bir saat kadar önce babaannemin telefonu çaldı. kardeşi arıyordu. neyse açtım telefonu, verdim, bir süre konuştular. işte benim torun muhalefetül lügateyn burada dedi, o da "ver bir de onunla konuşayım" demiş. kendisi ile sadece dedemin cenazesinde görüşmüştüm sanırım. o da ayak üstü selamünaleyküm aleykümselam... yolda görsem tanımam ama beş dakika muhabbet ettik. sanki çok sık görüşüp beraber sofraya oturuyormuşuz gibi samimi konuşması garibime gitti. o samimi konuşunca ben de samimi konuştum. ahbap gibiydik sanki. derken görüşme bitti ve üzüldüm açıkçası. uzun zamandır kimseyle samimi bir görüşme yapmamış biri olarak bu samimiyeti bir anda ortaya çıkan ve neredeyse hiç tanımadığım, babaannemin başka şehirdeki kardeşiyle kurmuş olmam beni derin düşüncelere sevk etti. şimdi gözlerim telefonda ve tekrar aramasını bekliyorum.
devamını gör...
başıma gelmişliği vardır. sene 2014 sömestr sonrası urfa’dan istanbul’a geliyorum uçakta yanımda bi’ ponçik dede bi’ tane de delikanlı oturuyor.
dede delikanlının kulaklığına ayar olmuş halde. neyse uçaktan iniyoruz valizleri bekliyor herkes dede usulca yanıma süzülüyor, içimden “ al işte kleopatra yaşlıları mıknatıs gibi çekme özelliğin yine devrede” diyorum kendime.
dede bana soruyor “ kızım ne okuyorsun?” diye, “hukuk” diyorum. “ooo meslektaşız” diyor. o an bir niyet okuma yapıyorum ( kendimi sonra çok kınadım ) ve kendi kendime diyorum ki “ulan bu yaşlılar da ‘demek böyle demek şöyle’ diye benzerlik bulmaya ne meraklılar, herhalde uzay mühendisliği okuyorum desem nasa’dan emekliyim falan diyecek” diye bir değerlendirme yapıyorum.
amca eski ağır ceza reisi çıkmasın mı.
“kızım sen bi derdin olursa beni ara ben senin derdini çözerim” demesin mi... hatta dur seni bizimkilerden biriyle tanıştırayım diyip telefonunu aldı bi iki tuşa bastı elime tutuşturdu.
ne bileyim ben yargıtay 12. hukuk dairesi üyesi olduğunu... adam tesadüf eseri çok yakın bir arkadaşımın uzak akrabası çıktı ki kendisini de gıyabi olarak tanıyordum, anca öyle ikna oldum dedenin benimle dalga geçmediğine.
düşünüyorum yargıtay üyesiyle telefonda ne konuşsam diye... Allah’tan adam anlayışlı biri çıktı da olayı toparladı. size tavsiyem ahizeyi zorla kulağınıza dayadıkları o 2 saniyede hangi sıfatla hitap edeceğinize karar verin gerisi geliyor..
devamını gör...
bakın hiç abartmıyorum annemin amcasının eski eşinin kardeşinin gelini bunlardan biridir. genelde annem hayatımda görmediğim, ismini bilmediğim kişileri telefonumdan arar sonra bu kayıtsız kişiler tekrar annemle konuşmak için beni arar. bu kayıtsız numaraları bir açıyorum:
- alo yenge nasısın
+ iyi günler kusura bakmayın tanıyamadım kimi aramıştınız
- sen sebha* yengemin büyük kızı mısın
+ evet
-ben gülten lütfi amcanın eski eşinin kardeşinin geliniyim bildin mi
+ bilmez olur muyum nasılsınız?
...

tanımadığın bir insana hatrını sormaktan öteye muhabbet geçmiyor ne yazık ki hele bir kere laf olsun diye çocuklarınız nasıl falan demiştim de çiftin yıllardır çocuğu olmuyormuş meğer.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar