çoklu evren modeli

insani diğer canlılardan ayıran en büyük fark şüphesiz düşünme özeliğidir. en sevdiğim fizik terorilerinden biridir. sinamacilar da çokca kulanırlar. tabi bu tür fikirlerin yol açtığı araştırmalar sayasin de bulunan teknolojik yenilikler sayasinde şuan daha rahat yaşamakta olduğumuzun mağlesef bir çok kişi farkında değil.
devamını gör...
tanrı yoktur demenin bir yoludur; çoklu evren.

biliyorsunuz ki teistler tarafından hassas ayar savunulur. peki nedir bu hassas ayar;

evren o kadar hassas bir şekilde ayarlanmıştır ki, bu ayarların değişmesi sonucunda evren'in bildiğimiz haliyle var olması veya canlılık gibi karmaşık yapılı sistemleri inşa edip barındırabilecek bir evren'in var olması imkansızdır.

çoklu evren teorisi de diyor ki; hadi len ordan, sabitleri değiştirirsek yeni, yaşanabilir evrenler oluşur. mesela yerçekimi ivmesi (g) 9.8 bu evrende ve bunu değiştirirsek yaşam olamaz diyorduk. ama çoklu evren diyor ki, hayır olur; g=20 olduğunda diğer sabitler de değişir ve yeni evren oluşur.

bir de bunun deneysel olduğu goygoyu döner. o da şöyle ki; bilgisayarda bunların simülasyonu yapılıyor. bilgisayar ortamında bir parametre/sabit değiştiriliyor. bunun sonunda da yeni evren oluşuyor. velhasılı durum kısaca böyle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar