covid 19 günlüğü

bugün 9 gün oldu covid 19 pozitif çıkalı. hem geride kalanları uyarmak hem de bilmeyenleri bilgilendirmek için bu nasıl bir hastalıktır yazmak istiyordum nasip bugüneymiş. hoş daha evvelden yazmak istesem de yazamazdım öylesi bir halsizlik vardı ya neyse. biraz uzun bir tanım olacak, sıkılmamanızı dilerim:
1. gün: gece üşüyerek ve titreyerek uyandım. bu mevsimde hava sıcak olduğu için ince bir örtüyle ve balkonda yatardım hep, “herhalde cereyanda kaldım” diye düşünüp kendimi terletmeye karar verdim. 3-4 kat giyinip battaniyeyle yattım. sabaha kadar iyi terledim ama hastalığı atamamıştım. maalesef o halde işe gittim. akşamı zor ettim eve geldiğimde hala üşüyordum.
2.gün: geceden kendimi battaniye ve elbiselerle terletmeye çalıştım ki sabaha kadar iyi olayım. hanım sağolsun nane limon filan yaptı. her halde sabaha kadar iyi olurum diyorum ama olamadım. üşüme ve terleme var sürekli. işe gittim ama halsizlik var ve eklemlerim sızlıyor. öğlen arasında “artık yapamayacağım” diyip izin aldım. sürekli üşüme ve terleme var, halsizlik ve eklem sızıları var. yine kat kat giyinip kendimi terletirsem iyi olurum kafasındayım. akşama kadar battaniyenin altında terden sırılsıklam oldum ama bir şey değişmiyor.
3.gün: halsizlik ve eklem sızılarına boğaz ağrıları ve -afedersiniz- cırcır da eklendi. şüphelenmeye başladım “covid 19 mu acaba” diyerek ama devlet hastanesine gitmek çok riskli. orda illa ki pozitif olan var ve sağlam gidip hasta dönme ihtimali de var. bugün de kendime bakayım, yarına geçer herhalde.
4. gün: halsizlik ve eklem ağrılarına devam. boğaz ağrısı şikayetiyle yakındaki bir özel hastaneye gidip muayene oldum. doktor ne olur ne olmaz düşüncesiyle sürüntü aldırıp covid 19 testi yaptırmaya sevk etti bir de boğaz ağrısı için antibiyotik verdi, “bademcikte kızarma var, iltihap başlangıcına benziyor” diyerek.
4.gün: öğlene doğru ilçe sağlık müdürlüğünden aradılar “testiniz pozitif çıktı” diyerek. “ne yapmam lazım” dedim, “bir odada izole olun, yemeğinizi kapıdan alın, evdeki her şeyi dezenfekte edin, kimseye yaklaşmayın, temas etmeyin, biz size yarın ilaç göndereceğiz, antibiyotik bittikten sonra kullanın” dediler. ilk anda inanamadıysam da sonra idrak ettim meseleyi. yine de pek endişem yok, kronik rahatsızlığım yok, sigara içmiyorum, yaşlı da değilim “zaten hastaların %90’ı iyileşiyor, Allah’ın izniyle bu geçici bir olay” diyorum.
5.gün: halsizlik azaldı, iyi oluyor gibiyim.
6. gün: ilaç getirdiler. gerçi biraz daha iyiyim ama geçmeyen bir terleme ve cırcır var ya o sinir bozuyor.
7. gün: bugün biraz ağırlaştım. halsizlik yine arttı, terleme ve kemik ağrıları var.
8. gün: belirtiler aynen devam, yatağa yapıştım resmen ancak lavabo için kalkıyorum. mide bulantısı var, kolonyanın kokusunu alamıyorum. gerçekten doğruymuş, koku diye bir his kalmadı. burnuma sokacağım neredeyse ama yok, hiç bir koku yok, gerçekten. ciğerlerimde yanma var, resmen o sıcaklığı hissediyorum göğsümde.
9. gün: kemik sızıları aynen devam ediyor. yatakta geçen bir gün. mide bulantıları devam ediyor. hiç bir şey yemek istemiyorum.
10. gün: her sabah ilçe sağlık müdürlüğü’nden ararlardı “öksürük ve nefes darlığı var mı” diye artık onlar da aramıyor. anladığım ki öksürük ve nefes darlığı yoksa hastaneye almıyorlar, grip muamelesi yapıyorlar. biraz sinirim bozulsa da hak veriyorum, durumu ağır olanlar varken evde geçirebilecek kişileri hastaneye almamakta haklılar. ne o kadar yer var ne de iyileşebilecek kişileri riske atmaya gerek var.
11. gün: belirtiler aynen devam ama daha hafiflediler.
12. gün: koku alabiliyorum artık çok şükür, diğer belirtiler de azaldı ama devam ediyorlar.
13. gün: belirtiler iyice azaldı sadece eklem yerlerinde sızlama var biraz, o da geçer inşallah yakında.

evet durumlar böyle arkadaşlar. klasik olacak ama söyleyeyim, bu hastalığı ciddiye alın. benimki orta şiddette belirtiler gösterdi ama size ne olacağını bilemezsiniz. üstelik bulaştırdığınız kişiye ne olacağını da bilemezsiniz. maske ve eldivensiz dışarı çıkmayın çünkü adamı resmen yatağa yapıştırıyor bu illet. kendinize iyi bakın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar