cuma hutbelerinin uyutması

neden böyle sorusuna verilecek cevaplardır. neden bu kadar uzun ve ağdalı bir anlatım tercih edilir ve cumadan çıkanların aklında hutbeden hiç bir şey değil de, az bir şey kalır. diyanetin hutbelerini yazanların meramının anlatmakta bu kadar yetersiz olmasımı dır? sorun , ya da hutbeyi okuyan imam efendilerin kifayetsizliğindenmidir?. böylesine soruları sorması gerekenler önce kendilerine sorsunlar.
devamını gör...
cemaatin uyumak için bahane arıyor olması yeterlidir.
bu uykucuların bir de çalar saati vardır ; allahümme entesselam ve-minkesselam tebarekte ya zelcelal-i vel-ikram duasını duyunca uyuyan kalmaz içerde.
hoca bir gün hutbede bu duayı okusa, birkaç defa tekrar etse herkesin gözü açılır zaten.
devamını gör...
kalpten çıkan söz kalbe gider derler. hele bazıları yalandan celallenmiyor mu? böyle ağlamaklı olmalar, sesi titretmeler falan. hutbe değil tiyatro sahnesi mübarek. ama yetmiyor işte. ayrıca vaaz verenimiz çok, sanırım işin kolay ve zevkli tarafı.
devamını gör...
cemaat ve imam tarafında nedenleri var ama imamlar da hutbeler için hazırlanmıyor. birçoğu cuma namazı öncesinde diyanet'in sitesinden çıktı alıp gidiyor. geçen hafta gittiğim camide imam kekeleye kekeleye hutbe okudu. yav namazdan önce bi üstünden geçseydin şunun cemaate ayıp olmasaydı ama adam belli ki hiç okumamış.

e haliyle hutbenin bir anlaşılacak bir tarafı da kalmıyor durum böyle olunca.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar