merhaba sevgili yöneticiler,

1- kemmiyete değil keyfiyete önem verin. aslında mutedillik en iyisi ne ihl kadar kemmiyete ne de mürteci kadar keyfiyete (aslında mürteci keyfiyet felan yok da cümle şık gözüksün diye yazdım) önem verin. kızma ubeyt önce sen başlattın beni mürteci'den şutlamayacaktın :)

2- yazar alımını muhakkak sıkılaştırın. yani burda cidden kaliteli yazarlar olsun, maç 1-0 onların olsa da olur. tabi şimdi yeni olması hasabiyle belki bir sınırlandırmaya gidemezsiniz ama muhakkak denetimi artırın. ve formatı bilmeyen yazarları şutlamaktan çekinmeyin. herkes yazar olacak diye bir şey yok. şimdi ajdar anık şarkıcı yerine mühendis olsaydı güzel olmaz mıydı?

3- yaptığınız en büyük hata yazarların şutlanmasının olaylardan duyurulmasıdır. demokrasi boktan bir şey olduğunu ve en büyük imparatorlukları günümüz insanlarının "anti demokratik" olarak nitelendirdiğini unutmayın. tabi ki despot olun demiyorum. ama avama bu kadar esnek olursanız kavga gürültü eksik olmaz. ek olarak buraya art niyetli insanların geleceğini de sayarsak ne kadar çabuk kaos olacağını varın siz düşünün. zaten hepiniz müslüman çocuklarsınız adil davranacağınızı biliyoruz. adil davranırken isabetli olursanız 2 sevap point'i isabetsizi olursanız 1 sevap point'i kazanacağınızı hemen hemen burdaki herkes biilyor.

4- ekşi'deki islamcı tayfa ile irtibata geçin ve hepsine yönetici bazlı yazarlık teklifleri iletin. kabul edeceklerini zannetmemekle birlikte yöneticilik teklifi yapmaktan geri durmayın.

5- formata hakim yazarları muhakkak format denetim mekanizması gibi bir ad vereceğiniz topluluğa dahil edip onlara çeşitli - başlık düzeltme, entry silme vb - yetkiler verin. bunların sayısı ne kadar çok olursa o kadar seyir ve okuma zevki yüksek sözlük elde etmiş oluruz. formatsız bir sözlük ne olursa olsun çekilmez. mesela ben her başlık hatasını gördüğümde yüzümde bir kırışık çıkıyor.

aklıma geldikçe yenileyeceğim, şimdi cumaya gittim geleceğim.
devamını gör...
zannerdesem henüz ortada format yok bunun için kesinlikle önce formatı belirlemeniz lazım. ve formatı belirlerken her ne kadar hoşlanmasak da ekşi sözlük yapılabilecek en sağlam formatlardan birini yapmış. hemen hemen hiç boşluk yok. siz de ordan kuralları alıp üç kulhü bi elham okuyup üfleyin yani bizim gibi insanlara uygun hale getirin. ve modlar ile casuslara günde 41 kere 7 gün boyunca okutun sonra piyasayı sallarsınız yeminlen. başlık açarken dikkat edilecek hususlar vs mükemmel bir şekilde anlatılmış orda. yani inanın olmazsa olmaz. yoksa ben de sevmiyorum orayı para verseniz yazmam zaten.
devamını gör...
işini boşlayacak casus barındırmayın. saatlerce dokunulmadan yerinde duran legal olmayan cogy'yi -aha kullandım 'lan- yönetime haber veren, casuslar değil de yazarlar olursa casuslara bilmemkaç aylık hak mahrumiyeti cezası verin, topuklarına sıkın falan.
devamını gör...
soru başlığa cevap cogy'yi cogito sözlük bünyesinde asla ve kat'a formata uygun olarak görmeyin. "soru başlığa cevap cogy silinir" diyeceksiniz de uygulamada tavizsiz davranın, eğer taviz verecekseniz "soru başlığa cevap cogy serbesttir" deyin gitsin.
devamını gör...
şimdiki zaman

*yönetim kendi arasında ve ihtimal karşılığında belirlediği yazarlar arasında şifrelemeye (kodlama,tanımlama) gitsin.
*ceza alan üyelerin muhakkak sebepleri belirtilsin,tüm yazarlar bunu görebilsin.hırsızmı,gaspçımı,yan kesicimi bizde bilelim.
*cogito time ekipler'i oluşhttp://turulsun.su altı tasarım (sat) su altı reklam (sar) su altı blog (sab)
*ceza sistemi sarı kart ve ikinci sarı kart ve direk kırmızı kart olarak ayrıştırılsın,bir şekilde uyarı akabinde soyunma odaları gösterilsin.
*yazarlara karşı her zaman 1-0 yenik oldukları sürekli hatırlatılsın.daha sonra sağ gösterilip sol vurulsun..

gelecek zaman

*resim sergileri,tiyatro etkinlikleri yapılsın.
*3 ay da bir toplu olarak bir sanatçının konserine gidilsin.gidelim kopalım,saçlarımızı sallayalım.
*6 ay da bir yada yılda bir kez genel bir buluşma gerçekleştirilsin. ben piknik derim.mangal yapar yerik.
*evelenecek olanlara en düşüğünden çeyrek altın takılsın.

geçmiş zaman

*ders çıkartılsın.
devamını gör...
sanırsam yazarlarının tecrübeli olmalarından dolayı format kuralları açıklanmamasına rağmen aşırı dercede bir düzensizlik ve entrylerde göz zevkini bozucu yazılara rastlamadım.

genelde ' illa tanım olacak' diye format zorunluluğu vardır sözlüklerde. amma velakin bir başlık hakkındaki fikirlerimizi yazarken - sırf tanım olsun- diye cümleye fazladan kelime eklemek illa -dır, -dir ekleri getirmek bazen anlatacağımız düşünceyi istediğimiz halden çıkarıyor. hatta belki de üslup bozulmalarına ve de yazarların kendilerine ait bir üslup edinmelerine engel oluyor.

bu noktada naçizane tavsiyem format konusunda belirli kurallar mutlaka olmalı, başlık hakkında yazılar yazılmalı ama ' tanım yapmak ' olayına körü körü bağlanılmasından ziyade şöyle hafif kaçamaklara izin verilmelidir. zaten yazarlarımız bunu abartmayacak kadar bilinçli davranacaklardır.

devamını gör...
tarhana çorbası yaparken tereyağını eritip içine bir diş sarımsak doğrar hafif kavurursanız daha lezzetli olur. bir de domates rendeleyin.
devamını gör...
sükûtu hatırlatan.

yapılmasını istediğim, doğru bildiğim her ne ise, elimden geldiğince yapmaya çalışırım tavsiye yerine.

bir sükutî.
devamını gör...
muhafazakarlik cizgisinin neresindesiniz once onu tespit edin. daha sonra da alinacak kararlarda moderatorler dahil tum yoneticiler, o cizgiye gore karar alsin. ornegin sozlukte alinan bir kararin caiz olup olmadigini ehil olan bir alime soruyor musunuz? yoksa kendi istisarenize gore mi hareket ediyorsunuz.

ornegin; tamponu sadece kaporta aksamı zanneden naif genç basligini sebepsiz sildiniz. tamamen sanatsal degeri olan bir calismaydi. bana gore, sozlukte paylasilan bir cok sarki sozunden, bir cok linkin iceriginden, bir cok tanimdan daha usturupluydu. tanimin icerigi ise soyleydi. kesinti yapmadan paylasiyorum ve yorumu size birakiyorum.

* *

*

sex for breakfast, kama sutra, pandik atana kalbinden buğz etmek, oo yenge de erik gibiymiş kütür kütür, her yerinden öpüyorum rüştü, tayyip üçüncü köprünün adını emine yap cümle alem üstünden geçsin, sex and the city tarzı kız kıza eğlence ekolü, sex machine, aşk eski yunanlıların seksi bedavaya getirmek için uydurdukları bir yalan gibi binlerce basliga rastlamak mumkun. ayrica paylasilan sarki sozleri benim yukarida girdigim tanimin iceriginden bin kat daha mustehcen olanlari var. ozellikle yabanci sarki sozlerinde cok agir kufur icerikli olanlari var. bazilarinin paylasilan vidyo klipleri ise tamamiyle acik sacik.

bundan baska, tavsiye edilen filmlerde boyle. mutlaka seyredin denilen bir film var. misal gecenler de her diye film, soyle guzel boyle guzel, daha basinda filme baktiginizda pisman oluyorsunuz. daha oncelerde kufurlu ingilizce sarki sozleri uzun ugraslar sonucunda silinmisti ama halen bu durum sozlugun muhafazakar cizgisini saptiracak cinsten. paylasilan gorseller, linkler yazarlari goz zinasina sokabiliyor. tum bunlara musade var iken, bir komedyen sahnede anlatsa, ooo cok zeki espri diyecekken, benim naif sayilabilecek tanimimi silinmesi isin icine cifte standarti getiriyor. bir uygulama varsa, herkese yapilmali ve muhafazakarlik cizgisi gozden gecirilmeli. cunku muhafazakarlik cok genis bir mefhum ve icine istedigini sokup cikarabilirsin.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar