çöplük

en kısa tanımı, çöplerin atıldığŸı yerdir.

ama bazen ihl sözlük hakkında kullanılıyor bu sözcük. hem buraya çöplük deyip hem de karışŸtırıyorla çöplüğŸü. üstad'ı hatırladım birden..*
devamını gör...
kendisinin şiirini kendisine ithaf ettiğim büyük gönül insanı.

kalk ey yiğit uykudan!.
kalk ki bağrımda nâlân.
sensiz geçen günlerde,
hülyâlarım dünlerde;

hep mahzã»n ve kederli,
bizleri terk edeli.
yiğidim görün artık!
görün ki çok bunaldık.

canlarımız gırtlakta,
son kelime dudakta;
gülümse milletine!
susadık himmetine.

kalmadı hiç gücümüz;
bizler bir sürü öksüz,
hep itilip kakıldık,
dört bir yana atıldık;
hicran üstüne hicran,
dahasına yok derman.

her gece hayâldesin,
sözlerde, dillerdesin,
bir ömür boyu böyle.
gel artık bir şey söyle!.
ne olur acı bize!.
yıkılıp geldik dize.

devamını gör...
ebu cehil'e oğlu ikrime hatrına ebu cehil demekten haya eden gönül insanı. ona değer verenlerin bu dilsel şuuru daha iyi benimsemesi gerekiyor. bu şuur da insanları bir araya getiren oluşumlara * ve onların üyelerine karşı daha temiz bir dil kullanmayı gerekli kılar. anırmak gibi mantık ilminde bile eşeklerin hassası sayılan eylem ya da özellikleri insanlara yöneltirken hiç olmazsa bu kadar fevri davranılmamalı..
devamını gör...
sözlükteki aydınlarımız kendisini hiç sevmezler ama bakın sokaktaki vatandaş hakkında ne düşünüyor:

--- alıntı ---
...
Fethullah Gülen Hocaefendi’ye karşı da derin bir sevgi besleyen Ergün Amca bu konuda bize biraz dert yandı. Hocaefendi’ye yapılan eleştirilerden müteessir olduğu her halinden belli olan Ergün Amca şöyle söyledi: “Efendim Fethullah Hoca şöyle, nurcular şöyle diye konuşuyorlar. Fethullah Hoca kimmiş, Said-i Nursi Hazretleri kimmiş bir araştırsana kardeşim… Ben sana şimdi anlatayım Fethullah Hocayı… Abi çocuk burada eğitim fakültesinden mezun oluyor, ceketini sırtına alıp taa Moldavya’ya gidiyor. Düşünebiliyor musun sen burada Hakkâri’ye adam gönderemiyorsun, o çocuk ta nereye gidiyor. Bu ne demek kardeşim, ne demek! Bu eleştirileri yapanlar bunların hiçbirinin farkında değil ki. Kısıklı’da Hocaefendinin destek olduğu bir yurt var, caminin bitişiğinde, dünyanın her tarafından öğrenci geliyor orada eğitim alıyorlar. Çin’den, Kazakistan’dan, Arnavutluk’tan, her yerden geliyorlar… Bir gün oraya mutlaka gidin, yapılan hizmeti görün… Ben bu yurda daha inşaat halindeyken gitmiş bir öğrenci götürmüştüm, o zaman Hocaefendi İstanbul’daydı. O kadar güzel bir çalışması vardı ki bütün kuruluşlar hayran oluyordu.”
...
--- alıntı ---

http://www.dunyabizim.com/m...
devamını gör...
küçük şehirlerin içinde bulunduğu durum. bizim belediyenin temiz çevre sloganıyla her yeri donatmışken sokaklara çöp bidonu koymaması şaşılacak şey diyecektim ama burası türkiye.

devamını gör...
şebnem işigüzel kitabı.--- alıntı ---

çöplük, yazılacak ve okunacak kadar tuhaf, birbirinden çok farklı hayatlar süren kahramanları bir araya getiriyor, soluksuz okunan birkaç hayat hikâyesini bize aktarıyor. bu hayat hikâyelerini taçlandıran geçmiş ise bizi, mutluluk, aile, çocukluk, sevilmek üzerine düşündürüyor. romanın sonunda ise yazar okuyucuyu bambaşka bir durumla yüzyüze bırakıyor: romanı soluksuz okutan bu ilginç kahramanların hayatını nereden, nasıl yakaladığını anlatıyor; bu hayatları kimlerden dinlediyse bizi onlarla yüzleştiriyor. “bazen gördüğümüzü sanırız ama yanılırız,” diyor ya yüzleştiklerimizden birisi, iş de orada kopuyor zaten: roman bir kere daha yazılıyor, başa dönülüp bir kere daha okunmak isteniyor. saçtığı berbat kokulara rağmen çöplük’ü karıştırmanın zevkine doyum olmuyor.
hanene ay doğacak’tan bu yana her yazdığı ilgiyle okunan, son romanı sarmaşık’tan sonra ne yazacağı merakla beklenen şebnem işigüzel’den çarpıcı bir yeni roman.

--- alıntı ---

devamını gör...
--- alıntı ---

her şeye rağmen yaşamak isteyenler düşer sokaklara. yoksa bütün kuleler, köprüler, denizler, otobüsler, trenler, kesici, delici aletler onların. yaşamanın değerini bir tek sokaktakiler bilir. gerçekten yaşayanlar da onlardır, ölmekten korkanlar da.

--- alıntı ---
devamını gör...
beddua meselesine açıklık getirmiştir. ama yine akapeliler saçma sapan konuşacaktır. sahi siz niye o kadar rahatsız oldunuz ki la, yarası olan gocunuyor abi naparsın işte.

--- alıntı ---

israrla yanlış anlamayı devam ettirdiler. bir misalle arz edeyim. birisi size defaatle aynı yalan ve şenaatle hücum etse, bir noktaya gelir sabrınız taşar ve şunu dersiniz: eğer ben senin dediğin gibi öyleysem Allah benim belamı versin, yok değilsem bu yalan ve iftirayı atan senin belanı versin. o gün de duam o oldu. doğrudan hiçbir kişinin, hiçbir partinin, hiçbir topluluğun adını vermedim. bazı sıfatlar ve fiiller sıraladım. her kim şunu şunu şunu yapıyorsa dedim... o sıfatı taşımıyorlarsa, o fiilleri işlememişlerse neden bu kadar rahatsız oluyorlar, üzerlerine alıyorlar? komplolara vehimlere dayalı bu iftiraları seslendirenlerin, gazetelerine sayfa sayfa taşıyanların bu duama “amin” diyebilmelerini beklerdim. diyemediler. bilakis istismar ettiler. yine aynı noktadayım. eğer biz çeteysek örgütsek Allah bizim belamızı versin, eğer ‘paralel’ devletsek bizim belamızı versin, değilse bunları bu masum cemaate isnad edenlerin belasını versin! bu duaya “amin” diyecek vicdanî rahatlığı olmayanlar akıbetinden endişe etmeli.

--- alıntı ---
devamını gör...
eğer biz çeteysek örgütsek Allah bizim belamızı versin, eğer 'paralel' devletsek bizim belamızı versin, değilse bunları bu masum cemaate isnad edenlerin belasını versin! bu duaya "amin" diyecek vicdanî rahatlığı olmayanlar akıbetinden endişe etmeli.

bu sözü neresinden anladığını akp li ve islamcıların merak ediyorum. çok kirlililer ve kirli bir operasyon yürütülüyor maal-esef..
devamını gör...
gezi'ye en şiddetle karşı çıkan grup bunların oluşumuydu, şimdi geziyi destekliyorlar.

hadi zaman gazetesi televizyonları v.s. anlıyorum da bu cemaate mensup adam bu dansözlüğü görmüyor mu arkadaş?

"gezi olaylarında binlerce insana zulüm yapılırken neredeydiniz?" diye sormuyorlar mı?

türkiye için akp'den bile daha tehlikeli bir oluşum.

artık hangisi amerikaya daha çok yaranabilirse o galip gelecek gerçi savaştan.

tayyip de hiç fena değildir ha amerika'ya yağ yakmada, öyle galibi hemen hocaefendi diye belirlemeyin derim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar