cumartesi anneleri

27 mayıs 1995 cumartesi günü başŸlayan. gözaltına alınan ve kayıplara karışŸan çocuklarının bulunmaları için her cumartesi günü saat 12.00 de galatasaray lisesi önünde yarım saat bekleyen annelerin protestosudur.diğŸer protestolar gibi cop ve gaz bombaları ile son bulmuşŸtur. defalarca, bu çaresiz bekleyişŸ ve ardından gelen coplar devam etmişŸtir.
devamını gör...
çocukların beyaz toros la tehdit edildiği döneme denk gelir.
x-bak eğer uslu durmazsan beyaz toros gelir,seni götürür.
y-beyaz toros nedir?
x-ona bindirilen bir daha geri dönemez.annem-babam bile ondan korkuyo yaa!
y-.... ..... (o çocuk gözler, dehşete bürünmüştür.)(bkz: jitem)
(bkz: asit kuyuları)(bkz: ergenekon)
devamını gör...
her cumartesi günü saat 12'de istiklal caddesi üzerindeki galatasaray lisesi önünde toplanan ve bugün eylemlerine katıldığım oluşum. bir yandan ağlamamak için kendimi zor tutarken diğer yandan bir insanın nasıl olup da bunca acı yaşayıp daha hala mücadele verecek gücü kendinde bulmasına hayret ettim. herkese yıpranmışlığından yıllardır kullanıldığı belli olan kayıp kişilerin afiş halindeki fotoğrafları ve birer kırmızı karanfil dağıtıldı. her hafta bir kayıp yakını kendi akrabasının başına neler geldiğini anlatıyor. bu hafta anlatılanlar korkunçtu, yazıp tekrar ayrıntılarıyla hatırlamak istemediğim kadar korkunç.. bendeki afişte "abdullah dağ"ın fotoğrafı vardı ve fotoğrafta en fazla 13 yaşında gösteren, gözleri aynı uğur kaymaza benzeyen bir erkek çocuğu vardı. o kayıp kişilerin fotoğraflarıyla, isimleriyle, hikayeleriyle karşılaştıktan ve yakınlarının hallerini gördükten sonra hayattaki pek çok şey öyle anlamsız geliyor ki insanın gözüne.. işin acı yanı oradaki pek çok kürt kadını başörtülüydü, kayıp aileleri de keza müslüman aileler ama eyleme katılanların çoğu yine hep solcu ya da liberal arkadaşlardı...

ey cemaat-i müslimin! nerdesin?
devamını gör...
yakınlarının polis, jandarma ya da herhangi bir güvenlik ve kolluk kuvvetlerinin gözaltına alındıktan sonra kaybolduğuna inanan annelerin her cumartesi galatasaray lisesi önünde saat 12' de yaptıkları eyleme katılanların tümüne verilen ad.
devamını gör...
cihan aktaş'ın son yazısına konuk ettiği annelerdir. 'beni aramaktan vazgeçme' başlıklı yazıda oğlunun kaybolması ile hayatı alt üst olan bir annenin yaşadıklarını anlatıyor. yıldız ramazanoğlu da zaman'da yazdığı 'cumartesi annesinin bakamadığımız siması' başlıklı bir yazıda yine bu acılı insanlar için hissettiklerini yazmıştı. kadın yazarlarımız, anne oluşları hasebiyle, daha kolay empati kurdukları için olsa gerek, meselenin insani yönüne daha kolay bakabiliyorlar. bu insanların bir anne olarak yüreği yanıyor ve haklı olarak bir şeyler yapma isteğindeler. çocukları velevki suçlu da olsa annenin gözünde çocuk yine çocuğudur. en azından cesedini, ölüsünü, ziyaret edebileceği mezarını isteyebilmek bir anne için kolay olmasa gerek. yargılanmak ve suçlu ise cezasını çekmek doğaldır, ama bu annelerin bir çoğunun çocuğu keyfi infazlara kurban gitti ve cesetleri yok ortada. istiklal mahkemelerini haksız hukuksuz infazlarla suçlarken haklı çıkabilmek bu yargısız infazlara da sesimiz çıkmalıdır. bu insanlar göstermelik bir yargılamaya bile uğramadan infaz edildi ve anneleri onların peşinde, hiç olmazsa cesetlerinin. oğullarının suçluluğu üzerinden bu insanlara laf etmek ise tek kelime ile vicdansızlıktır. oğlunun yanlışları ile bu insanları suçlamaktansa herkes için adalet istemeliyiz.
cihan aktaş'ın yazısı: http://www.taraf.com.tr/mak...
yıldız ramazanoğlu'nun yazısı: http://www.zaman.com.tr/hab...
devamını gör...
olağanüstü hal dönemlerinde hiçbir suç işlemedikleri halde jitem'in 'beyaz toros'larına bindirilip canlarına kıyılan mazlumların yakınlarıdır. bir fotoğrafı 20 yıl boyunca gözü gibi saklayıp göğsünde taşıyan da vardır içlerinde, kanserden vefat etmeden oğlunun mezarını olsun bulmak isteyen de... sevdiklerinin canına kıyılmıştır, hiç olmazsa bunca yıl sonra adaletin tecelli etmesini hak etmişlerdir.öyle büyük bir zulüme maruz kalmışlardır ki ne devlet ne de bu halk, pkk'yı günah keçisi haline getirerek onların sesini bastıramaz. hele müslümanlar, gökler ve yer adaletle ayakta durur diyen peygambere iman etmiş olan müslümanlar bunu hiç yapamaz.
devamını gör...
pkk şakşakçılığı yapılan eylemdir...
pkaka nın sözde erkek liderleri, kadınların ve çocukların arkasına saklanmaya utanmayacak kadar şerefsizdirler...
azcık adam olun...

lafa geldimi namus töre bilmem ne derler ama iş polise taş atmaya geldimi kadınlarını hiç sıkılmadan erkeklerin içine iterler...
devamını gör...
*
90'lardaki fail-i "meçhul"lerden sonra evlatlarının bulunması için 95-99 arası cumartesileri oturma eylemleri yapan beyaz başörtülü kadınlar. anneler. ara vermişlerdi, ergenekondan sonra tekrar başladılar eylemlerine.
devamını gör...
enis batur'un görmek istemedikleri anneler. senelerdir dibinde konuşlanmış ofisinden viskisini yudumlayıp boş gözlerle bakmaktan başka bir şey yapmamıştır. türk aydının serencamı.
devamını gör...
insanın kendi anası gibidir; çocuklarının, eşlerinin, yakınlarının haklarını aramaktan başka bir dertleri yoktur. kaç senedir hiç olmazsa kemiklerini buluruz diye inanılmaz bir mücadele veriyorlar ama bu toplum ve medya sessiz kalmaktan başka hiçbir şey yapmıyor. en son mehmet ağar'ı protesto etmek için aydın'da başlarına gelenler de cabası; mehmet ağar gururumuz diye slogan atanlar, bu kadınların acısını, gururunu, onurunu ne zaman görecek acaba?
devamını gör...
400 haftadır aynı yerde, aynı günde, aynı talepleri iletmek için toplanıyorlar; bizimse elimizden utanmaktan başka hiçbir şey gelmiyor. utanmayanların, hatta hatırlamayanların bu kadar fazla olduğu bir ülkede utanmanın bile erdem olmasına ne demeli bilemiyorum tabii.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar