abi bi hafta da yardım isteyemeyin lan. yeter lan harbiden yeter. bakın burda yardım etmek, 3-5 lira değil mevzu olan. mevzu diyanetin cuma namazını gelir kapısına çevirmesi.

birçok insan sırf bu yüzden cuma'ya gitmek istemiyor. farz ibadetimi yerine gitirim diye camiye gelen insanları söğüşlemeye döndü olay. iğrendirdiniz artık.

sadece bunlar mı. herhangi bir cemaate yanaş o da öyle. ulan sırf Allah rızası için hiçbir dünya menfaati beklemeden din anlatan yok mu bu memlektte.
devamını gör...
bu hafta şahit olmadığım durumdur. ne imam efendi böyle bir şey dedi hutbede (biraz geç geldiğim için vaazda duyamazdım ama dememiştir) ne de çıkışta para toplandı bu hafta. halbuki kandil olması hasebi ile mevcutlu çok olup hasılatta pik yapabilirdi.
devamını gör...
her cuma her cuma söylenmesi sıkıcı ve cemaati camiden soğutucu bir eylemdir. para isteme yerine cami girişlerine turnike konulabilir. turnikeler akbil sistemiyle entegre çalışmalı, ücretlendirme sürekli camii kulananlar için %70 oranında indirimli olmalı. örneğin cuma namazlarında camiye giriş 5 tl. hiç cuma namazı aksatmayanlar için 2 tl olmalıdır. diyelim ki öğle namazını camide kıldık. öğle namazı için 1 tl akbil bastık. ikindiyi de camide kıldık. bu defa camiye girerken aktarma yapmalı 30 kuruş düşmeli. bütün vakitleri camide kılanlar için ertesi gün akbil iadesi yapılmalı. böylece sürekli para muhabbeti yapılarak hem caminin uhrevi havası dağılmamış olur, hem de imamların iş yükü hafifler. bence mantıklı bir sistem olabilir. denemeye değer.
devamını gör...
abi her nedense cami ile, cemaat ile, ezan ve abdest ile işi olmayanların zihnini meşgul ediyor. hadi az bi yanılma payımız olsun, en ufak bir istekte "daha da camiiye gelmem" diyerek zaten abdestte, namazda gözü olmayanların dikkatini çekiyor.

hoca istiyor, rica ediyor "camiimize yardım edin, eksiklerimiz , ihtiyaçlarımız var" diyor sen ister verirsin ister vermezsin. bu kanun değil ki.

vermeyecekseniz duymazlıktan gelir, namazınızı kıldıktan sonra kirişi kırarsınız, hepsi bu. "sorf bo yozdon comooyo gotmoyorom ortok" he aslan he.

senin tek derdin camiinin ihtiyaçları için yardım istenmesi. yoksa yardım falan istemeseler, on numara namaz kılarsın.
devamını gör...
gayet olağan bir durumdur. bazen caminin ihtiyaçları için, bazen de diyanet vakfının projeleri için toplanır. kimseden zorla para talep edilmez, verenler Allah rızası için verir. "söğüşlenmek" kelimesi argoda para kaptırmak anlamına gelir, oysa sizin özgür iradeniz var. argo dedik devam edelim; boş yapmayın yani abicim, hadi.
devamını gör...
camiye gitmeyen biri olarak normal karşıladığım durum. bu kadar cami bolluğunda hepsine yeterli ödenek verilebildiğini düşünmüyorum, ufak tefek işler için toplanması makul, ki toplanan para ancak böyle işlere yeter diye düşünüyorum. hatta imkanı olan aylık ufak bi meblağ belirleyip onu kenara ayırabilir ve her cuma verebilir, bunu düzenli hale getirirse de bu para toplama çağrısı onu rahatsız etmez.
devamını gör...
zorla değil gönüllü olarak istenen yardım.

vermeyin abicim önünüzü mü kesiyorlar. şahsen ben vermiyorum. * gayet içimden gelirse veririm yoksa imam ne der hacı hoca ne der hiç sallamam.
devamını gör...
bu bir sadakadır. verenin bile yaptığı bu ameli gizlemesi gerekirken, ben sadaka vermiyorum, para istenen camiye de gitmiyorum diyerek hayırsızlığı alenileştirip hayır işlenmesine eleştirel yaklaşımla elinden gelse mani olacağını ilan etmek Allah katında neye tekabül eder bunu düşünmüştür inşallah müslüman kardeşlerimiz.
devamını gör...
insanları islama ısındırmak gerekiyor. gelsin namazını kılsın diye bir olay olamaz. bu derece pamuk ipliği ile bağlı olan insanları soğutmaya kimsenin hakkı yok. insanların camiye özendirilmesi gerekirken şu durum yaşatılıyor.

insanların odak noktası para. evet gönüllü veriliyor ama mesela ben küçük bir ilçede yaşıyorum. camiden çıkarken en az 5 tane tanıdığım ile birlikte çıkıyorum. bunlardan biri bağış kutusuna bir şey atarsa diğerleri de atmak zorunda hissediyor. bunu yaşayan adam da bir daha camiye gelmeyebiliyor.

sen ben önemli değil. ama o adamları kazanmak önemli. farzını yerine getirip getirmemesi onun problemi ama insanları dinden soğutmak soğutmayı yapanın problemi. ha gelirse gelsin kendi bilir beni ilgilendirmez diyorsanız o da sizin bileceğiniz iş.

bu iş arada bir olur. tabi ki camiye yardım edeceğiz. ama bu işin her hafta rutine binmesi sıkıntı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar