çomar

yerli kırma çoban köpeğŸi, pardus (linux) işŸletiminde bir şŸeyin adıydı sanıyorum.
devamını gör...
ömer isimli arkadaşlar için baş belası takma isim. arkadaşa öncelikle bir süre "omar" denir ve kulağı alıştırılır daha sonra da 2. aşamaya geçiilir.
devamını gör...
1. iri köpek, çoban köpeği
2. terbiyesiz, kaba, saldırgan kimse
devamını gör...
sadece ak partili olanlar için değil din ile alakalı şeyler söyleyenlere de kullanılan, domuz sürüsünden duyabileceğiniz kelime.

neden domuz sürüsü dediğimi açıklayayım. öncelikle domuzun hiçbir şeyinden faydalanamazsınız. etrafı pisletir, eti yenmez zararlıdır. ayrıca necistir. heh bunlar da tam o sıfata uyuyorlar işte. ömürlerinde bir kere olsun faydalı bir iş yapmamışlardır. tek yaptıkları şey millete çamur sıçratmaktır.

çomar ise köpek olmasına rağmen anadoluludur. ayrıca sadıktır.
devamını gör...
çomar köpek gibim it gibim birşey.
ahaha tam karşılığını bilmiyorum lakin çok güzel oturuyor ağza söylemesi filan.
devamını gör...
bence bunun yerine b.k yiyen kullanalım bu iş huzur içinde çözülsün. farkli sozluklerden her seyi alinti yapmaya gerek yok.
devamını gör...
kendini elit ve halkın efendisi zanneden ebleh güruhun anadolu halkını aşağılamak için kullandıkları kelime. sanmayın ki bunların hesabı sorulmayacak, bize savurduğunuz tehditler karşılıksız kalacak. bakın bakalım daha dün türkiyenin sahibiyim diyenler ne haldeler. ansızın kendinizi bir yunan adasına doğru kaçan mülteci botunda bulabilirsiniz, bizden söylemesi.

ara ara da iç savaş tehdidinde bulunuyorlar. gerçi zannediyorum 15 temmuzda cevaplarını almışlardır ama hala kaşıntısı olan meydana çıkabilir bence.
devamını gör...
köpeklerin bazı bölgelerdeki ismidir. çomar, akbaş, karabaş vb.
devamını gör...
kemalistlerin dindarları aşağılamak için kullandığı kelime. biraz araştırsan anası da babası da birer çomar.
devamını gör...
görüşü ne olursa olsun bir insan için bu tabiri kullanmak bence çok terbiyesizce.

iç anadoluda bir köyde karşılaşabileceğiniz 5 çoban köpeğinden 7 sinin adıdır.
devamını gör...
zor zamanların kahramanlarına rahat zamanlarda zor zamanda ortadan kaybolanların rahat zamandaki hitabıdır.
devamını gör...
her türlü küfre hakarete tahammül ederim de bu lafa tahammülüm yok işte. benim vatanıma, vatandaşıma, kardeşime edilen bu iğrenç hakarete zerre kadar tahammülüm yok.

açık söylüyorum sözlük benim olsa bu kelimeyi kullanan adamı ikinci saniye uçururdum.
devamını gör...
bir takım zerzevatın kendisi gibi düşünmeyen kesimi tarif ederken başvurduğu sözcük.

bu lafı diyenlerin anası belli de babası hakkında söylenti çok.
devamını gör...
dayak yiyip kaçarken küfür eden çocuklar gibi chp li kitlenin kullandığı sözcük.
devamını gör...
bazı soyu sopu belirsiz kişilerin sırf siyaseten rahatlıyor diye katlanmak zorunda kaldıgımız kusmuk..
hakaret amacıyla kullanıldıgı halde sözlükte bir yaptırımı yoktur maalesef..
siyasi arenada zamanında hurriyet'in eski patronu sedat simavi tarafından turgut özal'a hitaben söylenmiştir..

(bkz: çomar sözcüğünün hikayesi)
devamını gör...
küfürden öte bir söz. bunu ancak bir iblis söyleyebilir. ya da iblisin fısıldadıkları. ne demişti o: "ben ateştenim, o ise topraktan." bütün bir varoluş hikayesinin merkezinden gelen bir kötülük bu ifade. buradaki kibir şeytanınkiyle eş. fakat bazı müslümanlar gene de anlamıyor, da gidip şanı şerefi, izzeti onların arasında arıyor.
devamını gör...
bunu kullananlar yerin dibine sokulmuş. tabii, normal her horoz kendi çöplüğünde öter. evet, belki bir kesim için kendini ayrıştırma, berikini küçümseme gibi amaçlarla kullanılmakta. ama birisinin mabadının kılı olmakla övünen organizmaları da gördük. çomar kelimesi ile kast edilen profilde olup temel biyolojik faaliyetlerini sürdüren ciddi bir güruh var. bunların önüne tüm yanlışları da serseniz, tüm mantıksal ispat metotları ile gerçekleseniz fark etmez. arkadaş bak şu şu şu yanlış, sebebi de bu, bunların düzelmesi lazım; şöylesi daha faydalı..seçenek çok; gizli/açık hüloğğ naraları altında pkk'lı, hdp'li, fetölü, ışıtçı..bölücü, türkiye'nin ilerlemesini istemeyen kakkiş kişi olursunuz. ha bir de laikçi. neyse. çomar vardır ve gerçektir. şahıs 2+2=22 dese, bu böyledir. vardır bir sebebi. bölücü müsün lan sen? fetöyle kolkola girmiş cehepeli!
devamını gör...
anadolu da sürüleri güden köpeklere söylenen söz. çoban köpeği.

benim de köyde bir kangal çomarım var. sürüden çok insanlarla ve taşıtlarla derdi var. süt kamyonunun tamponunu ısırıp sökünce adam süt almaya da gelmedi bir daha.
devamını gör...
tek taraflı bir mağduriyetmiş gibi sembolleştirilen sözcük.
zekayı küçümsüyor. üslubu çirkin. söylenince de bir derde deva olmuyor ama beri tarafta ayyaşlar, kafirler, din düşmanları, teröristle havada uçuyor be gülüm. bunlar size hep mübah. kendi dilini önce ve en şiddetli eleştirmeyenlerin çomara verdiği tepki olması gereken etkiyi yaratır mı? yaratmaz. çünkü o elinizdeki hep kendine yontan nalıncı keseri var ya, işte onu elinizde tuttukça, haklı mağduriyetleriniz olmayacak. şu çomara patlattığınız yaygaranın %2 sini kendi dilinizi eleştirel düşünmekte kullansaydınız, bugün yaşanan kutuplaşmanın büyük çoğunluğunun önüne geçebilirdiniz.

çomar yine de çok çirkin. çirkin. kullanmayalım. kullanmayı kendimize yakıştırmayalım. çünkü erdem temizleyecek bizi ancak. inanıyorum.
devamını gör...
bir köpek adı. günümüz türkiyesinde ise insanların birbirlerini aşağılamak için kullandığı bir tür küfür olarak addediliyor. misal, dinci çomar, laikçi çomar..

fakat nedense bunu sadece bir kesim fazla içselleştiriyor.
devamını gör...
akp li arkadaşlar için bazı kendini bilmez kişiler tarafından söylenen aşağılayıcı söz.

hiçbir zaman böyle bir ifadeyi tasvip etmiyorum. kullanmam, kullanılmasını da istemem.

şunu da ifade edeyim, muhalif insanlara "kafir, münafık, vatan haini, terörist, fetöcü" diyenlere hakkımı asla helal etmiyorum, bu tür söylemleri olan kişilere ceza vermeyen sözlük yönetimine de hakkım haramdır.
devamını gör...
ülkede her çeşit çomar mevcuttur. kendileri ilgi gösterdikleri alana göre ayrılmışlardır. siyasi ve spor çomarları başı çeker. bu tipler, inandıkları değere de körü körüne bağlanmıştır. düşünme yeteneğinden yoksun ve saygısızdırlar.
devamını gör...
anadolu çoban köpeğinin halk dilindeki adı. yerlilik özellikleri ağır basan bir hayvan ve ona karşılık gelen yerli ad.

peki bunun hakaret olabilmesi ne ile mümkün? iki şart var: yerli olmak, köpek olmak. fakat bu iki unsurun, hakaret amacıyla kullanılmasıyla iç içe geçtiğini görüyoruz. yani bilinç altı şu önermeyi kuruyor: "yerli olan köpektir.. yerlilik, köpekliktir." sonuç olarak, asıl vurgu aşağılanan yerliliğe aittir. herhalde yerli olana düşmanlık için kendini hayli farklılaştırmış, yabancılaşmış ve kopmuş olman gerekir. dolaysıyla, çomar sözcüğünü argodaki en pis yere iten ekşi sözlük avanesi, tam bu yabancılığı, ecnebiliği, kopmuşluğu yansıtırlar. zaten bundan şikayet etmedikleri gibi, üstün bulurlar.

ekşideki tek hücreli yaratıkların bu yerli ve milli olan karşısındaki düşmanlıklarının karşılığı aslında sözle olmamalıydı. fakat işte asri zamanlar...
devamını gör...
buralarda da numuneleri olan ponçik şeyler. havlıyorlar ama ısırma yetileri yok.
devamını gör...
batının köpeklerinin müslüman anadolu halkını aşağılamak için kullandığı iğrenç ifade. efendilerinizle birlikte sonunuz yaklaşıyor.
devamını gör...
malesef ki "batılıların doğuluları aşağılaması" vs. diyip geçiştiremeyeceğimiz sosyolojik realitedir arkadaşlar. trakya'dan doğu anadolusuna, karadeniz'inden hatayına kadar, dil, din, ırk, mezhep yahut siyasi görüş fark etmeksizin bir "alt kültür*"dür çomarizm. kulak tıkamak, siyasi olarak algılamak bu iğrençliğin yayılmasına müsaade eder sadece ! bakın bir video'yla bu konunun ne kadar yanlış anlaşıldığını ve ne demek istediğimi anlatayım:

https://www.59saniye.com/4-...

bu karı içki içiyor, muhtemelen de dini hassasiyetleri yok yahut dine karşı tümden ignostik ve tam anlamıyla bir çomar.

çomarlık böyle iğrenç bir şeydir işte. Allahsızında da müslümanında da süryanisinde de ermenisinde de kentlisinde de köylüsünde de aynı orandadır az çok. her kültürün, bakın şu topraklar üzerinde bulunan istisnasız her kültürün bir çomar alt-kültürü versiyonu vardır.

kısacası anlatmak istediğim şudur ki, bu "sıfat" kimsenin tekelinde değildir. böyle algılandıkça da kendine daha çok paye çıkaracak bir iğrençliktir...devamını gör...
çapulculara 15 yıl boyunca tecavüz etmiştir. bu nedenle anmadan duramazlar.
devamını gör...
sözlüğümüzde bir kesimi tahkir etmek için sıklıkla kullanılan köpek anlamında hakaret ifadesi.

neden müsaade edildiği muamma!
devamını gör...
batı köpekleri tarafından anadolu halkına atılan iftira.

atalar der ki; kişi kendinden bilir işi. tam olarak bu sözün doğruluğu bir kez daha tasdikleniyor aslında. batıya köpeklik yapanlar herkesi kendi soyundan sayıyorlar.

sözü nef i bitirsin:

tahir efendi bana kelp demiş
iltifatı bu sözde zahirdir,
maliki mezhebim benim zira,
itikadımca kelp tahirdir.
devamını gör...
sözlükte kesinlikle kullanımına müsaade edilmemeli. alenen halkı aşağılamak için kullanıyorlar. yönetim uyuma!
devamını gör...
anadolu çomarı ifadesinini kısaltılmış hali. genelde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan yarı cahiller için kullanılan söz öbeği.
devamını gör...
çomar kelimesinden hiç hazzetmedim. hakaret,tekfir ikilisi sık kullananlar hangi kalite ise çomarı kullananlarda aynı kalitededir.

not: her türlü edepsizliği yapıp kendisine çomar dedirten sövdüren tiplerin reaksiyonu sarfedilmiş ise yukarıda tanım geçersizdir. anasına sövsen az kendisine saygısı olan adam insanlar kendisine ansına sövecek hale gelinceye kadar tahrik etmez, küfürlü seviyorsa demek.
devamını gör...
anadolu insanını, onun değerlerini, ruhunu, geleneksel ve dinsel kültürü ile donanmış benliğini aşağılamak için kullanılan çağın müşrikler topluluğunun bir sıfatlandırması. bunların biz'den olması ayrı bir can acısı. esasen ruh ve benlikleri devşirilmiş, batının mankurtları olmuşlardır. sömürgeleşmiş müsveddelerdir. ama sorun şu ki, çağın ruhu onlardan yana.

neylesin neyleyeceklerse şehrin insanı.. azap onları bekliyor.
devamını gör...
bunu hakaret olarak kullananları kendilerinin eğitim seviyesini açıklamaya davet ediyorum.

halkın belli bir kesimini bu şekilde aşağıladığını sananların kendi köylerinden bile haberi yok demektir. köylük yerlerde akparti seçmeni de mhp seçmeni de chp seçmeni de benzer insanlar. daha bu gerçekliği bilmeyenlere laf anlatmaya çalışıyoruz o da bizim insanlığımızdan.
devamını gör...
zaman içerisinde hakaret kelimesine evrilmiş bir tabir. kime, ne için kullandığında değilim lakin, az önce biri de labradorlar sizi diye bir ifade kullanmış çomar yaftasına karşılık. çok güldüm gerçekten.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar