bir ara. bayanlar da dahil he!!!

edit:aziyade içmiyormuş.

içmeyenler aşağıya yazsın. uğraştırmayın gece gece ya*
devamını gör...
öncelikle tanıştık..

sözlük zirveleri olunca insanların kendilerini nasıl tanıttığını hep merak etmişimdir, bu vesileyle merakımı gidermiş oldum. genellikle yazarın önce adını sonra sözlükteki nickini söylemesi şeklinde zuhur etti bu tanışma faslı. yani "merhaba ben ali ben de veli memnun oldum" tarzı klasik tanışmalardan bu yönüyle ayrılıyordu, iyi oldu iyi.

efendim bir fiyaskoya dönüşmesine ramak kalan tabu oynama faslı tanışma aşamasının pekiştirilip kaynaşma aşamasına dönüşmesinde önemli bir rol oynadı denilebilir. anladım ki o kadar kalabalık bir grup varsa tabu falan yalan olur, hiç bulaşmamak gerekir.. (bu arada, kazandik ulan!)

sofrada bulunan yemekleri yazacaktım fakat gelemeyenlerin gazabına uğramaktan korktum. her şey çok güzeldi, emek edip yapanların, getirenlerin, hazırlayanların ellerine kollarına sağlık, berhudar olsunlar inşallah...

benim katıldığım ilk organizasyondu dolayısıyla yeni tanışmış bulundum herkeslerle. bari ben de aklımda kaldığı kadarıyla izlenimlerimi aktarayım da eksik kalmayayım.. çok kalabalık olduğundan ve benim de herkesi ilk görüşüm olduğundan mütevellit unuttuğum kimse olursa kusuruma bakılmaya efendim..

valla kurda yedirdin beni : organizasyon süresince de birkaç kez belirtmiş bulunduğumuz gibi en merak ettiğimiz iki yazardan biriydi kendisi.. iyi ki zahmet edip de gelmiş buralara kadar. güzel adamdı vesselam.. yaptığı "kısaltılmış ve sadeleştirilmiş" yemek duasını da unutmayacağız elbet.

uvey : derviche'le birlikte ilk muhabbet ettiklerimizden.. hoşsohbet bir abimiz, sağolsun var olsun çok ilgilendi herkesle in pink we floyd'un da dediği gibi.

derviche moderne : eğlenceli adam.. komik adam.. güzel adam.. yemek duası yapılırken ilk gülen adam.. bir sonraki zirveye kadar özleyeceğimiz adam..

gumus kupe.lee kiz : hiperaktif.. kız hadi benim adım harun kaldı da bari abimin başını yakma bee... ayrıca duan için, amin, Allah razı olsun..!

aziyade : hakkaten sağlam organizatör, emeklerine sağlık.. sürekli uğraştı, kendisinin şahsında bütün bayan arkadaşlara müteşekkiriz.

düşünmeyenadam : güzel insan, kafa adam. Allah neşesini daim etsin..

vosvosumolsun : yanlış bilgi almadıysam o harika cezeryeyi yapmış bulunan insandır. bütün akşam dolanıp durdum bir ellerine sağlık diyeyim diye ama.. yok, bana mısın demedim. cesaretimi toplayıp gidemedim.. sonra eve gelince ağladım kendi kendime. öhöm, şakaydı.

amentu : bu dostumun -hani nasıl derler- kafasına bayıldım.. çok sağlam geyik yapılıyor kendisiyle. hakkaten.

narrateur : rahatsızlığına üzüldüğüm güzel bir abim.. tez zamanda acil şifalar diliyorum kendisine..

birnev-i : "sözlükte hiç dostum yok nasıl olunduğunu bile bilmiyorum" dediğinde "tamam ya ben olayım madem" dediğim insan.
sesinin ne kadar güzel olduğunu farketmedik sanmasın. (tabii nicklerini şimdi hatırlayamadığım diğer iki bayan arkadaşımızın da..)

in pink we floyd : iftar öncesi açlığın ve sigarasızlığın, iftar sonrası ise tokluğun ve sigaranın etkisiyle doğru düzgün konuşmamış, sesi soluğu çıkmamıştır. hayır gören de sessiz sakin bir şey sanacak yani kendisini.

profoundty : kendisiyle kardeş olduğumuza inanılmadı, ki ilk defa başımıza gelen bir şey değil. çünkü biz de biliyoruz birbirimize hiç benzemediğimizi. fakat ayrı ayrı iki yerden "hanginiz büyüksünüz "diye sorulması sanırım ilkti. zira biz çok belli olduğunu düşünüyorduk.. demek ki o kadar da değilmiş.

şimdilik benden bu kadar.. aklıma geldikçe yazarım diyeyim artık.


devamını gör...
aileden uzak idame ettirilen bekar hayatın verdiği acıtasyon ile günü kazançlı kapattığımı belirterek dolup taşan dolabımın verdiği huzur ile yazmaktayım.dolmabahçe zirvesinde alınan kararın bu kadar kısa sürede hayata geçirilmesi ve yine çok kısa sürede organize edilmesinde emeği geçen ve maddi manevi katkılarını esirgemeyen tüm dost ve dost adaylarına şükranlarımı sunar başta hz aziyade ablama teşekkürü bir borç bilirim. abla süpersin rabbim gayretini arttırsın samimiyetinden ayırmasın.arkadaşlar siz de hep böyle olun emi.bir araya geldiğimiz zaman pastalar börekler tatlılar yapın gelin dolap ta sorun yok xxl no furos hamdolsun*


bir başkadır üsküdar da iftar açmak , tıpkı cogito sözlük yazarları ile birlikte olduğu gibi. efendim kıssadan hissemize düşeni almak için iftara bir kaç saat kala beşiktaş yollarına düştüm , bir kaç yer bakındıktan sonra leyn olsa olsa bu işi hacı oğlu çözer dedim ve ekranda ''2 pahmacun alana bir ayran bedava'' icazetini görünce -heh tam bize göre dedim ve daldım dükkana. tabi dalmadan önce içeceklerin paylaşımları aklıma geldi ve hemen aradım ilgili yöneticiye durum bildirdim.

-abi lahmacunun yanında ayranda veriyorlar ayranlarıda alim mi
-al , alma , yok al al ,yok leyn kalsın ya ziyan olur
-abi alim mi almi mi
-bilmiyorum ki napsak la al la al olmadı eve getiririz
-tamam alıyorum , dedim ve
-selamun aleyküm bayan
-mrb buyrun
-camda yazan icazetinize biat etmeye geldim , dedim
-nasıl anlayamadım ,dedi
-25 tane lahmacun istiyorum 12 ayran ayrı bi poşette olsun lütfen ,dedim
-nasıl yani ,dedi
-nasıl nasıl 2 alana bir ayran vermiyorsunuz aha orda öyle yazıyor ,dedim
-beyfendi o pahmacun ,dedi
-o ne ya .
-lahmacunun peynirli olanı efendim , dedi
-ya hu ne gıcıksınız valla , tamam almıyorum. dedim ve çıktım dükkandan. tabi çıksam ne olacak mecbur alacağım. 3 dk sonra tekrar içeri girdim.

-tamam siz 25 tane hazırlayın dedim
-salatalarıda yanına koyyayım mı dedi,
-tabi tabi koyun ,dedim
-81 tl efendim nakitmi kart mı dedi
-abla naptın sen ya ! ben salataları koy demiştim ama
-tamam koydum birlikte 81 tl dedi,
-yok tamam istemiyorum salataları Allah sizi bildiği gibi yapsın bide hacıoğlu demişsiniz adınıza.nerde hacılık hocalık hiç acımıyorsunuz valla dedim ve paketlerimi bir hışımla kaparak ayrıldım. ha o sıra bayan paketler için hemen poşete koyöayın bi süre kutuda kalsın dedi.nedenmiş dedikten sonra öğrendim ki hemen poşete koyunca hamurlaşırlamış. velhasıl delikli kutularla lahmacunları taşımak zorunda kaldım.lan kutu hava alsın diye delik yapmışlar tutamıyorum.alttan sıcak ellerime vuruyor . 5 dk yürüyorum ellerim yanıyor yere bırakıyorum dinleniyorum sonra tekrar yürüyorum.öyle böyle avrupa denen kıtadan anadolu ya adımımı attım ! oh mis anadolu bu dedim yeah . kokusu bile bambaşka diyerek burnuma asıl gelen kokunun lahmacun kokusunu başta nefsim gelmek üzere kimseye belli etmeden mekana doğru yollandım.

mekana geldiğimde herkes yerleşmiş acımasız vakit öldürüyor.bi ara selam verdim ama kimse duymadı ki , dedim bunlar oructan zombi olmuş zati bi de üstlerine ben gitmeyeyim dedim ve yüksek sesle selamımı tekrarladım.gün boyu orucun verdiği sukunet ile kazandığımız sevap bonuslarını iftar saati level atlatırız ve o manevi havayı sımsıkı yakalarız diye umutlansam da maça kızının koza gitmesi tüm beklentilerimi bozdu.vakit geçirmek için çeşitli zaman ayraçlarını kurcalamaya başladım ve kankam barbar canon ile bir kaç detaya indim. (valla benimle iyi geçinin hepinizi yakarım )

iftar saati geldi ve o sıra (rabbim olmayanlarada versin ) kurulmuş sofranın azameti ile nefsim bir kez daha prangalarını attı ve tüm şaşasıyla yumulmak için yer aradı. tabi evelinde gözüme kestirdiğim mercimek köftesinin tamamına inmek için diğerlerinden azar azar yiyor , boşlukları gereksiz yere doldurmuyordum.bir kaç börek ile iftarın huşusuna indim ve o eşref saatini geride bırakarak asıl meseleye doğru yol aldım.''tanrılar çıldırmış olmalı'' filmine ''kulları neden çıldırmasın ki '' diye karşılık vererek mercimek köftesine çullandım ve afiyetle mideme indirdim.(kalibe 20 yi geçtim ) o sıra bi otlakçı belirdi ama çeşitli atraksiyonlar ve yanlış yönlendirmeler ile kendisini atlatmayı başardım. yemekler yendi ve kabile reisi uvey 'in konuşmasının ardından çay muhabbeti dönünce -la dedim yazıh bunlara . sakızım düştüile çaycıya doğru yollandık ve 30 tane çayı kaparak adamın günlük kazancını 3-5 dakika da ikiye katladık.

ve akşam namazı !

maximilianus, ve sakızım düştü ile camiye doğru yollandık abdestimizi aldık baktık içerde uvey ve elemanları huşu içinde iştirak etmemizi bekliyordu.kapıdan içeri adımımızı attık ve imam tartışmasının ardından kabak içi mercimek köftesi dolu midemi karşılıklıksız taşıyan bedenimin sahibi bana patladı. (la bak yine diyorum gidin o namazınızı kaza edin. benden demesi)heycandan karın kaslarım ve ayak kaslarımın kasıntısı sesimi detone etti,ti si kayboldu bas gitti.titredi , endişelendi .anam görse idi o manzarayı kadın sevinçten kesin giderdi. babam -oğğlummm diye sarılırdı.kıldırırken önüme bakıyorum fakat sağdan ve soldan cemaatin uzunluğu gözüme ilişiyordu. - lan bunlar bu kadar fazla değildi nedne bu kadar uzadılar diye iç geçirirken fatihanın sonuna geldiğimi bi an unutmuş ne okuyacağıma karar verememiştim . la dedim bunları (başta ben )anca tekasür paklar nas adam eder . meleklere selam vererek (dedem öyle derdi) sonlandırdığımız namazı tamamlamış ve tekrar olay yerine intikal ederek kalan muhabbeti çerezle tamamlamaya devam ettik.

ve kişiler..


trequartista - kendii ile ikinci zirvem daha çok zirvelere çıkar tepesinden inmeyiz inşallah.o gemi deki cadolozlara dalmadık ya içimde kaldı hacı.atmalıydık onları denize
beyaz zenci- olay yerine erkenden intikal ederek asayişi ve kolluk kuvvetlerini sağlayan kişi. emeği büyük , fedakarlığı çok. bu sözlük için kaybedilmemesi gereken kişi.kardeşim.canım.balım.peteğim.arım.sütlacım.güllacım.
aziyade-organizasyonun kraliçesi , moderasyonu ,kıymetli,çalışkan,gayretli,fedakar,samimi,tam bir abla.tam bir can.
uvey- ilk baharımın tertemiz aşkı , vecihi ruhlu şakirim. renk cambazım , olmazsa olmazım .öpor seni sevorum.
smyrzr- kendisi ile ikinci zirvem ilki dolmabahçe zirvesiydi. Allah razı olsun nevalesini dolabıma yerleştirdiklerimden.sözlüğün faydalanması gereken kişilerinden birisi. yemekten anlıyor . gel bacı gel sen her zirveye gel *
iflah olmaz karamsar-çok iyi bi can. sevilesi insan yavrusu.güler yüzlü ve neşeli. anlayışlı ki bu en büyük özelliği bana göre.*
düşünmeyenadam- dolmabahçe zirvesinde de beraberdik. gerçekten çok iyi bir insan , güleryüzlü ve eğlenceli.tam bir kardeş abidesi.seviyorum le seni.
valla kurda yedirdin beni- babacan sana lafım yok ! valla çok mutlu oldum ve bu kadar kolay kaynaşabileceğimizi düşünemezdim. gerçekten dost olunacak kişisin. papuçlarına yanduğum , sakalına kanduğum. tiridine tiridine tiridine banduğum.
maximilianus- heyt ! tutmayın mazlumu. aslan parçası , yiğit. i love you
suya nikahlanan hayat,-valla abi teşrifinden ötürü ziyadesi ile memnun olduklarımdansın.pek sohbet edemedik lakin faydanılması gereken ve sohbeti hoş bir insana benziyorsun. aklımdasın.
vosvosumolsun- ben sana ne diyim he ! dövecektik o gemidekilerini. kısayı sen uzunu ben kapacaktım saç baş Allah ne verdiyse dalmalıydık.ama olmadı bir daha ki sefer yapacaz bunu . sana gelince hakikaten seni tanıdığım için çok mutluyum.süper neşetör gibisin. hihi.
gumus kupe.lee kiz-biricik refakatçim-oğlum bunu ye , tamam anne.yavrum bundan da yedinmi -anne tamam. aa bak şunu de vallahi çok güzel.-tamam anne.
mira - fedakarlık göstererek arkadaşı ile beraber zirveye eşlik etti. iyi gelmiş .katılmasından memnuniyet duyduk
o değil de-şirin kıymetli ve güzel yüzlü bir kardeşimiz.zirveleri kaçırmıyor Allah razı olsun. *
in pink we floyd- çok sohbet edemedik hatta hiç.ama temiz ve yüreği güzel bi kardeşimize benziyor.
lugavi- varlığı yeter.
amentu-kafa dengi bir zat izlenimi bıraktı. güzel ve hoş bi kardeimiz.
sakızım düştü-dostum sana yazabilecek fazla kelimem yok.anlatılmaz yaşanılacak birisin.iyiki seni tanımışım .kardeşimsin Allahın izni ile.
narrateur-abi ne diyeceğimi bilemiyorum.zirveye gelmen için çok ısrar ettim.allah biliyor bi an kendime kızdım.fedakarlığından ötürü ve güleryüzlülüğünden dolayı çok ama çok teşekkür ederim. rabbim şafi ismi ile tecelli etsin. dilerim en kısa zamanda şifanı bulursun.gerçekten göstermiş olduğun fedakarlık utandırdı.
otoban faresi-allahın manyağı çık aradan
birnev-i -yahu bu benden de çok gülüyor.rabbim iki cihanda mutluluktan ayırt etmesin.insana pozitif enerji veriyor.gülmek bir insana bu kadar yakışır. valla eksik olma .kısa zaman da kendini alıştırdın.dostluğun ve kardeşliğin daim olsun
derviche moderne-rabbim seni sözlük kursun diye mi yaratmış ya ! la ne iyi etmişsin kurmakla.allah razı olsun yeah
dandelion-uzatmalarda konuşma fırsatım oldu , söylemek istediklerimi açık bir dil ile söyledim ve aktardım.dilerim anlaşılır olmuş ve söylediklerinin karşılığını bulanlardan olurum.
hâmi- adın yeter yahu. bize her yer trabzon *

ve adını zikredemediğim diğer arkadaşlarıma; her birinize çok ama çok teşekkür ederim.güzel bir iftarın parçası oldunuz.katılımlarınız ile şeref verdiniz.
devamını gör...
herşey bir niyet ile başlar...

beşiktaş'tan üsküdar'a motor ile geçtim. hancı dümenin başında, biz yolcuların gözleri denizin mavisiyle yıkandı, safi bir ahenkle. yolcuların bazısının dudaklarında nemli bir su izi, bazısının dudaklarında sahurdan kalma kurumuş su izi. naif bir melodiyi andıran üsküdar'a doğru yol alıyorum. dalgaların huşu dolu senfoniyi andıran sesiyle. güneş gözlüklerimle güneşe bakıyorum, gözlerimi kırpmadan. güneş son demiyle ıslatıyor beni ve denizi. iskele görünüyor. hani vuslat ile ayrılığın koyun koyuna yattığı kıyı. istanbul şiirinin en güzel mısrası olan üsküdar'a ''işte geldim'' diyerek mırıldanıyorum. ah susuzluk insanı sesli düşündürür, sessiz konuşturursun. verilen bilgi koordinatlarıyla birlikte sahilde yürümeye başladım. oruç son dakikalarının menzlinde, biz oruçlular iftar'ın vuslatına hasret. olay mahalline vardım. simalarda içten ve susuz bir tebessüm. gamzeler orucun harcı ile kapanmış. sofra kurulmuş erguvan ağacı ile çam ağacının yamacına. çimen kokusu iştah açıcı. sofra rengarenk yiyeceklere kucak açmış, cömertçe ve ''orucunuz makbul olsun...'' dileklerinde. elleri dert görmesin sofrayı süsleyenlerin ve yufka açıp börek yapanların. '' sadece börek mi?'' hayır! dedim ya sofra rengarenk. hele bir kısır vardı ki; salvador dali'nin tabloları kıskanır. öylesine sanatsal duruyordu ki; yemeye kıyamadım. bir dost'un sadakatini andıran çay ve el rahman olandan yaşamsal sıvı. su. bir kuyuyu andıran susuzluğumu onunla dolduruyorum. halılar serildi çimenlerin üstüne. tatlılar ve çerezler... o ara göğe baktım. karşı kıyılarda güneşin kızıllığı ve hemen üstünde dağ gibi kara bulut. gök siyah bir ferace kuşandı. yıldızlar geriye çekilmiş, bulutların arkasında. o ara bir havai fişek gösterisi, karşı kıyıdan... en güzel melodiler çınladı kulaklarımda.

üsküdar tütün ve tebessüm koktu. istanbul hoş anıları silüetine yamaladı.
müteşekkirim.
devamını gör...
zirveler elbette yemeden içmeden birbirini gözetleyen insanlarla dolup taşmıyor.fakat internette ve cogitoda vakit geçirip,çokca vakit geçirince bu tanımları kim yazıyor?,nasıl biri acaba merakı uyanıyor.dolayısı ile ister istemez bir ön bilgi ediniyorsunuz.o bilgileri de paylaşmak ve okumak zevkli oluyor.bundan dolayıdır ki hepimiz böyle özene bezene yıllık yazısı yazıyormuşcasına döktürüyoruz.

zirve hakkında izlenimlerim,bu kadar kalabalık nasıl toplandık sorusu ile başlar,çok şükür olabilcek ve yapılabilcek en güzel şekil ile yaşandı şeklinde http://biter.kişiler hakkında bilgiyi bu sefer nick altı gireyim.öylesi daha güzel.*
devamını gör...
iftar sofrasında otururken etrafıma bakıp ''çok mutluyum'' deyip durdum hem içimden hem dışımdan...ki bu durum etrafa da yeterince yansımış zannımca...her şeyden önce huzur buldum oraya gittiğimde,ardına art niyetler gizlenmeden kelama dönüşüveren birbirinden güzel düşünceler,marifetin döktürülmesinde zirve yapılmış envai çeşit yiyecek(ki emeği geçenlerin gerçekten de ellerine sağlık) , söylerken kafanızı şişirdiğim şarkılar buldum ve saymakta tembellik etttiğim birçok şey...dün akşam iyi ki ordaydım ve iyi ki ordaydınız hepiniz.


çok şükür :)
devamını gör...
böyle organizasyonlarda önce kenara çekilir insanlara ısınmaya çalışır akabinde en kafa denginin yanına oturur muhabbet etmeye çalışırdım; fakat 6 ağustosta öyle bir topluluğa denk geldim ki herkes kafa dengi, ondan ona ondan ona kimlerle ne kadar konuştum en çok kimi sevdim sorusuna bir cevap veremiyorum.
ve yine kibirden uzak Allaha yakın, bu kadar samimi, akil ve dostane insanların oluşturduğu topluluk, sahip olduğum tek keyfi dahi bıraktırdı: ne olur ne olmaz diye yanıma aldığım kitap öylece çantada durdu, ne kitabı ne okuması herkes bir kitap olmuş satır satır dökülüyor ortaya, ne edeyim kitabı o anda.
beni sevenleri ben de çok sevdim, sevmeyenlerle ayrıca buluşup kavga edeceğiz zaten *

kişilere dair bir şeyler yazmak isterdim, es kaza birini unuttuğumu hayal ediyorum da vay be demek her şey "carpe diem" miş diyebilecek arkadaşlar sebebiyle böyle bir işe hiç kalkışmıyorum.

bugün yine iftar olsun yine gelirim * sohbet edemediğimiz dostlarımın kusurlarına bakmıyorum bi ara bana da vakit ayırırlar herhalde, umarım, dilerim.
devamını gör...
ne güzel zirveydi o öyle ! katıldığım için gerçekten çok sevindirik oldum. güzel insanlarla tanışıp muhabbet etmekten daha güzel ne olabilir ki. hele hele ortamın sıcaklığı, insanların samimiyeti beni benden aldı. nice nice böyle iftarlara çıkarır rabbim inşallah bizi.

kişilere gelecek olursak ;

profoundity ve cameloque ; ne güzel insanlarsınız siz öyle. sizinle tanışmak gerçekten iyiydi.

trequartista ; hocam sen merak etme, bu ülkeyi birlikte kurtaracağız. aha da buradan yazıyorum. demedi deme. muhabbet sağlamdı be hocam. inşallah başka zaman yine devam ederiz.

uvey ve aziyade ; tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. çalışkan ve güler yüzlü iki insan. saadet ve mutluluk peşlerini bırakmasın.

gumus kupe.lee kiz : hem kazak türk'ü, hem de zirveye kımız getirmiyor. olmaz böyle şey kardeş. ayrıca ben nuri alço'ya değil, cüneyt arkın'a benziyorum. enerji dolu, kıpır kıpır bir arkadaş. e orta asya steplerinden gelenin hali bir başka oluyor.

otoban faresi ; adamsın adam. gerçekten çok sevindim tanıştığımıza. inşallah daha sonra yine görüşürüz. ''kameranı al da gel, kubanın olam.''

beyaz zenci ; güleryüzlü, sevimli kardeşim benim. israil'i ve de masonları birlikte dövsek olmaz mı ! valla yaparım bak. ayrıca fatih kısaparmak'ın '' kilim'' türküsünü sana armağan ediyorum. iyi dinle.

düşünmeyen adam ; hemşehrim, toprağım. daha ne olsun ki. Allahın var deli !

sakızım düştü ; sıcakkanlı, samimi, güler yüzlü, maharetli kardeşim. seninle tanışmak gerçekten ayrıcalık.

vosvosumolsun ; o ne enerjidir yahu. yerinde duramadı gitti vosvos. eğlenceli, renkli bir arkadaş. tuttum seni pikaçu !

iflah olmaz karamsar ; samimi bir arkadaş. anlıyor, dinliyor, laf çakıyor. hem maharetli de maşallah. iftar yemeğinde en çok payı olanlardan. ayrıca meslektaş sayılırız kendisiyle. yardımı olacaktır bana muhakkak. kelam kuyusunda beni merdivensiz bırakma!

in pink we floyd ; güleryüzlü, temiz yürekli kardeşim. ayakkabılarım sana feda olsun ya in pink we floyd!

smyrzr ; midemizi ve gönlümüzü şenlendirenlerden. mahareti ile göz dolduruyor. maşallah diyorum kendisine.

maximilianus ; uzun maximilianus efendi! seninle tanışmak, muhabbet etmek, tartışmak iyiydi hocam. inşallah devamı da gelir.

suya nikahlanan hayat ; hocam sana çay ısmarlayamadım ya ona yanarım. içimde ukde kaldı. inşallah başka zaman borcum olsun hocam. aklımdasın.

o değil de ; bir insan hep güler mi, valla hep gülüyor.. yüzünden gülücük eksik olmasın şirin kardeşim.

birnev-i ; bir nevi şirine ! eğlenceli bir arkadaş. gülücük yağmurlarında şemsiyesiz kaldık. yüzün her daim gülsün. ayrıca leyla teyze'ye çok çok selam ederim.

mira ; uzaklardan gelmiş, ne iyi etmiş de gelmiş. memnun oldun hocam.

chorus ; hem iftar öncesinde, hem istarda, hem iftar sonrasında birlikteydik. çok sağlam, çok güleryüzlü, çok misafirperver, çok kafa debgi bir adam. iyiki tanıştık hocam seninle. herşey için teşekkürler.

zerhoş ; aha buraya yazıyorum, sözlüğe çok şey katacak bu arkadaş. bekleyin ve görün... iyi adam, hem de çok iyi.

lugavi ; iyidir, hoştur, muhabbet ehlidir. iyiki tanıştık hocam.

amentu ; adam her haliyle karadenizli. neşe kaynağı. sevdim ben bu arkadaşı. ccc amentu reyiz ccc

derviche moderne ; bu satırları senin evinden, senin bilgisayarından yazıyorum hocam. ben bu satırları yazarken, sen arka tarafta mışıl mışıl uyuyorsun. seni uyandırmamak için kalvyelere yavaş yavaş basmaya çalışıyorum. inşallah uyandırmam. neyse ne diyordum ben, seni anlatmaya kelimeler yetmez be hocam. ne iyi insansın sen öyle. izmir'den geldiğim andan beri beraberiz. senin yanında bir insanın sıkılması mümkün değil. nargileseverliğin ise ayrıca bir yazı konusu. herşey için teşekkürler hocam, beni çok mahçup ettin. rabbim ellerini bırakmaz inşallah.

la yaz yaz öldüm. şimdilik bu kadar. ilerde belki yine yazarım.

hatırlamadıklarım varsa kusura bakmasın, oruç oruç bu kadar işte. hem ne demişler; hata küçükten af büyükten.devamını gör...
hayatımda unutamayacığım iftarlardan biriydi dünkü. bunun dışında hiçliği çoğaltan ve onu paylaşan rahmetli erdal abimle geçirdiğimiz iftarları da unutamam. dün herşeyimiz vardı yemek, muhabbet, neşe hatta hüzün bile ama bunların hiç biri olmasa da iftara katılan arkadaşlar bana yeterdi. hepsine buradan teşekkür ederim.

zairvede aldığım notlar:

- kilis'e gidince bir tane çarık al.

- tabu oynamayı öğren.

- leyla teyzeye selam.

- toprağını sev, say. onu kolla.

- karı mı? karı ne lan! ahlaksız, terbiyesiz!

- sofranın üstünden atlanmaz.

- önce yemek ye, sonra konuş.

- sözlükte hep geyik yapma, azıcık da efendi ol.

- en sevdiğin araba chevrolet camaro.

- tematik takıl.

- kıymetli insanların kadrini bil.

zirveye teşrif eden tüm yazarlar bende olumlu izlenimler bıraktı. istanbulda yaşasaydım eğer onların baş belası olabilirdim mamafiğ cogito'nun kilis şubesini açmam gerek. burdan toprağıma, tabu yoldaşlarıma selam ederim.

neredeyse birkartanemi unutuyordum. gider ayak bana moral verdi, gaz verdi sağolsun. hep gül ve mutlu ol inşallah.

devamını gör...
hatırladığım yazarlara yazdım yazmadıklarım içinse en az yazdıklarım kadar olumlu kanaatler edindim diyebilirim. ayrılırken uveye söylediğim gibi bu kadar samimi bir ortam beklemiyordum. çok güzel bir zirveydi darısı diğer zirvelerin başına..
devamını gör...
ben eşşeğim abi, sen zirveye katılmak için git gidiş dönüş uçak bileti al sürpriz yapıcam diye, git dolmabahçeye, içeride; takım elbise; ve inceden büyük; hep yanlış y. parnkartı ile yazar bekle, ulen desenize dolmabahçede kahvaltı vardıi iftar başka yerdei minyaturk'a gitmeyi bile planladım acaba ordaki dolmabahce mi? yazmıyorsunuz güzelce ve düzgünce arkadaşlar. bir sonraki zirve nin ulaşım bedelini sizlere fatura edeceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar