cogito sözlükteki yazılımsal hatalar

cogito sözlük'te yazmaya başladığım günden beri yaklaşık 2 haftalık süreçte sık sık karşılaştığım ve bazen can sıkan, bazen üzerinde durmadığım yazılım temelli hatalar.

binlerce yazarın ve okuyucunun üye olduğu bu sözlük kendine önemli hedefler koymuş ve özverili yöneticiler ile bu hedeflere yavaş yavaş ilerlemekte. fakat profesyonel olarak büyümek isteyen bu tarz platformlarda birazdan bahsedeceğim tarzdaki eksiklikler giderilmeden büyük oynamaya çalışmak boşuna bir çaba olacaktır.

reklam verenler açısından ise, henüz programsal sıkıntıları olan bir web sitesine reklam vermek çok uzak bir seçenek olduğundan, reklam vermesi istenen kurum ya da kuruluş yetkilileri bu sitede geçirdikleri ilk dakikalarda bu hataları gördüğünde buraya reklam vermekten anında vazgeçeceklerdir.

sözkonusu sıkıntılardan bazıları:

- cogiyiler butonuna tıklandığında silinmiş tanımlara denk gelip "böyle bir tanım yok" uyarısıyla karşılaşılması,

- girilen bir tanımı düzenlemek için düzenle butonuna tıklandığında hata çıkması, ancak giri numarasına tıkladığımda tanım linkinden bu düzenlemenin yapılabilmesi,

- http:// butonu ile link vermeye çalışıldığında bazı siteleri hiç göstememesi, bazı sitelerde ise linkin bir kısmını alıp yanlış sayfaya yönlendirilme,

- bir giri numarası tıklandığında çıkan pencerede oylama yaptıktan sonra "oyunuz kaydedildi" uyarısını takiben çıkan peki butonunun aktifleşmeyip ekranda kalması,

- ekranda herhangi bir reklam bulunmamasına karşın reklamları gizle şeklinde bir butonun sürekli sağ kısımda görünmesi,

- tanım yaptıktan sonra ekle butonuna basıldığında aynı tanımın iki kere alınması,

- son olarak yazılı hatası sayılmaz ancak bazı yoğun günlerde sözlüğün inanılmaz yavaşlaması.

bunlar sadece kısa bir sürede fark ettiğim hatalar, eminim farklı yazarlarımızın farklı konularda ve durumlarda karşılaştığı sıkıntılar da vardır, onlar da bu başlıkta problemleri dile getirebilir.

bu hataları belirtmemdeki amacım kesinlikle sözlüğü karalamaya çalışmam veya küçük görmem değil, aksine gelişmesini ve büyümesini yürekten istemem ve bu sorunlara sözlüğün teknik sorumlularının ilgi gösterip sıkıntıları gidermesine yardımcı olabilmek. çünkü hatalar ufak tefek de görünse bir yerden sonra can sıkmaya başlıyor ve yazma hevesini kaçırmaya başlayabiliyor.

umarım başta derviche moderne olmak üzere sözlük yetkilileri bu konuya eğilip önem gösterir, çünkü şu anda gördüğüm kadarıyla cogito sözlük'ün şimdilik büyümesinin önünde en büyük engel olarak gördüğüm mesele bu. selamlar...

devamını gör...
sağ baştan say butonunda, günün, haftanın, ayın en beğenilen yahut kötülenen tanım istatiği. önceden sorun yoktu. ne zaman ki şu eh butonu eklendi hepsi bozuldu.

ayrica @ tuşuna basıldığında acılan yazarların kişisel sayfasında verilen bütün artılar eh yerine geçiyor.
devamını gör...
- http:// butonu ile link vermeye çalışıldığında bazı siteleri hiç göstememesi, bazı sitelerde ise linkin bir kısmını alıp yanlış sayfaya yönlendirilme,

sorunu ve #892072 da bahsettiğim sorun sözlüğün büyük harfleri küçük harfe dönüştürmesinden kaynaklanıyor sanırım.
devamını gör...
entry numarası ile bir tanıma baktığımızda, oy veriyoruz. sözlük "peki" butonunu ekrana getiriyor. tıkladığımızda tanıma geri dönmesi gerekmektedir.
devamını gör...
dünya sözlük'te de devam eden, entrylerin 00:00'da değil 21:42'de yani tam şu dakikada sıfırlanması.

edit: 1 dakika ile kaçırdık. neyse.

ayrıca "dost" modülü de çalışmıyor.
devamını gör...
şu ana kadar 3 hata-kusur gördüm.
kaizen'de yeni işe giren kişiye yeni göz diye hitap ederler. onlar kusurları görme konusunda daha başarılıdırlar.

1. mesajlarda enter tuşuna basınca alt satıra geçmiyor, mesajı yolluyor. halbuki ben alt satıra geçmek istiyorum. yollamak için gönder butonu var zaten.
2. profili görüntülerken profil resmi 1 saniye gibi kısa bir süre görünüp hemen kayboluyor. kendi profil resmimi bile göremiyorum.
3. sözlükteki bölümlere girdikten sonra ana sayfaya geri dönmek çok zor ve karmaşık. sağdaki dünya ile mi, yoksa soldaki kesik çizgilerle mi, yoksa ortadaki dünya sözlük yazısına tıklayarak mı ana sayfaya dönülüyor belli değil. sağa sola basıyorum kafam çorba gibi oluyor.
devamını gör...
- tanımı yazıp sabaha bırak butonuna bastığınızda tanımı beklemeye alıyor. sabah 05.00'da tanım kaydediliyor ama başlıkta gözükmüyor. örnek: #6667929

- uçurulan tanımlarım kısmında hiçbir şey görünmüyor.

- bazı başlıklar açılmış olmasına rağmen ukde kısmındı duruyor. örnek : 0!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar