concierto de aranjuez

ispanyol besteci joaquin rodrigo nun ağŸırlıkla gitar için bestelediğŸi inanilmaz başŸyapıt. 10 dakika boyunca kendinizi kaybeder, melankoli ve hüznün doruklarında dolaşŸırsınız. birini kaybettiğŸimde hep akilma bu parça gelir. deniz gezmişŸ in de ölümden önceki son arzusu olarak bu parçayı dinleyerek bir sigara içmek istediğŸi rivayet olunur. ben de eger caizse cenazemden sonra çalinmasini vasiyet edecegim.

devamını gör...
müzik enstrümanlarinin mükemmel uyum gösterdigi basyapit. harika eser. girisinden sonuna kadar rüyada gibi hissedersiniz. 3 ayri vecihte calinir. her birinin makami ve temposu farklidir. türkiye anarsist solculari icin de ayri bir yeri vardir bu eserin.
türkiye'de rodrigo'nun gitar konçertosu olarak bilinir.devamını gör...
Allahım bu nasıl şey böyle...bunu yapan insan, nasıl insandır,hangi duyguyla böyle bir şey ortaya çıkartmıştır dememe sebebiyet veren gerçek mi yalan mı çözemediğim hatta çözmek istemediğim harikuladeliktir.
devamını gör...
rodrigo'nun en bilinen ve en çok sevilen klasik gitar konçertosudur.
deniz gezmiş'in de çok sevdiği hatta idam edilmeden önce bunu dinlemek istediğini bir arkadaşına söylediği söylenir*.

dinlerken hüzünlenmemek elde değil. sıradan bir aşk filmine konu olmaktan çok daha fazlasına layık.
devamını gör...
kavuşulamayan, kaybedilen, özlenen hepsini hatra getiriyor. yar, yaren hepsi zuhrediyor gönülde, zihinde... insan umum mahlukatla alakadar der nursi. bu concerto insanın "eşya" ile olan münasebetinin tınısıdır kanımca.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar