#özgürler 

nicelik ve nitelik karşılaştırması.
çok sayıda kötü yazar çok yazar , az sayıda iyi yazar da az.
işte bütün mesele bu sözlükler için .
devamını gör...
çok sayıda kötü tanım vs az sayıda iyi tanım mukayesesine kapı aralar. dolayısıyla, kötü yazarların çoğalmasının iyi yazarları uzaklaştırdığına dair birçok kişinin hemfikir olduğunu da biliyoruz. sözlüğün tıklanma oranlarının ise yazar sayısından bağımsız olarak yükseldiğini düşünürsek, arama motorlarının ise özgün içerikleri daha muteber bulduğunu hesaba katarsak sözlüğü nispeten steril bir ortama evirmek makul ve makbul görünmektedir. fakat birtakım iyi yazarlarda göze çarpan okunmayı değil artılanmayı önceleyen obsesyon ise kötü yazan ama çok oylayan kimseleri sözlüğün vazgeçilmez unsurlarından biri haline getiriyor. haliyle ortaya çıkan şey öyle bir kısır döngüdür ki yokluğundan şikayet edilen şeyin varlığı için gerekli adım atıldığında şikayet sahiplerinin bir başka ihtiyacına darbe vurulmaktadır. halbuki sözlüğün asli amacı nitelik-seviye dengesini sağlamış isimlerin etkileşmesi ve iletişmesi sonucunda ortaya çıkacak yazınsal değerin, genel faydaya dönüştürülmesidir yani üye olmayanların da bu kıymetten faydalanmasıdır. bir acayip keşmekeş, bir tuhaf becayiş...

(bkz: kime göre neye göre)
devamını gör...
doğrusu iyi yazar, iyi tanımdır.
lakin dükkanın da işlemesi gerekiyor.
sonuçta burası bir dükkan ise herkes parası (idraki) mukabilince bir şeyler alacaktır.
tabi ille de çeşit olsun derken dükkanı bir milyoncuya çevirmemek lazım.
devamını gör...
tam yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal durumu. az sayıda iyi yazar olursa kaliteli tanımlar okuruz belki ama bu sefer de etkileşim az olacağından o "iyi yazarlar"ın bir kısmı bu etkileşim azlığından sözlüğü bırakma noktasına gelebilir.

çok sayıda "kötü yazar" olursa sol frame'e akar, tanımlar ne kadar kötü olursa olsun etkileşim artar. ama en nihayetinde bunlar kötü tanımlar ve sözlüğün o istediğimiz "dörtte üçü bilgiyle kaplı sözlük" sloganına yakışmayacak bir durum. tabi "kaliteli tanım=bilgi içerikli tanım" demiyorum, yanlış anlaşılmasın. en güzeli dengeli bir sayı olması.
devamını gör...
bu hayat gibi bir şey galiba. her şey karışık olmalı.

sözlüklerin ve ya sözlükçlüğün diyelim bir kullanma kılavuzu yok. böyle yazarsan çok iyi olursun , şöyle yazarsan çok kötü bir yazar olursun diye bir şey de yok.

yazdıkça kendi metodunu bulmak ve işi çözmek var. hem iyi yazmak için de önce kötü yazmak lazım. doğuştan kalemi kuvvetli olmak sadece bir avantajdır.

sonuç iyi yazar da olmalı kötü yazar da olmalı sözlükte. böyle akıp gitmeli. hem sözlük bu en iyi yazar bile olsan hiç bir şeyi beğenmeyen timleri her zaman işlevsel olacaktır. yani her halükarda birileri tarafından kötü yazar olarak addedileceksin.

(bkz: ne olursan ol yine yaz)
devamını gör...
“çok sayıda kaliteli yazar olsa olmuyor mu” diyerek ortaya atladığım karşılaştırma. böyle bir seçenek yoksa az sayıda kaliteli yazarı tercih ederim. kaliteli yazılar daha kalıcı olur ve sözlüğe yeni birilerini davet edenlerin elini kuvvetlendirir. etkileşimin az olması o kadar problem olmaz.
devamını gör...
her kötü kendi içinde iyisini de yaratacağından ilkinin makbul olduğu karşılaştırma. aynı şekilde zaten az sayıda yazan varsa o az sayıdaki yazar içindeki kötüler ortamı daha da geçersiz kılar.
tabii söz konusu iyi ve kötü okuyan kişinin kendi tanımlamasına muhtaçtır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar