çok imla hatası içeren tanımları eksilemek

katıldığım fikirleri içinde barındırsa bile gerçekleştirdiğim eylemdir. sözlük burası sözlük. yazı üzerine kurulu bir platform. demek ki nedir? düzgün yazmak lazımdır.
devamını gör...
sadece imla hatası mı ben ne dediği anlaşılamayan hatta ve hatta buram buram yerellik kokan tanımları dahi eksiliyorum...


hâmiş: işbu tanımdaki dahi kelimesini dâhi şeklinde telaffuz eden sen evet sen işte sen de benim en büyük düşmanımsın...
devamını gör...
imla hatası, gerçekten göze batan bir durum lakin öğrenilebilir, düzeltilebilir de bir durum.
lakin anlamadığım bir durum var ki tanım yazarken şiveli ya da ona benzer bir şekilde yazım dili kullanmak. şakaysa hiç komik değil, ciddiyse de komik değil.
devamını gör...
şimdi bu başlıkta üç tanım vardı..ikisi renkli biri renksiz..trenckotsuz adamı da ben artıladim..üçü de renkli oldu..ne saçma..
imla önemli tabii..
söz ola kese savaşı söz ola kestire başı
söz ola ağulu aşı bal ile yağ ede bir söz..demiş yunus emre..boşa dememiş herhalde..neyi söylediğin kadar nasıl söylediğin de önemlidir..yoksa uçar gider kimseye dokunmadan..
devamını gör...
şimdi abi tanımdan çok benim ki yoruma girecek ama... şurada belli başlı bir iki yazar var. adamın doğası bu yahu sürekli yanlış yazıyor. allasen düzeltmeye kalkışsan eh entry e düzelme dahi olsa müdahele edemiyoruz. o da öyle kalıyor. yani eksilemek çare olmuyor bazen. her seferinde uyarsan da olmuyor.
velhasılı iki tarafı değnek misali.
devamını gör...
şu de bağlacına yaklaştığınız hassasiyeti başka konularda gösterseydiniz kimbilir neler olmuştu.
defalarca söylediğim, yememiş içmemiş özelden ‘ama burda de ayrı olcak’ diyenlere dediğim gibi benim de lerime kimse karışamaz ister ayırırım ister birleştiririm. eksiniz artınız umrumda değil. ha bu sayın arkadaşlar fikir beyan etmez, şu fikrinize katılmıyorum şundan ötürü diye tanım girmez ya da konuya başka açıdan yaklaşmaz varsa yoksa yok ayrı yazdın yok bitişik yazdın. * * * **
devamını gör...
iki durum var. bilinçli ya da bilinçsiz yapılıp yapılmaması. kimse bilinçli olarak yapmaz sanırım. koskoca kitaplarda bile baskı hataları oluyor. bir fikir ya da duygu anlatılmış ve paylaşılmış. kim olursa olsun bu fikir ya da duyguya en başta yoğunlaşılmayıp da(bakın ayrı yazdım) şekli öncelemek manayı ötelemek doğru mudur? bilmiyorum.

hem sözlük yönetimi niçin var? biz hata yapmasak işsiz kalırlar. *
devamını gör...
gereksiz eylemdir. sözlüğe insanlar makale yazmak için gelmiyorlar. belki iki tanım goygoy yapmak için geliyorlar. o kadar ciddiye almaya gerek yok. şahsen imla kurallarına dikkat ederim ama yazarları imla hatası için uyarmam. fikir daha önemli.
devamını gör...
yanlıştır fakat "sanane kardeşim istediğim şekilde yazarım" cümlesine de karşıyım. sonuçta biz burada konuşarak veya işaret ile değil yazarak anlaşıyoruz, anlatıyoruz derdimizi. nasıl ki normal hayatta insanların konuşma şekli, vurgusu, tonlaması, hareketleri dikkatimizi çekiyor ve yerine göre tepki gösterebiliyor, o kişiden uzak duruyorsak, burada da yazı konusunda aynı şey oluyor. elbette kimse edebi eser beklemiyor. kimsenin de bunu takıntı yapması istenecek bir şey değil. kimse mükemmel yazamaz da ama her şeyin birbirine girdiği bir yazı da göze batıyor. fikirler ne kadar önemli olsa da yazı şekli de yabana atılacak bir şey değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar