"civciv yumurtadan çıkmış, kabuğunu beğenmemiş" sözünü doğrulayan son derece üzücü bir durum. babası veya annesinden utanan utanmazdır, acizdir ve terbiyesizdir. muhtemelen annesinin ve babasının çalışarak kendisine gönderdiği parayla ugg almıştır. fakir olduğu halde burjuva takılıyordur. sevgili edinip bara bile gidenleri oluyor. bazen bu tipteki kız, arkadaşlarıyla gezerken anası, babasını kalabalık caddede görünce görmezden gelir.

devamını gör...
bir üniversite mezunu olarak iş bulamadığım için zamanında her türlü amele işini yaptım ama ne iş yaparsam yapayım bana o işler sadece "helalinden şerefinle kazanıyorsan utanmak bir yana kendinle onur duy" desturunu öğretti. başkalarının kendinden bile iğrendiği pisliğini temizlemek/temizleyebilmek en kutsal ve saygın mesleklerin şiarıdır.
t: kibrine ve çevresine kurban gitmiş kızdır. halbuki kendi de muhtemelen iş bulamayıp o gezindiği avm'lerdeki bir mağazada 2 3 seneye kasiyer olarak çalışmaya başlayacak, haberi yok.
devamını gör...
istanbul'da eve gündeliğe gelen kadınların 200-250 tl gibi ücretlere çalışması ve boş gün bulabilmek için randevu almak gerekiyor olduğunu düşünürsek enteresan bir utanmadır.

bundan 20-30 sene önce bu işleri garibanın, fakir fukaranın 3 kuruşa, yatacak yere yiyecek yemeğe yapıyor olmaları bir yana, günümüzde profesyonel bir işe dönüşmüş durumda.
işini iyi yapıp adını biraz duyurmuş kadınlar da yüksek bir memur maaşına bu işi yapabiliyor.

bu işin helalinden bir ekmek kapısı olması bir yana, bir vasıfsız işçi olarak kazanılacak en yüksek meblağları kazandıran iki iştir yukarıda sayılanlar.
muhteviyatı önem arz etmez. mühendis olup kanalizasyon boruları içinde çalışanlar da var. bu algıların yıkılması gereken çağdayız.
devamını gör...
film ve dizilerden öğretilmiş toplumun birinci sınıf muamelesi yapmadığı, mesleki itibarı olmayan ve alt tabaka olarak görülen halbuki helalinden yapılan her işin kıymetli olduğunu kendi yolculuğunda keşfedecek, zamane duygusuzlarına uymuş biri olabilir.
devamını gör...
belediyede kadrolu çöpçü isen, gündelikçi annesi de haftada 6 gün evlere gidiyorsa, o eve hatırı sayılı bir para giriyor demektir.
bizim belediyede kadrolu işçiler 8500 tl alıyor. gündeliğe giden kadınların yevmiyesi 250 tl. aylık 250 x 24 = 6000 tl
o eve 14500 tl para giriyor ki maşallah. imrenmedim desem yalan olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar