cuma gecesi

perşŸembe'yi cuma'ya bağŸlayan gece.

Allahü teala cuma gecesinde bütün müslümanları mağŸfiret eder, günahlarını bağŸışŸlar. (hadis-i şŸerif)
devamını gör...
en hayırlı gecedir. rivayete göre kıyametin kopacağı gün bugündür. kılanan namazların ve duaların en çok kabul olduğu gün. müslümanların kutsal zamanı.
devamını gör...
perşembe'yi cuma'ya bağlayan gece.

allahü teala cuma gecesinde bütün müslümanları mağfiret eder, günahlarını bağışlar. (hadis-i şerif-ebu ya'la)

cuma gecesi ve günü bana çok salevat okuyunuz. (hadis-i şerif-gunyet-üt-talibin)

cuma gecesi, cuma gününe tabidir. (abdülkadir-i geylani)

*
devamını gör...
peygamber efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem) buyurdularki:

her kim cuma günü ve gecesi,bana yüz kere salat okursa,allah'u teala onun ahiret isteklerinden yetmiş,dünya hacetlerinden de otuz olmak üzere yüz arzusunu yerine getirir ve size hediyeler geldiği gibi,o salatları da bana arz edecek meleği Allah'u teala bu hususta görevlendirir.şüphesiz benim ölümümden sonraki ilmim,sağken bilmem gibidir.

devamını gör...
dini takvime göre, persembeyi cumaya baglayan gecedir, yani bu gece. ama hayatimiz herseyimiz gibi bunu da yanlis olarak cumayi cumartesiye baglayan gece saniyoruz.
devamını gör...
bu gecedir.babamdan rivayet odur ki:"bu gece üç ihlas bir fatiha okuyup geçmişlerimizin ruhlarına hediye etmemiz gerekir,zira onlar bunu bizden isterler,hatta ruhları bunun için evimize bile gelirler".ben inanıyorum,neden olmasın.
devamını gör...
din literatüründe perşembeyi cumaya bağlayan ve bazı kaynaklarda kadir gecesine denk kabul edilen gecedir.
akıl baliğ olduğumdan bu yana her cuma gecesi muhakkak kaderime yön verecek, ekstrem boyutta iyi ya da kötü bir olay yaşayıp ardından gece boyunca tüm hayatımdaki doğru ve yanlışları tartıp, gecenin sonunda da bir arınma yaşıyorum ve içimdeki nuh tufanı sonrasında bir güvercin kapıma ağzında bir zeytin dalıyla geliyor. yorsa da sonunda tüm yanlışlarımdan temizleneceğimi ve ibret levhasında bir çiziğimin daha olmasını bilmek o geceyi daha sabırlı geçirmeme vesile oluyor. öyle bir gece ki var olduğumu ve bunun misyonunu en berrak şekilde bu gece tekrar tekrar anımsıyor ve sonraki 7 gün yine yeni yeniden hatalarım ve eblehliklerimle geçiyor. hangi hafta ve hangi yıl olacağını bilemem ama muhtemelen yine bir cuma gecesi öleceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar