contact

en çok etkilendiğim filmlerden.
jodie foster'in canlandırdığı filmin esas kızı, tanrı'nın varlığına inanmamaktadır. ona göre duyu organları ile anlamlandırılamayan, somut olmayan varlıklara inanmak yersizdir. filmin sonunda çok ilginç bir ironi gerçekleşir: aydın bilimkadınımız yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde şahsi olarak yaşadığı; lakin kimseye ispatlayamadığı eşsiz bir deneyimi savunuyor olmanın çelişkisini yaşar.

an itibari ile cine5'te yayınlanmaktadır.
devamını gör...
filmi izlerken acaba bilim kadını sert olur fikrini bilinçaltımıza göndermek için mi jodie foster gibi slim bir tipe "sparks" gibi kaba saba bir süper kahraman adı vermişler diye düşünmeden edemedim.
devamını gör...
filmi seyrettikten sonra düşünüyorsun ve "jodie foster'ın canlandırdığı karakteri ondan daha iyi kim canlandırabilirdi aceba?" sorusuna cevap bulamıyorsun. cuk oturmuş bir seçim ve muhteşem bir performans sergilemiş hatun kişi. ayrıca film öyle güzel bağlanmış ki her an bir hollywood klişesine dönüşebilme potansiyeline sahip bir mevzu ancak bu kadar etkileyici kotarılır. şahane...
devamını gör...
çok sevdiğim ve sonundan etkilendiğim film.

---spoiler---
diğer üstadların da belirttiği gibi başrol oyuncumuz Allah'ın varlığına inanmayan bir bilim adamıdır. ama ironiktir ki bir rahib'e aşık olmuştur. yaşadığı uzaya gitme macerası başkalarının gözünde gerçekleşememiştir ama o manen başka bir boyuta geçebilmiştir. yanılmıyorsam filmin sonunda abd başkanının yardımcısına sorduğu soru can alıcıdır. gözümüzün önünde 1 dakikalığına vuku bulan bir olay uzay mekiği içinde ki cihazda nasıl 18 dakika kayıt yapmıştır.
---spoiler---

henüz seyretmemiş olanlara tavsiye ederim.
devamını gör...
carl sagan'ın bilim-kurgu eseri.

vega yıldızından radyo dalgalarının alınmasını, radyo dalgaları ile bir makine yapılmasını ve evrende insandan başka zeki yaratıkların bulunmasının insanlık üzerindeki (sosyal-ekonomik-dini-askeri-siyasal) etkilerini işler.

film o kadar etkileyici olmamakla birlikte kitabın okunması için teşvik edici olabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar