cuma namazı

müslüman'ın olmazsa olmazlarından, kendisini bayram havasında yaşattığı güne anlam veren faaliyet ..

mü'minlerin bir araya gelip (cem olduğu) halleştiği mübarek vaktin en mükemmel şekilde değerlendirilmesi.

gerçi günümüzde pek fonksiyonunu göremiyor fakat olması bizim elimizde...
devamını gör...
koşturarak zar zor yer bulup bir camiye hutbe esnasında yetişip, 2 rek'atlık farz namazı kıldıktan sonra geliş hızından biraz daha hızlı konuşmadan sessizce kalabalık bir şekilde olay yerinin terkiyle günümüzde yaşatılan kültürel enstantane(!)...
devamını gör...
cuma namazını emreden ayete bakıldığında kadınların da kılması gerektiği anlaşılan namaz. sadece kılmayabilirsiniz ruhsatı verilmiştir kadınlara. kadınlar da bu ruhsatı yüzyıllardır sonuna kadar kullanmıştır.
devamını gör...
cuma namazı sadece erkeklere farz değil hanımlara da farzdır. bir hanımın malum sebep dışında cuma namazına katılmamak için bir mazereti olamaz. turkiye'deki uygulumanın nedeni 'höst kadın kısmısı evinde gerek' zihniyeti olabilir. diyanet işleri başkanlığı'nın bu konuya el atıp camiler ve mescitlerde gerekli düzenlemeleri yapıp hanımların da iştirakini sağlaması boynunun borcudur.
devamını gör...
üstüste çok geçerli bir bahane olmaksızın (çalışıyor olmak kesinlikle değildir) 3 defa gitmeyenleri dinden çıkaran namazdır. tekrar kelime-i şehadet getirip müslüman olmak gerekir maazallah.
eğer iş şartları yüzünden gidilemiyorsa derhal o işten çıkmalı, etrafta müslümanların bulunduğu bir yerde helal para kazanarak çalışmalıdır.
devamını gör...
gidilmemesi sebebi ile dinden çıkılmayan ve dahi münafık da olunmayan namaz.

ehli sünnet inancına göre amel imandan bir cüz değildir zira.

ayrıca küfür ithamı ne kolay yapılır oldu. şaşıyorum bu cürete.
devamını gör...
Allah, önemsemediği için üç cumayı terkeden kimsenin kalbini mühürler.
(ebu davud, ibn mace, tirmizi, nesai) ve
birtakım kimseler, ya cuma namazını terketmekten vazgeçerler ya da Allah onların kalplerini mühürler ve artık onlar gafillerden olurlar. (müslim, nesai) şeklinde iki hadis-i şerif varken gidilmemesinden şiddet ile sakınmak gereken namaz.
kalbi mühürlüler ve gafillerin kur'an ve hadislerde kimler olduğunu anlatmama gerek yok herhalde.


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar