covid-19 virüsünün faydaları

bugüne kadar hep zararlarından bahsettik , tamam insanlar hasta oluyor, ölüyor, sağlık sistemi çöküyor , ekonomi çöküyor , iş yerleri kapanıyor , işçiler işsiz kalıyor işverenin işyeri batıyor, bazı sektörler batma noktasına geldi vs vs...

dünyada çevre kirliliğinin artmasında en çok payı olan 2 ülkeden biri olan çin'de fabrikaların çalışmaması nedeniyle hava ve çevre daha az kirlenmiş , pek çok hastalıkta azalma olmuş. bizde bile trafik rahatladı herkes eve kapanınca büyük şehirler daha yaşanır hale geldi. temizliğin önemini daha iyi anladık , avrupalılar bile başka yerlerini de temizlemeye başladı filan ...

--- alıntı ---

bilim insanları, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle küresel çapta hava kirliliğinin azaldığını belirterek, çin'de prematüre doğan bebeklerde hava kirliliğine bağlı ölümün azaldığını ifade etti.

20 aralık -16 mart tarihleri arasında çin'in bütün kentlerinde hava kirliliği azaldı. nitrojen dioksit oranında büyük düşüş görüldü. özellikle fabrika ve endüstriyel tesislerin kapanması kirliliğin azalmasında etkili oldu.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
muhtemelen bu sene dünyada limit aşımı olmayacak. dünya limit aşım günü(earth overshoot day) ne derseniz dünya malum kendini yeniliyor ancak biz bu yenilemeden hızlı tüketiyoruz. bir senede dünyanın kendini yenileceği kaynağın tüketilmesine limit aşım günü deniyor. 2019 yılı için bu tarih 29 temmuz'du. yani 29 temmuz 2019 gününden sonra 2020'den yemeye başlamıştık.
devamını gör...
annemin ameliyat olması gerekiyordu, bu sebepten testleri ile ilgili olarak korona mevzusundan öncede gittim. adım atacak yer olmuyor normalde, yemin ederim semt pazarında bile hiç o kadar yoğunluk hatırlamıyorum. 2 gece önce yatışı için gittim, bugün öğlende almaya, normal zamana kıyasla in cin top oynuyor. acil önleri falan boş. nasıl oluyor peki? oluyor işte binlerce insan gereksiz yere meşgul ediyor demek ki oraları ve sağlık çalışanlarını. zaten çoğu insan vicdanen bunun farkındadır. gerçek hastaya zaten lafımız yok asla. her neyse olan yine saglıkcılara oldu. her türlü yardırıyor onlar.
devamını gör...
insanlığa temizliğin olması gereken bir şey olduğunu gösterdi.

çevreyi insanların kirlettiğini gösterdi ve evrene en büyük zararı 'aklı' olan insanın verdiği gözler önüne serdi.
devamını gör...
insanların içindeki gizli yetenek ve potansiyeli ortaya çıkarmasına vesile olması. sosyal medyaya bakılırsa ülkede ne çok müslümler, yerli picassolar, pavarottiler varmış.
devamını gör...
insanların , akrabaları olduğunu hatırlamasını sağladı .

telefonda öylece mahkeme duvarı soğukluğuyla duran anlamsız aile whatsapp grubumuzun bugün asla susmaması ve herkesin birbirine sonsuz sevgi anlayışla yazdığı mesajlarıyla “aa bir ailem varmış !” diye hatırlamama yardımcı oldu mesela .
*
devamını gör...
65 aylıkları kolayca işsizlik desteğine dönüştürülebilir. hem esnaflar için hemde hastalık yayılmaması için yeterli önlem alınmadığına göre en çok bu faydası hedefleniyor olmalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar