karnıma gülmekten sancılar sokan sanrıdır. gerçekten komiktir.
çok kitap okudum ben diyerek sağŸda solda dolaşŸırlar. şŸöyle bir derinlemesine sohbet etsen göreceksin ki adamın tüm entelektüel birikimi dostoyevski ve tolstoy romanlarından ibaret.
roman okuma demiyorum. hobi olarak yine oku, ama bunlarla entelektüel alt yapını oluşŸturma. bir insanın entelektüel temelini romanlar oluşŸturur mu ya hu?

ben çok okudum?
*ne okudun?
madam bovary.

onu okusan ne olur, okumasan ne olur?

öncelikli olarak birşŸeyler öğŸrenebileceğŸiniz, işŸinize yarayacak kitapları okuyun. mesela okuduğŸunuz bölümle alakalı yayınları takip edin. onlar yetmiyor mu? o zaman siyasi ve felsefi fikir içeren kitaplar, yazılar okuyun.

dini bilgilerinizi daha sağŸlam temellere oturtmak için dini kitaplar okuyun. islamı kulaktan dolma bilgilerle yaşŸamayın.

ezcümle okuduğŸunuz şŸeyler sizin temelinizi oluşŸturacak, sizi fikri anlamda ayakta tutacak şŸeyler olsun.
devamını gör...
roman okumak vakit kaybıdır. o kadar değerli şey var ki okunacak. roman okumayla ömür tüketilmemeli.
ancak roman, kişinin ilerki dönemlerde yazıları hızlı okumasına, düşünme, hayal edebilme gücünün ileri düzeylerde olmasına yardımcı olur. tek faydası budur.

evet roman okuyan genç çok kitap okudum diyebilir. sonuçta o da bir kitap. ama çok bilgi öğrendim diyemez. o da ayrı bir handikap.
devamını gör...
romanlar sadece dilbilgimize yardımcı olabilir. daha akıcı konuşma. iletişim kolaylığı ve kelime hazinesine katkıda bulunur.

ama birşeyleri gerçekten öğrenmek istiyorsak, soyut kavramlar dışına çıkmalıyız. islam hukukunu içeren kitaplar okumalıyız ki "elhamdulillah müslümanım" diyebilelim. savunduğumuz ideolojinin tarihini, vizyonunu ve misyonunu okumalıyız ki benliğimizi bilelim. aslımızı, kökümüzü yani tarihimizi öğrenmek istiyorsak geçmişten bugüne araştırmalarını sürdüren yazarlarımızın kitapları var. onları okuyabiliriz. genel-kültür diyorsak gazeteler dergiler yeterli olacaktır sanırım. topluma ithafen sosyolog yazarlarımızın kitapları vardır. toplumun gerçeklerini bizlere veriyor zaten.

sonuç olarak; bizler ilk önce "biz"i okumalıyız. sonrasında hayal dünyalarına açılabiliriz..

dipnot: konuyu ele alan yazarı tebrik ediyorum.
devamını gör...
belkide ne okuyacaklarını bilmediklerinden dolayı popüler olan kitapları alıp okuyorlar ve popüler kitapların çoğunu romanlar oluşturuyor...

yol göstericileri olsa belki daha da yararlı şeyler okuyabileceklerini düşündüğüm nesil..
devamını gör...
çok kitap okumak kavramı çok kitap okumak kavramıdır. nitelik belirtilmiyor ki burada? herhalde ben roman da okusam, fikir kitabı da okusam, başlıktan anlaşılan sayı. çok kitap okumak.

bir de romanı bu kadar basite indirgemek, en kibar ifadeyle romanı bilmemektir. roman bir toplum çözümlemesidir.

devamını gör...
ne kadar boş beleş insan olduğu adına güzel bir başlıktır.

popülerlik adına popüler olanı aşağılamak felsefesini esas alır. sağlıksız bir yaklaşımdır.
devamını gör...
edebi lezzetten nasibini almamış insan yaklaşımı. utanç duyulması gerekilecek bir durum.

bu arada: evet goriot baba'yı okudum diye bir fazlam olduğunu düşünmem
devamını gör...
sanrı değildir bir gerçektir. roman da okumuş olsa çok kitap okumuştur. kişinin hele ki genç bir insanın fikri kitaplar okuyabilmesi için bir kitap okuma alışkanlığının olması gerekir ve romanlar da bunun için biçilmiş kaftandır. önce roman okusun sonra yavaş yavaş tatmin olmayacak ve farklı alanlara da yönelecektir. roman bile olsa kitap okumayan, kelimeleri tanımayan birisinin eline alır almaz örneğin bir cemil meriç'i anlamasını beklemek insafsızlık değil midir?
devamını gör...
roman okumakla aydın olduğunu sanma sanrısı, demek isteyen tümce. ister istemez düz mantıkla roman da bir kitap mirim denilebilir. katkı sağlayan kitap okuma alışkanlığı ilk dönem roman okumakla başlayabilir, zamanla rota değişir. roman ne de olsa başkasının tasavvurudur o kadar. hayatta okunacak kitap sayısının nihayet bir sınırı vardır;başkalarının tasavvurlarına çakılıp kalmak ciddi kitapların bilgilerinden yoksun kalmaya yol açabilmektedir, sanırım yazarın protestosu bu oyalanmaya. ciddi kitap okumanın ıq düzeyi ile de yakından ilgisi var.

(bkz: üstün beyin gücü)
devamını gör...
(bkz: roman okuyan gençlik)
(bkz: buna da şükür)

kitap okumak gerekir. ne olursa olsun. eline ne geçti okuyacaksın. ha önce okuduğun şeyin ne anlattığını, ondan ne alman ne almaman gerektriğini anlayacak kıvama geleceksin önce. ergenlikten sıyrılacaksın ki bi kere her gün fikir değiştirmeyesin. roman da olsa bol bol okuyacaksın. çünkü her yazı insana elbet bir şeyler öğretir. olasılıksızı okuduk olasılık hesaplamayı öğrendik, değişik fizik teorileri hakkında bilgi sahibi olduk; suç ve ceza'yı okuduk sosyalizm hakkında üç beş bir şey öğrendik, vicdan muhasebesi öğrendik, ömer seyfettin'den üç nasihat'ı okuduk ve nasihatın değerini öğrendik ve bunun yanından bir musibetin bin nasihattan yeğ olduğunu öğrendik. bakın neler öğrenmişiz neler.
devamını gör...
sanrı değil gerçektir.kitap okumanın da aşamaları vardır ve başlangıç için roman okumak çok iyi bir seçimdir.yoksa 18 yaşında bir gencin fikri eserler okumaya nasıl sempati duyması beklenebilir ki.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar