buradan tamamını okuyabilirsiniz efendim.

özetleyecek olursak; genel olarak hükümlüler, özel olarak da çocuklu kadın, yaşlı ve suça sürüklenen çocuklar hakkında etraflıca düzenleneme öngören bir pakettir.

şu an taslak halinde tabii, meclis görüşmelerini takip ederiz ilerleyen zamanlarda.

öncelikle karışıklığa sebep olmaması için belirteyim ki bu yasa, ceza miktarları ile alakalı bir ceza yasası taslağı değil; cezaların uygulanması hakkındaki infaz yasası hükümlerinde değişiklik ve okuyunca anlayacağınız üzere bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilmesi hedeflenen bir yasa.

esasen bu tip yasalarda değişiklik yapılması, toplumdaki kurallara uyma ve düzen bakımından hukuk aleminde pek tasvip edilmez. misalen vergi yasalarında değişiklik yapılması, af indirimi yapılması veya bazı büyük şirketlerinin borçlarının tamamen silinmesi, bizim algımızda kötü bir izlenim bırakır ve vergiyi zamanında ödemekten imtina etmemize sebep olur. iç motivasyon çoğu zaman "zaten indirim oluyor" şeklindedir.

işte bunun ceza yasaları bakımından gerçekleşmesi ise son derece hassas bir durum olarak kabul edilir lakin covid-19 virüsü sebebiyle böyle bir düzenleme olması da gözden kaçmamalıdır.

pakete dair birkaç kelam edersek:

öncelikle paketin dışında kalan suçlar genel olarak kasten öldürme ve terör suçu ile örgütlü suçlar şeklinde özetlenebilir.
yine aynı bilgiden, uyuşturucu madde ile ilgili suçlar (kullanım, ortam sağlama, aracılık etme, tiaretini yapma ile cinsel suçlar da paketin ne dahil edilmiş oluyor.
peki paket nasıl işliyor?
efendim halihazırda uygulana gelen ve koşullu salıverilme- şartlı tahliye uygulaması için cezanın 2/3 oranında çektirilmiş olması şartını 1/2 ye düşürüyor en basit haliyle. yani kişiye verilecek ceza miktarında bir değişiklik olmamakla birlikte sadece infaz bakımından bir düzenleme getiriliyor. "şimdi bunun pratik değeri ne ki" diye sorduğunuzu duyar gibiyim, evet fiili olarak ceza miktarları azalmış gibi bir etki oluyor. ancak hukuki anlamda mesele daha farklı değerlendiriliyor...

aynı pakette bir de denetimli serbestlik uygulamasının süresinin bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıl olacağı belirtilmiş.
ben bunu, denetimli serbestlik süresinin istatistiklerine bakarak yorumlama yanlısıyım. yani bu ülkede denetimli serbestlik süresinde suç işlemeyen kişilerin istatistiği, bu sürenin işlevini bize gösterecektir. devletin şu anda virüs sebebiyle toplu yerleri seyrekleştirmeye çalıştığının farkındayım lakin, dışarda durduğu her an en az virüs kadar tehlikeli olan kişilerin de "belki suça bulaşmaz" düşüncesiyle denetim altına alınmasını doğru bulmuyorum.

paketin belki de en güzel yanı ise çocuklu kadınlar ve çocuklar için olan düzenlemeler.

en çok eleştirilecek yanı ise: cinsel suçların da dahil olması.
ve ben hala ısrarla hükümetteki terör ve örgütlü suçlar katılığını anlayamıyorum. burada şunu atlamayalım: terör suçları zaten yasanın normal halinde de koşullu salıvermeye izin vermeyen hüküm mevcut. yani bu paket var olan durumu - örgütlü suçlar bakımından- korumaya devam ediyor.
devamını gör...
taslak haline baktığımızda akp nin torbacıları sokağa mı salacağız diye itiraz ettiği süleyman soylu nun okulların yanında görürseniz ayaklarını kırın dediği ama mhp nin onlar suçsuz dediği uyuşturucu satıcıları için de ceza indirimi öngören paket.
hamileler yaşlılar için düzenlemeler yapılması iyi gibi görünüyor.
son şeklinde değişecek mi paket bilmiyoruz.
devamını gör...
akp'nin ekonomik kriz döneminde çıkarmayı başaramadığı, corona virüsü pandemisi ile tekrar gündeme getirdiği af meselesi.

belden aşağıya sıkan, bıçak vuran, tehdit eden mafya bozuntuları da taslağın içinde herhal. akp toplum düzeni için kuklacıdan bir işaret görmüş olmalı. inşallah o çıkanlar işleyecekleri ilk suçu bu affı çıkaranların bağrında işler. sizin ki can da bizim ki patlıcan mı? affedeceksen devlete karşı işlenmiş suçluları affet, fertlere karşı suç işleyenleri niye affediyorsun?
devamını gör...
birkaç yılda bir çıkarılan infaz sistemi değişikliğinin son örneği.

boyu kadar sabıka kaydı olanların dışarıda gezmesinin nedeni bizim infaz yasamızdır , infaz yasamız başlı başına bir af yasası olduğu için ekstra indirime gidilmesine gerek yoktur,

bu nedenle yeni pakete de gerek yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar