covid-19 virüsü

suudi arabistan'da gün itibariyle 66 kişinin ölümüne sebep olmuş sars hastalığı kollarından bir tanesi.

--- alıntı ---

suudi arabistan başta olmak üzere birçok ortadoğu ülkesinde rastlanan virüs, akciğer ve böbrekleri tahrip ediyor. bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı ifade ediliyor. kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

--- alıntı ---
devamını gör...
coronavirüs enfeksiyonuna karşı aşı bulunmamaktadır. genel önlemlere dikkat ederek;
1. dengeli beslenme,
2. havadar yerde düzenli uyku,
3. düzenli spor ile enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir. bunların yanında;
1. sık el yıkama alışkanlığı,
2. hasta kişilerle temastan kaçınmak önemlidir.
devamını gör...
corona virus.

basit soğuk algınlığından ciddi akut solunum sendromuna (severe acute respiratory syndrome, sars) kadar geniş etki alanı bulunan, solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen, ölümlere yol açan virüs ailesi.
coronaviruslar, coronaviridae ailesi içinde yer alırlar. zarflı ve tek sarmallı rna virüsleridir, başlıca dört türde sınıflandırılırlar: alfa-, beta-, gama- ve delta coronavirüsler.

hayvanlarda özellikle kedilerde görülen ve bağışıklık sistemini etklileyen bu virüsler insanlarda da burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler veriyor.
corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar suudi arabistan, güney kore, çin, katar ve ürdün’de görüldü.
devamını gör...
oğlu cinde master yapan bir babanın oğlu ile görüşüp aktardığı bilgiyi direkt buraya aktarıyorum..

virusun bir yılan türünden bulaştığı ve yılanın yaşadığı muhitte ise bazı füze vari kalıntıların olduğu buna mukabil cin hükümlerinin biyolojik saldırıdan suphelendigi ve ciddi önlemler aldığı söyleniyor.

ikinci husus ölen ve hastalık bulaşan sayısı:

kişinin aktardığına göre yaklaşık 40 bin kişinin öldüğü ve 25 milyon kişiye bulaşmis durumda. bize gösterilen haberlerde 41 ölü 1400 bulaşma vakası lanse ediliyor. olayın boyutu çok ciddi ve problematik görünüyor. biraz bilim kurgu gibi ama aktaran kişi bu yönde beyanda bulunmuş. sokakların boş olma sebebinin dışarı cikmamaktan ziyade çoğunun ölmesi ile alakaliymis.

sağlık yetkililerinin söylediklerine göre virüs vücuttaki diğer bakteri ve virüsleri de tetikleyip vücudu anında cokertiyor ve henüz nasıl yok edileceğini bulamamışlar. bilinen hiçbir virüse benzemiyormus..

sene 2020: deprem sel yangın salgin... gidişat biraz tuhaf.
devamını gör...
yeni dünya düzenine göre, dünyanın nüfusu çok fazla ve bu sayı 500 600 milyona indirilmeli. abd'li birçok film şirketi bu konuyu beyaz perdeye aktardı.
belki bu bir deneme; lakin birgün bu proje uygulanırsa, israil'de yaşayan tek kişiye salgın hasdelik bulaşmayacak!
devamını gör...
hastalık soğuk algınlığı gibi başlayıp nefes darlığına dönüşüyormuş. sars virüsüne benziyormuş. virüsün hedefi ciğerler. yayıldıkça değişime uğradığı için henüz tedavisi yokmuş. virüsü yılan, yarasa gibi hayvanlar gibi köpekler, kediler ve develer de taşıyabilirmiş.
çin hükümeti acele hastane inşaatlarına başladığına göre olay gerçekten ciddi.
çinden gelenleri ülkeye alıp almamayı tartışmamız gerekiyor.
devamını gör...
uzaylı istilası veya zombi salgını istiyordum aslında. uzaylı istilası amerikan yerlilerinin intikamı içindi. zombi salgını da benim keyfimden dolayıydı ama bu da olur.


ve şarkı söylüyoruz nükleer sığınaklarda
yaşasın, bu dünya yok oluyor!
cennetin çöküntülerinin üzerinde

devamını gör...
birkaç hafta içinde ne olup olmadığı ortaya çıkacak virüs.

bakalım dünyayı kırıp geçirecek mi yoksa sars gibi etki alanı azalacak mıdır göreceğiz.
devamını gör...
bu yüzden çin ekonomisi zarar görmeye başladı bile. şimdi bunun arkasında dış güçlerin operasyonu olduğuna dair komplo teorileri yürütülüyor.
1. dünya savaşı kimyasal savaştı, 2. dünya savaşı nükleer savaşa dönüştü, acaba 3. dünya savaşı da biyolojik savaş mı olacak?
devamını gör...
son gelen bilgiye göre çin de 719 kişiyi öldüren virüs. vaka sayısı 34 bini geçti. 5894 kişinin durumu ciddi.

hasta olup hastaneye gitmeyenleri evden zorla alıp götürüyorlar. hastalığın eşyalar üzerinde canlı kalabildiğine dair açıklamalar var.

doğum yapan bir hasta kadının bebeği de enfekte olarak doğdu ki bu beklenen bir durum değil.

eğer yaz gelince bu hastalık kendiliğinden sönmez ise veya bir aşı geliştirilmezse çin büyük bir çöküşün eşiğinde.
devamını gör...
salgın diye bir film çıkmıştı bir kaç sene evvel. öldürücü bir virüs çinden yayılarak milyonlarca insanı öldürüyordu. bak sen şu işe. sonra amarıga ve avrupa aşısını yapıyordu. bah hele bah. her sene yeni bir virüsle deniyorlar. thanos nüfusun yarısını öldürme konusunda şaka yapmıyordu.
devamını gör...
şimdilik 34.546 kişinin bu virüse yakalandığı ve virüsü ilk teşhis eden doktor da dahil olmak üzere 722 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 23 ocak 2020'de günde 8 kişi ölürken 7 şubat 2020 tarihinde en yüksek sayıya ulaşılarak bir günde 86 kişi hayatını kaybetmiştir. tabi bunlar basına ulaşan sayılar gerçek sayıyı bilmek imkansız olacak. film senaryosu gibi gelse de aslında ben de bir düğmeye basılması yoluyla böyle bir şeyin çin'in başına geldiğini düşünenlerdenim. yasal olarak satışına izin verilmeyen bir yarasa türünden bu virüsün yayılmış olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. bu insanlar yıllardır bu açık hayvan pazarlarından bizim "öğğğk" diye yüz çevirdiğimiz ne varsa yiyorlar. böyle bir şeyin standart bir durum üzerinden başladığını düşünmüyorum. çin nüfus yoğunluğunu, çok fazla turist çeken ve dünyaya çok fazla turist gönderen bir ülke olduğunu da hatırlarsak biyolojik bir saldırı olma olasılığının her zaman var olduğunu düşünebiliriz. umarım ülkemizde çıkmaz. sıkı bir havalimanı kontrolü olduğunu biliyoruz ama yine de bir kişiye dahi bulaşmadan bu illetin ülkemizi teğet geçmesini dilerim.
devamını gör...
türk ekonomisine fayda sağlayan virüs. gerici kemalist yobaz duygularım, erdoğan'ın bu mevzuda suçlu olduğunu söylüyor. ehi ehi ehi.

80 milyon maske siparişi olmuş ülkemize. vosvagen ve pejo, çin'de üretemediği arabaları türkiye'de üretmek için aracılar arıyor imiş. tekstil sektöründe 2 milyar dolarlık fazladan sipariş olmuş. her şerde vardır bir hayır diyeyim ve masum insanlara geçmiş olsun dileklerimi göndereyim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar