çok günahım olduğundan namaz kılmaya çekiniyorum

bir samimiyet ifadesi gibidir. Allah tez zamanda hidayet versindir bunu söyleyene. ancak bu söz biraz kibir, biraz küfür barındırır dikkatle incelenirse. zira kişi kendi günahının büyüklüğünü rahman'ın rahmetinin büyüklüğünden fazla görür. bu da kibirdir ve Allah'ın rahmetini küçük görmektir. bu zaviyeyle bakıldığı zaman söyleyen kendisini daha suçlu hisseder, galiba...
devamını gör...
“ey iman edenler! yürekten tam bir pişmanlık içerisinde tövbe ederek, Allah’a dönün. olur ki, rabbiniz kötülüklerinizi mağfiretiyle örter ve sizi de altında ırmaklar akan cennetlere koyar.” (tahrim-8)


“kötülük işleyip ardından tövbe eden ve inananlar bilsinler ki, Allah (c.c) imandan sonra muhakkak onları bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (a’raf-153)

ayetlerinde açıkça belirtildiği gibi Allah gönülden tövbe edenlerin tövbesini kabul eder. işlediğiniz günahlarınızdan tövbe eder ibadetlerinizi yerine getirirseniz çekinmenize gerek kalmaz.
devamını gör...
rahman'ın gösterdiği merhameti kulları göstermediğinden ve şunu yaptın cehennemliksin bunu yaptın artık dönüşün yok diye insanın üstünü çizmeyi pek seven kulların "ektiğini biçmesidir."
devamını gör...
şeytanın sağdan yaklasmaları vol.32169

insanın icine zaman zaman gelen, itibar edilmemesi gereken vesveselerden biri. gunahkar olduğunu dusunuyorsa insan bilakis daha cok sarilmali namaza.
devamını gör...
namazın her vakit farz olduğunu düşünürsek zararın neresinden dönülse, ne kadar kılınırsa kâr olduğu için hatalı bir düşüncedir.
devamını gör...
hiçbir günah Allah'ın merhametinden büyük olmadığından çekinmek veya karamsarlığa düşmek rahmani değil şeytanidir.allah öylesine büyük ve izzet-ikram sahibidir ki en sadık kullarının katiline dahi hidayet nasip etmiş ,onları şereflendirmiştir.
devamını gör...
şeytan'ın sağdan yaklaşması sonucu kurulan cümle. işlenen günahlar ile nasıl o'nun huzuruna çıkayım diye vesvese verir şeytan. aslında demek istediği şey şudur: battı balık yan gider. yani "bir kez günaha girdin diye kıyamete kadar günah işle" der.

peygamberler hariç herkesin günahı vardır. günahlar ne kadar büyük olursa olsun Allah daha büyüktür ve tövbe kapısı açıktır. yeter ki mahcubiyet duygusu kaybolmasın.
devamını gör...
peygamberlerin bile günahı olmuştur. mesela hz musa adam öldürmüştür veya hz yunus görevi terk etmiştir. işte bu örnekler kuran'da boşuna verilmiyor. bu örnekler günah işleyince günah ne olursa olsun tövbe etmek gerektiği ve günah çok büyük olsa dahi Allah'ın rahmetinin, affedicliğinin ne kadar geniş olduğunu anlatmak için vardır.

de ki: ey kendi nefislerinde haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! çünkü Allah bütün günahları bağışlar. şüphesiz ki o, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. zümer 53. ayet
devamını gör...
namazdan çekinenler içkici, zinacı.

ya namaz kılanların işlediği kronik günahlar? rüşvet, yolsuzluk, yalan, torpil, faiz, hakkı gizlemek, piyasaya katkı maddeli gıda sürmek, güçlüden yana olmak vs, say say bitmez.
yani bir çiçekle yaz (bizim köyde yaz derler) gelmezmiş.

siz bu gerçeği anlayıncaya kadar ben de aynı gerçekleri gözünüze sokmaktan yılmayacağım. çünkü benim burada bulunma nedenim bu.

https://www.google.com/url?...

şimdi gidip nickaltımda ağlayın!
devamını gör...
günahından utanan ve her şeyin bittiğini düşünen inançlı ama ibadetinde aksaklık gösteren kişi söylemi. çekinmek de edepten. bu naiflikte ise derhal zararın neresinden dönersem kârdır düşüncesi ile ilk vakitte namaza başlamalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar