virüs nedeniyle suudi arabistan, iran ve vatikan'da bazı dini mekanlar kapatılmış veya etkinlikleri sınırlandırılmış.

türkiye'de de benzer bir salgın karşısında ne yapılabileceği ilahiyatçılara sorulmuş.

buradan

--- alıntı ---

nihat hatipoğlu: cuma namazları açık alanlarda kılınabilir

"biz de virüsten korunmak için tıbbın, bilimin gerekliliği neyse ona göre hareket etmeliyiz. kucaklaşmadan, tokalaşmadan, toplu yerlerden uzak durmamız gerekir. doktorların dediklerini ciddiye alalım.

diyanet işleri bu konuda doktorlarla koordineli çalışır, onların vereceği bilgilere göre hareket eder. şayet bir müslüman ülkede virüs yayılırsa bir süre evlerde ibadet edilebilir ya da cuma namazları açık alanlarda kılınabilir. başkanlık bütün uyarıları dikkate alacaktır. şu aşamada korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum ancak ciddi uyarı gelirse önlem almak da dinin gereğidir. tebdir almadan dua olmaz”


saim yeprem: “cemaatle bir araya gelmeyin denirse ibadetimizi evlerde yapacağız”

yaşanan süreçte yetkililerin dinlenmesi gerektiğini ve islam’da “kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın” diye bir ayetin olduğunu söyleyen prof. dr. saim yeprem,

“allah’ın emaneti olan bedenimizi sağlam tutmak toplumu sağlam tutmaktır. şu an yetkililer tıp doktorlarıdır. sağlık bakanlığı toplum sağlığı için hangi tebdirleri uygun görüyorsa ona göre davranmamız dinin gereğidir. bu konuda uzman olan müslüman doktorlar cemaate bir araya gelmeyin derse ibadetlerimizi evimizde yapacağız. hatta evde bile nasıl davranacağımızı söylerse ona uygun davranacağız”

dedi.


hayri kırbaşoğlu: “cemaatle kılacağım diye hastalığı başkalarına bulaştırırsa vebale girmiş olur”

prof. dr. hayri kırbaşoğlu, hastalığın durumuna göre riskli duruma gelinirse her yerin kapatılabileceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"sadece cami değil. cami olduğu için özel bir uygulama olmaz. gerekirse cemaatle camide namaz kılmak yerine evde kılmada dinen bir mahsur yok. hatta hastalığın yayılmasını engellemek bakımından dinen toplu halde kılınmaması daha uygundur. çünkü işin içine kul hakkı da giriyor. bir kişi hasta olduğu halde ilaa ki cemaatle kılacağım diyerek hastalığı başkalarına bulaştırırsa o kişilerin de vebaline girmiş olur."

kırbaşoğlu, bağışıklık sistemine dikkat eden, sağlıklı beslenen, toplu ortamlardan uzak durarak gerekli önlemleri alan insanların maneviyatlarını sağlam tutmak için bol bol dua da edebileceğini söyledi.

arif arslan: hz. ömer veba olan yere girmemişti

ilahiyatçı yazar dr. arif arslan da hz. ömer devrinde yaşanan bir olaydan örnek verdi.

"veba salgını oluyor ve hz. ömer vebalı yere girmiyor. ebu ubeyde, ömer’e ‘allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun’ diye çıkışınca ‘evet Allah’ın kaderinden başka bir kaderine kaçıyorum’ diyor. yani mümkün olduğu kadar sakınmak lazım. islam temizlik dini. korunma açısından gerekli her şey yapılabilir. alınacak tedbirlerde sakınca görmüyorum."

arslan buna karşın camilerin kapatılmasını gerektirecek kadar bir önleme gerek görmediğini belirterek, “hac ve umre farklı bir şey. orada dünyanın heryerinden insanlar geliyor. herkes hasta olacak diye bir şey yok” dedi.

“koronavirüse karşı veba duaları okunabilir”

dua etmenin kazaları önlemede bile etkisi olduğunu söyleyen arslan, “şimdi hastalığın başlamasıyla evhama, endişeye kapılanlar olabilir. korku ve evhama karşı kureyş süresinin yedi kere okunması tavsiye edilir”

koronavirüs’e karşı bilinen bir dua olmamakla birlikte veba gibi bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı vebaya karşı edilen duaların edilebileceğini de kaydetti.

--- alıntı ---
devamını gör...
ibadet yerlerinin kapatılması bana göre gereksiz. doktor değilim ama vatandaş olarak kilisenin, havranın, caminin kapatılmasını tasvip etmiyorum ya da modern ibadethaneler olarak müzelerin. zaten buralara gitmek zorunlu değil. belki diyanet memuruna izin verir orası bizi ırgalamaz. ama ibadethane açık kalsın din özgürlüğü, seyahat özgürlüğü kapsamında dileyen kullanmaya devam eder.

salgın çok ciddi boyutlara varırsa dışarı çıkma yasağı olur. yahut gitmenin zorunlu olduğu kurumların kısa süreliğine kapatılması söz konusu olur, okul gibi( çünkü gitmeme seçeneği sunulmadığından bu imkan getirilmiş olur)
devamını gör...
virüs salgını ciddiye alınıyorsa muhakkak alınması gereken önlem.

diyanet bunun için en kısa sürede adım atmalıdır. ülkemizde camilerin devamlı müdavimi yaşlı insanlar, corona virüsü de en çok yaşlı insanların ölümüne neden oluyor. yarın cuma, camiler-mescitler kapatılmazsa hepimiz cuma namazına gideceğiz, 1 kişi bile cami veya mescitlerde virüs kapıp ölse bunun vebali vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar